«Nepaej garām!» - uzdāvini vasaras piedzīvojumu bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu vecākiem

Ikvienam ir skaidrs, ka bērniem ar īpašām vajadzībām ir nepieciešamas īpašas rūpes. Bērniem nepieciešams ne vien fizisks, bet arī emocionāls atbalsts. Šogad aprit 27 gadi kopš pirmās Latvijas Bērnu fonda organizētās nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām. Ik gadu tas ir emocionāls atbalsts gan bērniem, gan vecākiem – bērni nometnēs mācās socializēties un apgūst jaunas iemaņas, bet vecākiem laiks, kamēr bērns ir nometnē, nereti ir vienīgais brīdis visa gada laikā, kad padomāt par sevi.

Četru bērnu mamma Eva Irīna Zommere, kura atvases audzina viena, atzīst, ka tas nav viegls uzdevums. Trīs bērni vēl nav sasnieguši pilngadību. Viņa norāda, ka vasaras nometne ir praktiski vienīgā vieta, kurp bērni dodas, lai ilgāku laiku pavadītu prom no mājām. Un tā arī ir vienīgā iespēja to izdarīt. “Bērniem tas ir vesels piedzīvojums, tas ir vērtīgi pavadīts laiks,” atzīst Eva. Socializēšanās ar citiem vienaudžiem ir neatsverams balsts arī ģimenes ikdienas attiecībās, jo, kā norāda Eva, mājās, nepārtraukti dzīvojot visiem kopā, bērni nogurst no mammas un viens no otra.

Nometne izrauties no ikdienas rutīnas ir iespēja, kas daudziem bērniem un vecākiem ir liela vērtība. Kā novērojuši Latvijas Bērnu fonda darbinieki, ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, bieži vien ir nepilnas, maznodrošinātas vai trūcīgas. Vasaras nometnes bērni un viņu vecāki sāk gaidīt jau janvārī, kad fonds saņem pirmos pieteikumus.

Lindai Celmai ir divas atvases – 8 un 11 gadus veci dēliņi. Mazākajam – Krišjānim – ir Dauna sindroms. “Pēc nometnes es pamanīju, ka ir izmainījušās Krišjāņa sadzīviskās lietas, piemēram, tagad viņš var patstāvīgi nomazgāties dušā. Drīz pēc tam iemācījās peldēt bez peldriņķa,” priecājas mamma. Nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām māca patstāvību, bet brāļi un māsas, kuri dodas uz nometni kopā ar viņiem, rada drošības sajūtu. Lindas vecākais dēls Paulis, kuram, tāpat kā brālim, nav daudz iespēju “nomainīt vidi”, arī ļoti priecājas par izmaiņām ikdienā. “Kad Paulis atgriezās, viņš teica, ka tur bija tik daudz ko darīt, un prasīja, kad mēs atkal brauksim uz nometni. Tur viņam arī ir draugs, pie kura Paulis tajā pašā dienā gribēja braukt ciemos,” smejas mamma.

“Nometnē bērni iemācās mīlēt citus bērnus, rūpēties par tiem,” uzsver Eva. Kopā ar brāli, kuram nepieciešama īpaša veselības aprūpe smagu alerģiju dēļ, uz nometnēm devies arī mazais brālis un māsa. Mamma norāda, ka bērni nometnēs tiešām emocionāli nobriest – kļūst iejūtīgāki un saprotošāki. Savukārt vecākiem nometnes laikā ir iespēja padomāt par sevi un sakārtot domas un vidi sev apkārt. Eva atzīst – 10 dienas paiet ļoti ātri. “Tikai tad, kad tuvojās laiks, kad jābrauc pakaļ bērniem, es sapratu, ka viņu nav mājās,” smaida mamma, “man šķiet, ka es nepaspēju izdarīt vairākas lietas.”

Pērn Eva bērnu prombūtnes laikā plānoja pārkrāsot tapetes. “Tas ir īss laiks – vienīgais gada laiks, kad es palieku viena un varu veltīt sev laiku,” viņa atzīst.

“Trīs mēnešus [vasarā] bērniņš ir mājās visu laiku, un darba atvaļinājums tiek pavadīts kopā ar bērniem, nevis kur citur,” atklāj Linda. Tādēļ “desmit dienas ir kā izdzīvošanas minimums”.

Lai dāvātu bērniem ar īpašām vajadzībām sapņu vasaru, jau šobrīd darbojas akcijas ziedojumu tālrunis – 90006484, uz kuru piezvanot iespējams ziedot 1,42 EUR. Tāpat ziedot iespējams internetā, Latvijas Bērnu fonda mājaslapā – ziedojumi.lbf.lv, atstājot anonīmu ziedojumu kādā no visā Latvijā izvietotajām ziedojumu kastītēm ar Latvijas Bērnu fonda logo vai veicot pārskaitījumu nodibinājumam “Latvijas Bērnu fonds” (reģ. nr. 40008018725, a/s “SEB BANKA”, konta nr. LV42UNLA0002000707402), kā maksājuma mērķi norādot “Vasaras nometnes”.

20. aprīlī, plkst. 18.35 LTV1 un REPLAY.lv būs vērojams labdarības akcijas koncerts, kurā piedalīsies virkne Latvijā mīlētu mākslinieku

Marija Naumova, “Carousel”, “Carnival youth”, dziedātāja Samanta Tīna, Patrisha, grupa “The Sound Poets” kopā ar Alisi Josti, Jānis Lūsēns kopā ar Zigfrīdu Muktupāvelu un citi. Koncertu vadīs LTV raidījumu vadītāji – Laura Vonda un Reinis Ošenieks.

Vienas desmit dienas garas nometnes, kurā var piedalīties 25 bērni, vidējās izmaksas ir 9 500 EUR. To laikā bērni uzlabo veselību, pilnveido savas radošās prasmes un talantus un galu galā – atpūšas no ikdienas rutīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti