Dienas ziņas

Satraukums par eID kartes obligātu ieviešanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Notiek policijas reidi nepilngadīgo smēķēšanas ierobežošanai

Notiek policijas reidi nepilngadīgo smēķēšanas ierobežošanai; smēķē pat trešklasnieks

Šogad Valsts policija Kurzemē reidos uz izglītības iestādēm dosies biežāk nekā iepriekšējos gados, lai cīnītos ar apreibinošo vielu apriti un smēķēšanu bērnu un nepilngadīgu jauniešu vidū. Gan policisti, gan pedagogi uzskata, ka elektronisko smēķēšanas ierīču lietošana skolās arvien pieaug, lai gan audzēkņi regulāri tiekot informēti par to kaitējumu veselībai. Šomēnes vienā no Liepājas skolām reidā ar policijas suņiem cigaretes un elektroniskās smēķēšanas ierīces atrastas pie 18 nepilngadīgām personām, tai skaitā pie trešās klases skolēna.

Marko ir viens no trīs Valsts policijas suņiem, kas vairākas reizes nedēļā dodas uz Kurzemes izglītības iestādēm, lai audzēkņu somās un kabatās meklētu narkotikas, tabaku un elektroniskās smēķēšanas ierīces. Tam viņš apmācīts jau no divus mēnešu vecuma, un dienestā strādā piecus gadus. Šonedēļ kādā lauku skolā suns atrada narkotiskās vielas, savukārt Liepājas izglītības iestādēs vairākas elektroniskās cigaretes.

VP Kinologu nodaļas Kurzemes grupas jaunākais kinologs Edgars Bricis skaidroja, ka "ir gadījumi, kad mūk, tad mēs noķeram, un viņiem, protams, cigaretes kabatās. Slodze liela. Skolas daudz grib šo pārmeklēšanu."

Veikt pēkšņus, skolēniem iepriekš nezināmus reidus skolās policiju patiešām aicinot arvien biežāk, jo daudzi pedagogi kaut vai pēc smaržas iestādes tualetē saprot, ka šeit nupat smēķēts, taču pašiem izkratīt audzēkņu kabatas nav atļauts.

"Mēs kā skolas direktors vai pedagogs nedrīkstam bērnu ne aizskart, ne pārmeklēt bērnam piederošās mantas. Ir jāņem citi instrumenti talkā," teica Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere.

"Iepriekš narkotikas tika vairāk konstatētas, šobrīd, pēdējā gada laikā, mazāk, tāpēc gribētos teikt, ka šajā jomā situācija uzlabojusies, bet pasliktinājusies situācija ar elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, kuru ir ļoti daudz, un to var uzskatīt par ļoti lielu problēmu jauniešu vidū," pauda VP KRP Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš.

Policijas reidus skolā mums filmēt neatļauj, bet atsūta fotogrāfijas, kas apliecina, ka vienas pārbaudes laikā suņi atrod vidēji desmit ar smēķēšanu saistītus priekšmetus. Līdzīgu kolekciju aptuveni desmit gadu laikā Liepājas 10. vidusskolā savākusi arī tās sociālā pedagoģe. Ja kādreiz audzēkņi pieķerti ar cigaretēm rokās, tad tagad vairāk tiek lietotas elektroniskās smēķēšanas ierīces. Viena no tām atrasta pat pie 3. klases skolēna.

"Ir vecāki, kuri saka – es zinu, ka ir tāda problēma, bet neko nevaru izdarīt. Ir vecāki, kuri ir ļoti dusmīgi uz savu bērnu, ir šokā un izdomā dažādus sodus. Ir, kas atnāk un manā klātbūtnē bērnam atdod to veipu. Tad mēs esam bezspēcīgi," skaidroja sociālā pedagoģe Jana Pāvila.

Regulāri lasot skolēniem lekcijas par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību, pedagogi no daudziem jauniešiem dzirdējuši viedokli, ka tā sauktie veipi un saltiņi esot daudz nekaitīgāki par parastajām cigaretēm.

Narkoloģe Laila Atiķe: "Īstenībā tas ir ļoti aplams [viedoklis]. Viens pētījums bija ar pelītēm, kuras elpoja šos veipus, un diezgan liels procents pelīšu saslima ar adenokarcinomu. Tas ir aktīvs, ļauns plaušu audzējs ar diezgan lielu mirstību."

Narkoloģe Atiķe stāsta, ka elektronisko cigarešu ietekme uz veselību šobrīd tiek pētīta daudzviet pasaulē, un, ja tiks savākti pārliecinoši pierādījumi par to kaitīgumu, Latvijā mediķi varētu rosināt veikt izmaiņas likumdošanā, stingrāk ierobežojot vai pat pilnībā aizliedzot atsevišķu elektronisko cigarešu veidu tirdzniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti