Dienas ziņas

Rosina aizliegt braukt pa aizsalušām ūdenstilpēm

Dienas ziņas

Persona ar GRT turpina integrāciju sabiedrībā

Grāmata bērnu medijpratībai

Pārbaudi, pirms notici! Grāmata bērniem par drošību internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Grāmata "CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators" deviņus līdz 11 gadus veciem bērniem stāsta par viltus informācijas rašanos, kā arī viltus ziņu jeb dezinformācijas sekām. Tas ir īpaši noderīgi, jo pētījumi rāda, ka bērni internetu sāk lietot arvien agrāk, bet informācijas kvalitāti nav spējīgi kritiski vērtēt.

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

 „CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators” ir medijpratības pasaka bērniem.

Pasakas autore Solvita Denisa-Liepniece, Marinas Heniņas ilustrācijas.

Grāmata veidota kā izglītojošs un izklaidējošs stāsts bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem.

Pasaka palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un mācīties kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto, tostarp, internetā atrastos apgalvojumus tādās lapās, kas nav uzticami mediji, paturot prātā, ka ne viss ir tāds, kā tas izskatās.

Publicēsim šo pasaku turpinājumos.

Bērnu zināšanas par medijiem nav pietiekošas, tikai puse aptaujāto bērnu vecumā no deviņiem līdz 12 gadiem uzskata, ka spēj atšķirt viltus informāciju no pārbaudītām ziņām.

Grāmata bērniem stāsta par procesu, kā savtīgos nolūkos var tikt radītas melu ziņas. Kā arī par sekām, kādas rada tālāka nepatiesu ziņu izplatīšana. Grāmatas galvenais varonis ir vilks, kuram kārojas sulīga cepeša, bet neveicas medībās. Vilks vēlas panākt, lai zvēri vairs nebaidītos, tāpēc izplata viltus ziņas par nežēlīgajiem zaķiem, kas uzbrukuši vilkam – veģetārietim.

Atbalstot grāmatas izdošanu, Kultūras ministrija (KM) un Vidzemes Augstskola vēlējusies uzrunāt tieši skolēnus, parādot, ka ikviena ziņa jāvērtē kritiski un jāpārbauda  vairākos uzticamos avotos.

KM Mediju politikas nodaļas eksperte Klinta Ločmele pauž, ka grāmata aicina apzināties, ka arī ne viss, kas rakstīts "Vikipēdijas" vietnē, ir jāuztver kā patiess.

Un tādi secinājumi pēc uzveduma noskatīšanās radušies arī bērniem, kuri uzsver, ka informācijas meklējumos vajag pārbaudīt vairākas reizes dažādos avotos, lai pārliecinātos par informācijas patiesumu.

“Ir svarīgi runāt par šiem jautājumiem – jo ātrāk, jo labāk – kas ir kvalitatīva informācija, kam ticēt, kam neticēt, un tad, no tā izejot, pieņemt savus lēmumus un orientēties dzīvē, “ skaidro Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektora p.i. Jānis Siksnis.

Grāmata “CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators”  “LSM.Lv” vecāku un bērnu sadaļā lasāma turpinājumos.

Nepacietīgie var izprintēt visu grāmatu:

Dokumenti

Caps un ciet

Lejuplādēt

87.2 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti