Ģimenes studija

Bērnistabas darba vietā: investīcija vecāku sirdsmierā

Ģimenes studija

Latvijā nav pieejamas zāles bērniem ar uzmanības deficīta sindromu

Paliatīvā aprūpe ģimenē: fiziskie un psiholoģiskie izaicinājumi vecākiem un bērniem

Paliatīvā aprūpe ģimenē: fiziskie un psiholoģiskie izaicinājumi vecākiem un bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Smagi slimiem pacientiem pienācīgu aprūpi ļoti bieži nodrošina ģimene. Gan tāpēc, ka tā ir tuvinieku vēlme, gan tāpēc, ka valsts nespēj sniegt ilgstošu palīdzību smagi slimiem pacientiem. Speciālisti uzskata, ka puslīdz sakārtota paliatīvās aprūpes sistēma ir pieejama bērniem.

Visbiežāk rūpes par nedziedināmi slimu tuviniekiem uzņemas ģimene; par to, kā šajā situācija rīkoties, lai netiktu iznīcināta ģimenes dzīve, lai cilvēki ar savu tuvinieku varētu pavadīt pēdējos brīžus mierā un saticībā, saruna “Ģimenes studijā”.

Paliatīvā aprūpe ir rūpes par nedziedināmi slimu cilvēku. Mūsu medicīnas sistēmā slimnieki bieži nesaņem pietiekamu aprūpi.

Smagu slimību gadījumos ir nepieciešams apvienot veselības un sociālā sektora palīdzību, nepieciešama starpdisciplināra sadarbība.

Ģimenes psihologs Sandis Ratnieks uzsver, ka bērnu paliatīvās aprūpes palīdzība ir 20 gadu garumā kļuvusi pieejamāka visā valstī.

Pieaugušo paliatīvā aprūpe nav nodrošināta tik augstā līmenī, bieži tā gulstas uz tuvinieku pleciem. Bieži ģimenes viedoklis par to, kur jābūt slimajam cilvēkam, dalās – kāds no ģimenes domā, ka slimniekam jābūt mājās, kāds domā, ka slimnīcā vai aprūpes iestādē, tādas nesaskaņas rada spriedzi, rāda medmāsas Ingas Upenieces pieredze.

Cilvēki bieži arī nezina, kādas ir viņu tiesības, kur meklēt palīdzību, kāds atbalsts pieejams slimniekam.

Palīdzība grūtos brīžos nepieciešama gan slimniekiem, gan viņu piederīgajiem. Šāda situācija ir pārslodzes režīms, kuram cilvēks pieslēdzas, mobilizējot visu savu enerģiju, tā rodas enerģijas deficīts. Paliatīvā aprūpē klients vai pacients nav tikai indivīds, bet iesaistīta ir visa ģimene. Būtu lieliski, ja tas būtu pakalpojums valsts līmenī.

Ģimenē, kurā ir nedziedināmi slims cilvēks, emocionāls pārdzīvojums ir arī bērniem, ģimenei bērnus ir grūti no tā pasargāt.

Bērnu klātbūtne cilvēku ciešanās ir plaši apspriests jautājums. "Vai bērnus vajadzētu ņemt līdzi uz bērēm, tas ir bieži uzdots jautājums, "skaidro Sandis Ratnieks. "Tas ir kaut kas, kas pieder pie dzīves. Mēs priecājamies par bērna piedzimšanu, nāve ir noslēgums.”

Veselības aprūpes sistēmu kritizē par nespēju palīdzēt slimajiem cilvēkiem pietiekami kvalitatīvi. Sociālantropoloģe Aivita Putniņa uzskata, ka šāda veida izaicinājumus veselības aprūpes sistēma nevar viena realizēt, nepieciešams atbalsts arī ārstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti