Rīta intervija

Ilmārs Latkovskis: Nākamajā Saeimā varētu iekļūt septiņas vai astoņas partijas

Rīta intervija

Ulbrokas vidusskolas direktors Normunds Balabka par sociāli integrējošu mācību procesu

"Papardes zieda" vadītāja Iveta Ķelle par Pasaules kontracepcijas dienu

«Papardes zieds»: Bērnus neinteresē kontracepcijas jautājumi, viņus interesē sekss

Šodien atzīmē Pasaules kontracepcijas dienu. Latvijā šajā dienā šogad nenotiek īpašas aktivitātes, jo visi spēki tiek koncentrēti uz tikumības grozījumu jautājumiem. Tāpat, iespējams, tiks sākts pētījums, lai izzinātu jauniešu izglītības līmeni kontracepcijas un seksuālos jautājumos. Šobrīd slikto zināšanu pierādījums ir pieaugušais saslimšanu skaits ar seksuāli transmisīvām slimībām un lielais agrīnu grūtniecību skaits.

Pasaules kontracepcijas dienu pasaulē jau 11 gadus īsteno nevalstiskās organizācijas, Latvijā to dara Latvijas ģimenes plānošanas un veselības organizācija “Papardes zieds” un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija.

Pasaules kontracepcijas dienā fokusējas uz jaunu cilvēku izglītošanu par kontracepciju, lai dotu iespēju pieņemt apdomātus lēmumus par bērniņu radīšanu, Latvijas Radio skaidro organizācijas “Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle.

Latvijā nav datu par jauniešu zināšanām kontracepcijas jautājumos. Iespējams, šogad tiks uzsākts pētījums  Sabiedrības veselības institūta ietvaros. Šobrīd zināšanas par jauniešu izglītības līmeni kontracepcijas un seksuālo jautājumu jomā saistītas ar informāciju par abortiem, infekcijām, ļoti agrīnām dzemdībām.

2016.gadā  Latvijā bija rekordaugsts ar sifilisu saslimušo jauniešu skaits, 2017.gadā astoņām meitenēm līdz 14 gadu vecumam tika veikta grūtniecības pārtraukšana.

“Mūsu sabiedrībā esam apauguši ar dubulto morāli, mēs izliekamies, ka šīs problēmas nav. Bailēs, ka varētu būt kādas represijas no vecākiem vai valsts priekšstāvjiem,” skaidro “Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle.

Organizācija “Papardes zieds” vēlas izmaiņas tikumības normās, kas ļautu seksuālās izglītošanas jautājumus uzticēt skolām. Valdības nostāja ir, ka bērnu seksuālā izglītošana ir vecāku pārziņā. “Papardes zieda” veiktais pētījums rāda, ka vecākiem nav nepieciešamo zināšanu. “12 gados bērni negrib, ka mamma vai tētis ir padomdevēji kontracepcijas jautājumā. Pasaule parādījusi, ka skolas loma seksuālajā izglītībā ir nenoliedzama.”

Tāpat nevaram cerēt, ka 12 gadus veci jaunieši dosies pie ģimenes ārsta, lai izglītotos par kontracepciju.

“Papardes zieds” uzskata, ka  vēlamais risinājums ir paskatīties pasaules un Eiropas pieredzi. Būtu īpaši jāpievēršas tiem bērniem, kuru ģimenes apstākļi nav labi, jo tā ir riska grupa.

Tikumības grozījumi šobrīd neaizliedz skolās runāt par seksuālajiem jautājumiem. Dažās skolās pedagogi par to runā, bet pastāv bažas, ka vecāki var pārmest par šīm sarunām, jo daļa vecāku uzskata, ka šādas sarunas var veicināt agrāku dzimumdzīves uzsākšanu.

Pastāv uzskats, ka seksuālā izglītība skolā nav nepieciešama, jo ir internets.

Iveta Ķelle uzsver, ka visos laikos bērnus interesē sekss – gan senāk, gan tagad.

Bērnus neinteresēs kontracepcijas jautājumi, viņus interesē sekss.

Tikai neliela jauniešu daļa spējīga šo jautājumu izzināt, domājot par sekām, kā arī nogaidīt, kad būs laulājušies, lai uzsāktu dzimumdzīvi.

Iveta Ķelle cer, ka politiķi sapratīs -

bez izglītošanas nevaram sagaidīt, ka būs vesela jaunā paaudze, kura būs spējīga radīt veselus bērnus.

Ja nekas šajā jautājumā nemainīsies, tad, iespējams, mums būs vairāk pārtrauktu grūtniecību un pieaugs saslimšana ar seksuāli transmisīvām slimībām.Tāpat var pieaugt negribētas seksuālās attiecības, jo arī attiecību veidošana ir jauniešiem jāmāca.

Rīt Saeimā izskatīs jautājumu, vai “Papardes zieds” ar savām aktivitātēm ir apdraudējusi valsts drošību. Ungārijā un Krievijā šādām organizācijām aizliegts darboties, skaidro Ķelle.

Skolai jābūt atvērtai visiem jautājumiem, šī norma ir jāmaina – tāds ir “Papardes zieda” aicinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti