Ģimenes studija

Kā sasniegt maksimāli objektīvu vērtējumu skolā?

Ģimenes studija

Bērnam sāp zobs: kur meklēt palīdzību akūtos gadījumos un cik tas maksā

Nepilngadīgo atbildība par likuma pārkāpumiem

Nepilngadīgo kriminālatbildības reforma: Cietumsodu piemēro par smagiem noziegumiem, citiem probācijas uzraudzība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nepilngadīgo kriminālatbildības reforma paredz izmaiņas pusaudžu sodīšanā par noziedzīgu darbību. Cietumsodu piemēro ļoti smagos gadījumos, citos likumpārkāpumu gadījumos ar jaunieti strādā probācijas dienests. Raidījumā “Ģimenes studija” speciālisti skaidro, ka likuma izmaiņas palīdz veikt preventīvo darbu, piesaistot dažādus speciālistus un brīvprātīgos, lai jaunietim palīdzētu.

Pie kriminālatbildības tiek saukts jaunietis no 14 gadu vecuma par jebkuru krimināllikuma noziegumu, sodi kā pilngadīgām personām, bet ir daži mīkstinājumi. Piemēram, maksimālais brīvības atņemšanas ilgums 10 gadi (pieaugušajam 20). Likums paredz pamatsodu sistēmu – brīvības atņemšana, piespiedu darbi un papildsodi. No šī gada jauns pamatsods – probācijas uzraudzība. Reālais cietumsods ik gadu tiek piespriests mazam bērnu skaitam. Likuma izmaiņas dod iespēju ar likumpārkāpēju strādāt jēgpilni, situāciju raksturo Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs.

Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgiem sodu izcieš par sevišķi smagiem un smagiem noziegumiem. Katru gadu nepilngadīgo skaits iestādē samazinās, to var skaidrot ar likuma izmaiņām.  Iestādē jaunieši var iegūt pamata un vispārējo izglītību. Ir dažādas programmas, kurās palīdz jauniešiem uzvedības korekcijā, arī uzveikt atkarības, stiprināt motivāciju pārmaiņām. Ir arī dažādi brīvā laika pulciņi. Pēc soda izciešanas kādreiz ieslodzījuma vietās atgriezās trešā daļa sodīto jauniešu, tagad daudz mazāk, pauž Ieslodzījuma vietu pārvaldes Cēsu Audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem priekšnieka vietnieks pulkvežleitnants Ivars Joksts.

Ieslodzījuma vietās ir risku un vajadzību izvērtēšana, lai saprastu jomas, kurās palīdzība jauniešiemir ļoti nepieciešama.

Jaunieši nav pārtraukuši pārkāpt likumu, bet ir izmainīta sodu sistēma. Probācijas uzraudzības ietvaros ir iespējams strādāt ar bērnu, lai tas neatgrieztos pie likuma pārkāpumiem.

Ir virkne pētījumu, ka ļaunākais, kas var būt bērna uzvedības korekcijā, ir ieslodzījums. No ieslodzījuma vietām pilnībā nevar atteikties, bet tās ir par smagiem noziegumiem. Probācijas uzraudzība ir metodoloģijās balstīts darbs, lai palīdzētu bērnam, uzsver Papsujevičs.

Probācijas dienesta psiholoģe Inese Muceniece akcentē, ka svarīgākais ir cilvēciskais kontakts ar bērnu, viņa vajadzību izpratne. Sadarbībā jāfokusējas uz bērna stiprajām pusēm, viņa resursiem. Palīdz dažādi speciālisti, kurus piesaista ar konkrētu mērķi – palīdzēt jaunietim iemācīties dzīvot tā, kā sabiedrībā ir pieņemts.

Biedrības „Bona Fide Latvija” viens no dibinātājiem Jānis Nicmanis skaidro, ka organizācija tagad sākusi darboties Naukšēnos: “Brīvprātīgie var palīdzēt neformālajā izglītībā, brīvprātīgajam jābūt paraugam bērnam, lai palīdzētu ieraudzīt tēlu, kam dzīvē līdzināties. Tas var būt liels atbalsts speciālistiem, kas strādā ar bērnu.”

Nekur nav iespējams iemācīties labāk uzvesties, kā tur, kur bērns patiesībā dzīvo, blakus jābūt atbalstošiem speciālistiem. Problēma ir tāda, ka bērni netic sev un savām spējām, pauž Pusaudžu resursu centra sadarbības projektu vadītāja un mentore, topošā jauniešu dialektiski biheiviorālās terapijas speciāliste Romija Krēziņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti