Ģimenes studija

Izaicinājumi vecākiem, kuri bērnus audzina vieni

Ģimenes studija

Svinēt valsts svētkus arī ģimenē ar nozīmi. Četru ģimeņu stāsti

Eksāmeni: iespēja kārtot elektroniski, paaugstinātas prasības matemātikā

Noslēguma eksāmenos jauns saturs un forma; augstāks pareizo atbilžu slieksnis; sarežģītāka atbrīvojumu iegūšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Skolu beidzējiem un viņu pedagogiem eksāmeni ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, par ko domāt un runāt, jo, šo mācību gadu noslēdzot, 9. un 12. klašu absolventiem gaidāmi jauna satura un arī formas valsts pārbaudes darbi, tajos būs ņemtas vērā arī pandēmijas sekas izglītības satura apgūšanā. Starp eksāmeniem būs 24 stundu pārtraukumi, izmaiņas ir atbrīvojumu no eksāmeniem izsniegšanā veselības stāvokļa dēļ, tos vairs nevarēs dot ģimenes ārsts, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja speciālisti.

Līvānu 1. vidusskolas direktora vietniece izglītības jautājumos Zeltīte Vanaga teica, ka skolotāji metodiskajās jomās ir gudri, eksāmenu jomā notiek dažādi skolotāju kursi, pedagogi ir sagatavoti eksāmena norisei.

Rīgas Franču liceja matemātikas skolotāja, Ekselences balvas laureāte Liene Purgaile  skaidroja, ka komplekso uzdevumu rāmis eksāmenam ir zināms.

Valsts Izglītības satura centra Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle uzsvēra, ka

eksāmenā pārbauda kompetenču standartu, nepārbauda zināšanas, bet prasmes, kas ir pakāpe augstāk, runājam par cilvēka prāta attīstību, loģiku, domāšanu.

Piemēram, latviešu valodā nav interpunkcijas uzdevumi, bet to pārbauda paša sagatavotā tekstā, lasītprasmes pārbauda spējā uztvert un analizēt tekstu.

Visos mācību priekšmetos galvenais ir prasmes, prasmes pamatojas uz zināšanām.

Eksāmenu saturā ņem vērā, ka ir bijusi pandēmija un ne visos kursos apguvuši visu saturu.

Šogad paaugstināts pareizo atbilžu slieksnis, lai nokārtotu eksāmenu – tie ir 10%, pēc gada būs 20%. Līdz šim bija tikai 5%.

Bieži grūtības eksāmenā saista ar pedagogu trūkumu, pašvaldības funkcija ir nodrošināt skolas ar pedagogiem. Šī problēma ir samilzusi. Daļa skolotāju ir pametuši darbu, to darījuši arī vecāku spiediena dēļ, aktualizēja Špūle.

Špūle mierina satrauktos vecākus – eksāmena sagatavošanā strādā darba grupa, notiek sagatavoto uzdevumu aprobācija, skolēni pilda uzdevumus, tad pilnveido uzdevumus, pieaicina profesionāļus, lai noslīpētu uzdevumus un to formu skolēniem saprotami, lai nav pārpratumu. Matemātikā būs viens no pēdējiem digitālajiem eksāmeniem. Šogad eksāmenu skaits krietni lielāks nekā iepriekšējos gados, eksāmenu grafiki veidoti tā, lai starp eksāmeniem būtu 24 stundas brīvas, tomēr var gadīties, ka ir mazāk nekā 24 stundas (tas atkarīgs no izvēlētajiem priekšmetiem), var izvēlēties papildeksāmena laiku. 20% eksāmena uzdevumu skolēns var izpildīt bez īpašas piepūles ar nosacījumu, ka ir mācījies, teica Purgaile.

Pieredze rāda, ka daudzi skolēni saņem atbrīvojumu no eksāmena ar ārsta slēdzienu.

Šogad ir mainīti MK noteikumi, slēdzienu par skolēna veselības problēmām eksāmena sakarā var sniegt neirologs, psihiatrs, onkologs, ārstu konsīlijs. No eksāmena nevarēs atbrīvot ar ģimenes ārsta slēdzienu.

Atbildot uz jautājumu – vai mūsu skolēniem nav pārāk daudz noslēguma eksāmenu, salīdzinot ar citām valstīm, kur ir viens vai nav nemaz, Purgaile uzskata, ka eksāmeni ir nepieciešami, "ja kārto eksāmenu augstākā līmenī, eksāmenu nav daudz."

Vanaga skaidroja, ka

"mūsu sabiedrība nav tik nobriedusi, lai saprastu, ka ir jāmācās, nepieciešams eksāmens, lai iestātos augstskolā."

Špūle uzsvēra, ka eksāmens mums ir kā bubulis! "Eksāmeni ir sasaistīti ar uzņemšanu augstskolā, tāpēc to ir daudz."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti