Klase

«Klase» 8. sērija

Klase

Nauda vai izglītība?

Pusaudžu pirmais darbs

Nepilngadīgajiem grūti atrast darbu stingrās likumdošanas dēļ

Darba devējiem, pieņemot darbā nepilngadīgo, jāizvērtē iespējamie riski, jāinformē vecāki par tiem, tāpat ir noteikta minimālā samaksa par 35 darba stundām nedēļā, nepilngadīgo nedrīkst nodarbināt nakts stundās.

Vizītkarte: Viktorija. 17 gadi. Mācās Rīgas Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā. Apgūst profesiju – loģistikas darbinieks. Tautība – baltkrieviete. Saņem vecāku atbalstu. Strādājusi par oficianti. Šobrīd veikala “The Bodyshop” pārdevēja. Naudu izklaidēm nopelna pati. Patīk televīzija un māksla. Darba dēļ ir gribējusi pamest mācības.

Viktorija ir no Bauskas puses – Mežotnes. Pēc 9. klases bija grūtības izvēlēties profesiju, izvēlējās Rīgas Tirdzniecības profesionālo tehnikumu. Sākumā bija grūti, jo meitene Rīgu pārzināja slikti.

Pēc pirmā pusgada skolā izlēma, ka grib uzlabot angļu valodu, Viktorija izvēlējās  projekta “PuMPuRS ” palīdzību.

Pirmais skolas gads Rīgā iemācīja patstāvību, arī finanšu plānošanu. Vecāki apmaksāja dzīvokli, bet Viktorijai bija kauns pieņemt vecāku palīdzību.

17 gados bija grūti atrast darbu, jo darba devējiem bija svarīgi, lai darbinieks ir pilngadīgs.

Uzziņa: Pusaudžus vecumā no 15 līdz 18 gadu vecumam aizliegts nodarbināt darbos apstākļos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai. (Avots: Nodarbinātības valsts aģentūra)

Veikals “The Bodyshop” uzaicināja Viktoriju uz pārrunām, bet no pārējiem 20 darba devējiem, kuriem bija nosūtīti CV, Viktorija atbildi nesaņēma. Pedagogi Viktoriju brīdināja, ka var būt grūtības apvienot mācības un darbu, kā arī pastāv risks, ka nauda būs lielāks kārdinājums par izglītību. Ir bijis laiks, kad Viktorija tiešām ir pārdomājusi, ka grib pamest skolu un izvēlēties tikai darbu, tomēr novērtējusi izglītības nepieciešamību: “Cilvēki ļoti bieži aizmirst, ka vidusskolas izglītība ir ļoti svarīga.”

Svarīgi zināt pusaudžiem, sākot darba attiecības:

  • Pirms darba līguma noslēgšanas darba devējam ir jāinformē pusaudža vecāki vai aizbildnis par iespējamiem riskiem darba vietā. (Avots: Latvijas Vēstnesis)
  • Vecāku atbildība – pārliecināties, ka darba vide ir droša un veselībai nekaitīga, kādi būs veicamie pienākumi un ar tiem saistītie darba vides riski. (Avots: Nodarbinātības valsts aģentūra).
  • Darba likumā noteikts, ka pusaudžiem, strādājot 35 stundas nedēļā, mēneša darba alga nedrīkst būt mazāka par minimālo darba algu.
  • Personas, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, nedrīkst strādāt nakts laikā un virsstundas. Attiecībā uz bērniem nakts laiks Darba likuma izpratnē ir laika posms no pulksten 20 vakarā līdz 6 rītā.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti