Ģimenes studija

Zaudēt mazuli. Kā pārvarēt notikušo, kā par to runāt ģimenē, sabiedrībā un arī uz skatuves

Ģimenes studija

Rūpes par bērnu emocionālo mieru satraukuma pilnos laikos

Nebija domas stāvēt malā. Kristīne Krievāne-Enkuzena stāsta par palīdzību Ukrainai

Nestāvēt malā. Kristīne Krievāne-Enkuzena par palīdzību Ukrainai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kristīne Krievāne-Enkuzena ir viena no organizācijas „Gribu palīdzēt bēgļiem” koordinatorēm. Šajās dienās Kristīne kopā ar savu ģimeni pieņēma, šķiroja un pakoja mantas, kuras nepieciešamas Ukrainā dzīvojošo atbalstam. Tas nav pirmais labdarības projekts, kurā Kristīne aktīvi iesaistās.

Ko tas dod pašiem un kā palīdz pārvarēt bailes, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" stāsta Kristīne, viņas 15 gadus vecais dēls Nikolass Krievāns, kurš visaktīvāk palīdzēja šajā projektā, un arī Kristīnes vīrs Aivars Enkuzens.

Tikšanās ar ģimeni noritēja pirmdienas, 28. februāra, pievakarē. Tā bija jau piektā diena kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Vispirms sarunā atskats uz aizvadītajām brīvdienām, kurās nebija ne īsti laika paēst, ne atpūsties.

Bet pirmais sagaida ģimenes mīlulis – špics Bono, kurš visu sarunas laiku sēž Kristīnei klēpī un savu attieksmi pauž aktīvi elsojot mikrofonā.

Kristīne stāsta, – sajūta, ka brīvdienas ir kā viena diena, sestdiena varbūt bijusi mierīgāka, bet svētdiena bijusi traka – telefons zvanījis nepārtraukti, paralēli pienākušas ziņas "Facebook", plus vēl saziņa ar koordinatoriem, jo visu laiku mainījušās ziņas par to, kas nepieciešams.

"Facebook "Labdarības lapā" bija publicēts, ka aicina palīdzīgas rokas.

"Tā kā mūsu mājas jau ir bijušas noliktavas labdarības pasākumiem, tad bija sajūta, ka tas jādara, nebija domas, ka stāvēsim malā. Bija sajūta, ka jādara. Tas bija burtiski 20 minūšu jautājums, ka mans telefons tika publicēts kā koordinatorei, un viss sākās," atceras Kristīne.

Nikolass stāsta, ka sākusies steiga, daudz cilvēku mājās, kas ir neierasti, bijis grūti, bet laba sajūta, ka var palīdzēt cilvēkiem, kam tas vajadzīgs. 

Palīdzības piegāde notiek sadarbībā ar Ļvivas pašvaldību.

Cilvēku vēlme palīdzēt ir liela, bet no pašiem tas prasījis daudz darba, lai sakārtotu sūtījumus, lai arī saskaitītu mantas.

"Mēs tiešām skaitījam katru "roltona" paciņu, jo viņiem ir svarīgs apjoms, ko mēs dodam. Man vēl ir dati, kas jāievara tabulā, cik no mana koordinācijas punkta tika atdots. Nezinu, kad to paspēšu," raizējas Kristīne.

Cilvēki ir arī gatavi iesaistīties un palīdzēt šķirot saziedotās lietas. Katrs ir gatavs pielikt roku.

"Ir mierīgāk, nav tāda bezspēcības sajūta, ka nevari nekā palīdzēt," atzīst Nikolass. "Bēdīga tā sajūta – kāds iedomājas, ka vajag pēkšņi pakarot, ka nepietiek bēdu pasaulē jau ar kovida krīzi. Bēdīgi par tiem cilvēkiem, kas izcieš to visu."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Raksturojot pirmās sajūtas, uzzinot par Krievijas uzsākto karu, Kristīne atzīst, ka bijis šoks, sašutums, dusmas un arī izmisums.

"Patiesībā ir bail, es esmu barikāžu bērns. Es biju bērns. Bija bail. Joprojām ir [atmiņā] neomulīgā sajūta; šobrīd tā ir Ukraina, varbūt pēc mēneša... Manuprāt, kara noziedznieki šo visu... Personīgi es vairs nejūtos droši. Man tiešām bail," neslēpj Kristīne.

Sarunā iesaistās arī dzīvesbiedrs Aivars, kurš piebilst, ka karš no pasaules ikdienas nav pazudis, tikai tagad tas ir pienācis mums tuvāk. 

"Mēs esam pazaudējuši modrību. Tas ir tepat blakus, saprotam, ka tas, kas mums ir, ir uz kādu brīdi varbūt. Var arī nebūt. Var nebūt ne valsts, ne tavu māju. Nekas. To Ukraina šobrīd pieredz," vērtē Aivars.

Kristīne ne pirmo reizi iesaistās labdarības projektos. Kāpēc tas ir vajadzīgs?

"Tāpēc, ka palīdzēt citiem ir forši," vērtē Kristīne. "Tas dod to labo sajūtu, ka tu esi pilnvērtīgs sabiedrības loceklis. Ne visiem dzīvē ir tā paveicies, kā ir paveicies man, – man ir mājas, ģimene, viss kārtībā, ir darbs. Mēs taču kļūstam par labākiem cilvēkiem, ja mēs palīdzam viens otram."

"Es pilnīgi pievienojos Kristīnei," atzīst Aivars. "Jāsaprot, ja tev ir vairāk dzīvē paveicies, tev ir jāpalīdz citam, kam tā nav. Jāsaprot, ka tas, ka tev kaut kas ir, tā ir tikai sagadīšanās. Citam, kam ir mazāk, viņam var būt visādas situācijas. Tiem, kam ir vairāk, ir jāpadalās un jāpalīdz tiem, kam nav paveicies dzīvē. Kāpēc kādam ir vairāk, kādam ir mazāk, to īsti nevar pateikt. Vienmēr arī japatur prātā, ka šodien tev ir, bet rīt var nebūt un tad kāds palīdzēs tev."

"Man patīk vienkārši tā sajūta, ka esi kādam palīdzējis," piebilst Nikolass.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 24. februārī paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus".

Krievijas karaspēka vienības vairāk nekā nedēļu turpina uzbrukumu Ukrainai, kur Krievijas diktators Vladimirs Putins izvirzījis par savu mērķi panākt demokrātiski ievēlētās valdības maiņu. Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji sīvi pretojas iebrucējiem, kas mēģina pārņemt savā kontrolē Kijevu un citas pilsētas.

Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas, bet lielie starptautiskie uzņēmumi sāka aiziet no Krievijas tirgus.

Reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, rietumvalstis noteica sankcijas pret Putina režīmu, tajā skaitā Krievijas bankas tiks atslēgtas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT, tiks aizliegtas visas Krievijas Centrālās bankas transakcijas un iesaldēs visus tās aktīvus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti