Padomi: Kā sagatavoties ceļošanai ar bērniem nesezonā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tas, cik ļoti spējam izbaudīt došanos dabā, lielākoties atkarīgs no tā, cik sagatavojušies un cik ekipēti tam esam. Ceļošana nesezonā ļauj atklāt ierasto vietu no jauna vai piedzīvot klasiskas ainavas skatos, kurus pastkartītēs neieraudzīt.  Turklāt labā ziņa ir tā, ka nesezonā un sliktākos laikapstākļos vienuviet satikto apmeklētāju skaits būs ievērojami mazāks, līdz ar to ceļojums mežonīgāks un personiskāks.

Pašpārbaude pirms doties ceļā

Ierasti par ceļošanas laiku uzskata vasaras mēnešus, jo tas ir gan atvaļinājumu, gan brīvlaiku periods. Taču pieredze liecina, ka spilgtākie iespaidi bieži vien ir tieši no ceļošanas nesezonā. Jā, tas prasa rūpīgāku sagatavošanos, vairāk līdzņemamo mantu, bet vietā sniedz pirmatklājēja sajūtas vietās, kur ierasti dodas daudzi. Tā, piemēram, Dānijas vētras pārņemtā pludmalē esam sagaidījuši Jauno gadu, Līgo nakti pavadījuši netālu no Ziemeļu polārā loka, raugoties nakts baltajās debesīs, bet sniega kušanu līdzās ar mazo upju elegantajiem ūdenskritumiem klausījušies agrā pavasarī Cecīļu dabas takā (par to drīzumā nākamais maršruta stāsts). Ja ir bažas, ka iecerētās atpūtas dienas var iztraucēt nevēlami, mitri un pelēki laikapstākļi, iesaku sagatavoties ar šo mazo pašpārbaudes uzdevumu.

  • Laika ziņas. Ko sola laika ziņas plānotajā apkaimē? Mūslaiku laika ziņu rīki ļauj izpētīt ne vien šīs dienas un tuvāko stundu laika prognozi, bet arī tuvāko dienu laikapstākļu noskaņas. Protams, tās nepretendē uz 100% precizitāti, jo ir tikai prognozes ar daudziem blakusapstākļiem, kas tās var ietekmēt, bet noteikti dod priekšstatu par to, kam jābūt gataviem.  Tepat Latvijā var ieskatīties te, bet ārvalstīs ieteicams meklēt vietējās meteodienestu lapas, jo tām precizitāte var būt augstāka par dažādām laika ziņu lietotnēm, kas apkopo pasaules valstu laika ziņas vienuviet.  
  • Uzdrošinies, ja esi gatavs. Ja ir piemērots ekipējums un drosme, tad ceļā var doties par spīti it kā nelabvēlīgiem laikapstākļiem, ķerot ekspedīcijām draudzīgākus mirkļus vai ekstrēmākus piedzīvojumus.

  • Paņem savu izklaidi līdzi. Ja tomēr laikapstākļi pārspēj pašu sagatavotību, lai dotos lietū vai sniegā, ir vērts nodrošināties ar savu izklaidi: ne vien ierastās attīstošās rotaļlietas vai krāsojamās grāmatas, bet lieti noder tepat ārā ievāktas jaunās “rotaļlietas” akmeņu, čiekuru, pirmo rudens lapu izskatā mazajiem, bet pašiem kāda galda spēle vai sen iecerēts kinoseanss, kamēr mazie ceļabiedri guļ. Starp citu, tas ir arī labs laiks, ko pavadīt, pārlapojot un kopīgi sakārtojot citu ceļojumu fotoarhīvu.

  • Izpēti apkaimes iekštelpu aktivitātes. Pat ja šķiet, ka pietiks drosmes doties ārā no auto vai no viesnīcas jebkuros laikapstākļos par spīti vējam, lietum, krusai vai sniegam, noteikti sagatavojiet plānu B. Katrā apkaimē atradīsies kāda vēl neredzēta vieta iekštelpās: kāds muzejs, kuru ekspozīcijas kļūst aizvien bērniem draudzīgākas; ūdensatrakciju parks ar to pašu iespēju samirkt, bet pēcāk sasildīties; kādi draugi, kas dzīvo tuvumā, bet ar kuriem tikšanos sarunāt var mēģināt arī pēdējā mirklī.

Universālais “sīpollikums”

Ņemot vērā, ka vietējā vasara šogad mūs nelutināja, klimatiskām noskaņām vairāk pietuvojoties Skandināvijai vai Kanādai, turklāt ar salām raksturīgo lietainību, jāatzīst, ka arī ceļošanas ekipējuma, apģērba un apavu izvēlē viena no drošākām izvēlēm ir šo reģionu valstu ražotās lietās. Turklāt ne tikai kvalitātes, bet tieši klimatisko laikapstākļu piemērotības dēļ. Tas īpaši svarīgi, ja domājam par mazajiem ceļotājiem, kuru ietērpa komforts ir gan labsajūtas, gan veselības, gan arī drošības kritērijs.

  • Ģērbies kārtās. Ceļošanai un bērniem piemērotākais apģērbs ir viegls, darināts no “gudriem” audumiem, multifunkcionāls, viegli kombinējams un ātri iztīrāms vai žāvējams. Noteikti drošākā un praktiskākā ir vairākslāņu apģērba izvēle: nevis viens biezs adīts džemperis, bet dabīgs apakškrekliņš, viegla garpiedurkņu bītlenīte, vējflīsa jaka vai dūnu veste, vēju un mitrumu aizturoša, bet elpojoša virsjaka vai pašiem mazākajiem ideālākais izgudrojums – kombinezons (vislabāk ar ērtu divrindu rāvējslēdzēja aizdari). Vietas taupības nolūkos apģērbu zīmoli ir izgudrojuši arī ērtu risinājumu: vairākslāņu apģērba gabalus. Piemēram, bērnu kombinezons, kura virskārta labi pasargā no vēja un mitruma, bet vajadzības gadījumā iepogājama vēl viena mīksta, silta flīsa kārta ar spiedpogām, padarot to piemērotu arī aukstākam laikam. Arguments, ka šie apģērbi ir dārgāki par ātrās modes zīmolu piedāvāto klāstu, ir patiess, bet, zaļi izvēloties, var atrast arī kādu mammu, kuras mazais jau izaudzis no šī apģērba un, ja tas ir pareizi kopts, tad kalpos vēl ilgi un priecīgi (šis gan neattiecas uz apaviem, tur bērna veselības dēļ drošāk izvēlēties neiestaigātus apaviņus, lai neietekmētu bērna pēdas attīstību). Lieta, kas noderēs, ir ne tikai pārdomāts apģērbs, kuram ir aizsardzība pret mitrumu (un ne vienmēr tam jābūt neelpojošam lietusmētelim), bet arī ūdensizturīga vai mitrumizturīga mugursoma, kurā ielikt kādu sausu zeķu pāri vai maiņas apģērbu ceļam.

  • Izvēlies ne tikai dabīgo, bet arī gudro. Pat ja esat dabisko lietu cienītāji, iesaku kokvilnas vietā izvēlēties apģērbu ar zīdu un vilnas salikumu vai merino aitas maigās vilnas, vai kašmiru sastāvā. Tie būs viegli, elpojoši un silti – mājīgi mazajiem. Tas, kas tuvāk mazuļa miesai, vēlams no dabīga auduma. Ideāla izvēle - plānie merino apģērbi, kas nesviedrē, bet silda. Nākamajās kārtās labi noder vējaizturošais un elpojošais flīss. Tas pats attiecas uz cepurēm – ērti uzvelkama un nekaitinoša ne bērnam, ne vecākiem (lai nav šņorītes, smagi bumbuļi, kas samirkstot top vēl smagāki utt., tā vietā vēja un mitrumu aizturoša ārējā kārta, maiga iekškārta no flīsa vai merino vilnas, ar spiedpogas vai neslīdošu šņorīšu aizdari). Līdzi noteikti var ņemt plānāku mici. Praktisks šaļļu risinājums bērniem, ir “tuneļšalles” – šalle, kuras gali saadīti kopā, līdz ar to paliek vietā, nezūd, nesienas vaļā un netraucē bērnam atklāt pasauli. Turklāt šalle ātri var pārtapt arī par cepuri vai kapuci, ja ir tāda vajadzība.

  • Krāsa ne sirdij, bet drošībai. Ja pašai sirdij tuvākas ir dabas toņkārtas ietērps, kurā var saplūst ar dabas ainavu, tad līdz ar maziem ceļabiedriem apģērba krāsu izvēle ir mainījusies. Drošības dēļ.  Tieši tāpēc virskārtā mazajiem noteikti izvēlos spilgtas krāsas, lai mazais ātri pamanāms. Tāpat uz košākas un gaišākas krāsas apģērba vieglāk ieraugāmi nevēlamie ceļabiedri, piemēram, ērces. Tāpēc tumšajām sezonām piestāv košas virsdrēbes, lai arī to tīrības pakāpe zūd ātrāk. Turklāt, ja bērni ir ar minimālu vecuma atšķirību, tas ļauj atsevišķos mirkļos izmantot vienam otra garderobes elementus, līdz ar to bez aizspriedumiem par “puišu” un “meiteņu” krāsām ceļā var iztikt ilgāk.

  • Pārbaudīti apavi un “gudras” zeķes. Apavi ir viens no galvenajiem ceļotāja elementiem: jo īpaši tiem, kas vēl tikai mācās staigāt. Tāpēc jāpārliecinās, ka apavi mazajai kājai der pašā laikā, nevis ir dažus izmērus par lielu, turklāt noteikti tādi apavi, kas izmēģināti jau kādā īsākā distancē piemājas rajonā. Nesen secināju, ka mazo dažgadnieku kājas aug kā sēnes pēc lietus, jo gumijas zābaki, kas derēja vēl pavasarī, rudenī jau var būt niķa cēlonis, jo gluži vienkārši izrādās jau ir par šauru mazajai kājai (novelkot tos un ļaujot iet zeķēs, niķis acumirklī pazuda). Jāpārliecinās, ka mazās kājas ir ietērptas piemērotās zeķēs (vislabāk “gudrās” sporta vai termo zeķes, kas nesviedrē, neberž, bet ļauj kājai baudīt ceļu). Ierastās kokvilnas zeķes un omītes adītās vilnas zeķes nebūs labākā izvēle ceļā: tās var atstāt pārvilkšanai pēc pārgājiena un saldam miegam. Gumijas zābaki ir laba izvēle laikam, kad aiz loga vēl nav mīnusi, bet par mitrumizturīgiem apaviem, kas nav gumijas zābaki, ir vērts padomāt, ja bērns pats iet, skrien, traucas. Nereti rudens un pavasaris mitrajā laikā ir slidens: lai nenākas nest mazo staigātāju pičpaunā pa kādu purva takas laipu pāris kilometrus, kā to darīju pavasarī Slīteres valdzinošajā senmežu takā, drošāk ir izvēlēties apavus ar neslīdošu zoli.

Secinājums pēc ceļošanas ar bērniem vēsākos vai ilgākos periodos ir tāds, ka līdzpaņemto drēbju bērniem nekad nav par daudz (biežāk izrādās, ka būtu noderējušas vēl vienas ceturtās liekās zeķes vai tīrs krekliņš, jo pasaules jaunatklāšana pirmajos dzīves gados ir visai ķēpīga padarīšana, ja to neierobežo viszinātāji pieaugušie). Tā laika gaitā mana ekipējuma apjoms sarucis līdz minimumam, paliekot pie iecienītākajām un universālākajām garderobes lietām, vietā ņemot līdzi vairāk mazo drēbju.

ZAĻAIS PADOMS #2

Zaļais padoms šajā vietā ir tas, ka ne vienmēr pēc ceļošanas jāmazgā viss virsdrēbju klāsts: noderīga ir mazgājamā lupatiņa, kuru samitrinot, var sakopt netīrākās vietas, lieki netērējot ūdens resursus, tīrāmos līdzekļus un nesaīsinot virsdrēbju kalpošanas ilgumu. Jo īpaši tāpēc, ka gudrās virsdrēbes bieži vien ir ar īpašu pretmitruma pārklājumu (impregnētas), līdz ar to šo katra mazgāšana mazina apģērba funkcionalitāti.

Izlasi un iedvesmojies:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti