Klase

Nepilngadīgo grūtniecība.

Klase

Pēcstundas ar Lieni Zemīti.

Skolniece ar bērnu. Kristiānas stāsts

Nepilngadīgas grūtnieces stāsts. Vienaudži atbalsta, skolotāji aicina veikt abortu

Nepilngadīgo grūtnieču skaits mums ir liels, ne visas jaunās māmiņas spēj pabeigt mācības skolā. Kristiānai ir pieticis uzņēmības pabeigt skolu un iegūt specialitāti. Viņas uzņēmība ir apbrīnojama, jo pati auga bērnunamā un nesaņēma ģimenes atbalstu.

Kristiāna ir ieguvusi pavāra un konditora profesiju, cep kūkas un vēlas apgūt friziera profesiju. 17 gadu vecumā kļuva par māmiņu dēliņam Emanuēlam. Lai pabeigtu skolu, dzīvojusi grūtnieču patvēruma mājā. Augusi audžuģimenē un dzīvojusi bērnunamā. Skolas laikā cietusi no negatīvas skolotāju attieksmes. Šobrīd ir laimīga, jo viņai ir sava ģimene.

“Es uzzināju, ka gaidu bērnu, kad biju piektajā grūtniecības mēnesī, ar puisi biju šķirta, biju no bērnunama, man tur neļāva palikt, jo es pati nepilngadīga un man  bērns piedzimis,“ tā situāciju ar bērniņa gaidīšanu apraksta Kristiāna.

“Skaitās, ka es pati nepilngadīga ar bērnu, tad bērns automātiski ir bērnunamā.”

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā no 2013. līdz 2017. gadam vairāk nekā 600 skolnieces ir kļuvušas par māmiņām, nesasniedzot pilngadību.

Šī situācija Kristiānu satrauca, un bērnunama direktore ieteica "Bēbīšu māju" (misijas "Pakāpieni" veidota grūtnieču patvēruma māja topošajām jaunajām māmiņām, kuras nokļuvušas krīzes situācijā)  Tukumā. “Nenožēloju, ka uz turieni aizbraucu, tā vieta man devusi daudz laba.”

Skola gan Kristiānai devusi daudz negatīva, viņai bijis jāklausās pārmetumi, ka pārāk jauna, lai dzemdētu, skolotājas ieteikušas taisīt abortu.

Pretēji skolotāju negatīvismam un nosodījumam - vienaudži slavējuši Kristiānu, jo apņēmusies dzemdēt un audzināt bērnu.

Slimību kontroles un profilakses centrs ziņo, ka 2017. gadā uz pusi pieaudzis abortu skaits meitenēm vecumā līdz 14 gadiem. Pieaugums vērojams arī vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem.

Bērns piedzima, kad Kristiāna mācījās 11. klasē: “Es ne brīdi nedomāju, ka pametīšu skolu. Es skolu pabeidzu ar bērnu uz rokām.”

Uz skolu nevar iet kopā ar bērnu, tāpēc atvieglojums būtu skolotāju pretimnākšana un konsultācijas ārpus stundām. Kristiāna skolu pabeidza un ar to ļoti lepojas.

“Esam kopā ar mazā tēti, tas ir pats labākais, kas var būt,” savas dzīves pozitīvās puses uzsver Kristiāna.

Jauns LTV raidījums pusaudžiem "Klase" - svētdienās pulksten 13.30 LTV1.

4 komentāri
Anonīms lietotājs 17890
"Slimību kontroles un profilakses centrs ziņo, ka 2017. gadā uz pusi pieaudzis abortu skaits meitenēm vecumā līdz 14 gadiem. Pieaugums vērojams arī vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem." Viens no iemesliem agrīnai grūtniecībai ir nepietiekoša izglītošana ģimenē un skolā. Politiskajā līmenī te paldies ir jāsaka Saskaņas un NA "tikumības sargiem", kuri tumsonību un stulbumu sauc par konservatīvām vērtībām.
Anonīms lietotājs 22483
Pamatproblēma ir tā, ka jauniešiem nav pieejama kontarcepcija. Viņiem tam gluži vienkārši nav naudas. Sevišķi tādām grupām kā rakstā aprakstītais gadījums. Bet puritāniskā Saeima nav gatava šo jautājumu risināt. Valsts nav gatava tam atrast līdzekļus, kaut vai novirzīt šim mērķim bērnu pabalstos neiztērētos līdzekļus. Labāk ziedot likteņdārzam, baznīcām un autorallijam. Un, nē, nav jāpriecājas, ka aug demogrāfija, jo Latvijas realitātē šī sieviete ar bērnu ir nolemta ļoti skarbai dzīvei, kur jāskaita katrs santīms. Vairāk bērnu objektīvi viņa nespēs atļauties. Ja viņai būtu bijusi pieejama kontracepcija un pirmais dzimtu tad, kad atrasts pamats zem kājām, varbūt būtu 2 vai 3.
Ingrīda Jansone - Henkuzene
Raksta stāsts ir par to, ka meitenei bija drosme neveikt abortu un bērniņš izdzīvoja. Kaut arī visi gan neatbalsta, bet ieteic abortu. Un kāds ir valsts atbalsts?!
Kremilek Rukis
Angliski to sauc par "narrative". Latviskais "stāsts" gluži precīzi neatspoguļo "narrative" jēgu. Bet ne jau par to runa. Raksta "stāsts" ir par to, ka re, meitenei 17 gados ir bērns, un viņa ir tik LAIMĪGA! Tik tie ļaunie skolotāji nesaprata! Meitenes, viss ir kārtībā, visi atbalstīs, arī jūs tā varat! Ceru, ka Kristiānai paveiksies un klāsies labi. Taču "stāsts" ir bīstams. Jo skolas pabeigšana, tēva klātbūtne (lai arī, šķiet, bez laulības) un profesija nu nepavisam nav standarta situācija šādos gadījumos. Taču par to jau neraksta. Nesanāk vēlamais liberāļu "stāsts".
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti