Ģimenes studija

Tieslietu ministrija rosina noteikt papildu ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem

Ģimenes studija

Sakņu pētniecība palīdz izprast attiecības šodien. Saruna ar Helmaņu ģimeni

Neveselīga pārtika, pārēšanās tendence: ēšanas traucējumi skar arvien mazākus bērnus

Nepamatotas diētas, pārēšanās, neveselīga pārtika - ēšanas traucējumi skar aizvien mazākus bērnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neveselīga pārtika, pārēšanās tendence, nepamatotu diētu ievērošana, lai sasniegtu skaistuma ideālus - dažādi ēšanas traucējumi skar aizvien jaunākus bērnus. Speciālisti norāda, ka ar ēšanas traucējumiem kā ar psihisku saslimšanu pamatā saslimst bērnībā, agrīnā pusaudža vecumā, retāk 16–17 gadu vecumā.

"Par sevi pārliecināts un laimīgs bērns, kurš brīžiem arī nav tik laimīgs, jo dzīve ir dzīve arī bērna vecumā, ar ēšanas traucējumiem diez vai saslims," atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe.

Viņa norāda, ka ar ēšanas traucējumiem kā ar psihisku saslimšanu pamatā saslimst bērnībā, agrīnā pusaudža vecumā, retāk 16 – 17 gadu vecumā. 

Ārste skaidro, ka bērni ir īpaši uzņēmīgi pret dažādu informāciju, kas nāk no sabiedrības un vides.

Ja pieaugušie var kritiski izvērtēt, kāpēc vēlamies vienu vai otru diētu, nenobriedusi personība, kas ir agrīnais pusaudža vecums, kad notiek daudz pārmaiņu, bērnam ir grūti saprast, kas es esmu un kāds es esmu, kāda ir mana vieta sabiedrībā un vai mani mīl.

Šādā situācijā, ja nejūtos labi vai jūtos atraidīts, ir viegli pieņemt, ka pie vainas ir mans izskats.

Tad bērns pieņem lēmumu virzīt visus spēkus un enerģiju, lai uzlabotu izskatu vēlamajā virzienā.

"Lielākoties ar ēšanas traucējumiem saslimst bērni, kam ir normāls svars; emocionālais diskomforts ir tik liels, un viņi pieņem iedomu, ja būšu tievāka, būšu laimīga," analizē Mežraupe. "Novājēšanas glorificēšana dažādos medijos, ko bērns redz, viņa fantāzijās saistās ar laimi."

Ēšanas psiholoģijas izaugsmes trenere Zane Zābere ikdienas darbā Londonas lielākajās klīnikās kā psihologa asistents diendienā ir runājusi ar jaunajiem pacientiem, kam ir ēšanas traucējumi. Viens ir identitātes meklēšana, bet bieži viņa no pacientiem uzzinājusi, ka pie ēšanas traucējumiem bērnus noved tas, ka pieaugušie neizprot vai nevēlas izprast viņu problēmas. 

Viņa dalās arī savā pieredzē par ēšanas traucējumiem pusaudža vecumā. Viņa atzīst, ka tajā brīdī pusaudzim ļoti sāp tas, kas ar viņu notiek, lai arī no pieaugušo skatupunkta liekas, kas tur liels - pirmā mīlestība, skolā kāds ar tevi nedraudzējas. Viņa mudina ieklausīties bērnos un arī sadzirdēt to, ko viņi saka.

Pārsvarā ēšanas traucējumi skar meitenes agrīnā pusaudžu vecumā, turklāt ēšanas traucējumu izplatība turpina pieaugt.

Pētījumi liecina, ka ēšanas traucējumi vairāk ir bērniem no ģimenēm, kuru turība ir virs vidējā līmeņa. Zāberes pieredze rāda, ka vecāki turību vairo ar nemitīgu darbu, ir prom no mājān un bērns ir vientuļš. Auklīte nevar aizvietot vecākus

Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Marina Svētiņa norāda, ka par uzturu un ēšanu daudz runā, līdz ar to uzturs ir kā instruments, kā kļūt laimīgai.

Visas trīs speciālistes norāda, ka liela loma tam, ka bērni, it sevišķi meitenes, pievēršas novājēšanai un savas problēmas saista ar uzturu, ir medijiem, kur daudz tiek publiskotas bildes, kurās redzamas tievas jaunas sievietes un meitenes, kā arī publicē dažādas diētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti