Neņūtona šķidrums. «Izzini ķīmiju!» – projekts bērniem un vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Neņūtona šķidrums ir tāds šķidrums, kurš uzvedas citādāk, nekā to dara ūdens vai citi līdzīgi šķidrumi. Piemēram, tas var būt gan šķidrums, gan cieta viela. Piedāvājam pārbaudīt, kā iegūt neņūtona šķidrumu.

Projektā "Izzini ķīmiju!" esam sagatavojuši 31 eksperimentu, ko var veikt mājās, izmantojot viegli pieejamus materiālus, kas bērniem palīdzēs izprast dažādus procesus, vielu sastāvu un reakcijas.

Izzini ķīmiju!

Izzini ķīmiju!

Bērnistaba, sadarbojoties ar Laboratorium.lv, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu ķīmijas procesu un akārtējās pasaules izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas.

Krāsojami zīmējumi un spēles par ķīmijas tēmu atrodami Bērnistabā.

Neņūtona šķidrums

Uzmanību! Eksperiments veicams tikai pieaugušo klātbūtnē!

Ieteicams eksperimentu veikt vannā, uz speciāli pārklāta galda vai kādā citā vietā, kur var neuztraukties, ka kaut kas tiks nosmērēts.

Nepieciešams: 

  • 200–400 g kartupeļu cietes
  • 1 glāze vēsa ūdens
  • bļoda
  • karote

Darba gaita:

  1. Bļodā ieber apmēram ¾ no visas kartupeļu cietes (apmēram ¼ cietes atstāj rezervei, ja netīšām sanāk pievienot pārāk daudz ūdens).
  2. Bļodā pievieno ūdeni nelielos daudzumos. Sākumā pievieno apmēram ¼ glāzes un izmaisa. Tad pievieno vēl un izmaisa. Tā atkārto līdz brīdim, kad ciete, sajaucoties ar ūdeni, veido šķidru masu, kuru var izmaisīt, tikai lēni maisot (tikko cenšas maisīt ātri, tā šķiet, ka ciete sadrūp gabaliņos).
  3. Ūdeni un cieti pievieno pēc vajadzības, lai maisījumu padarītu sausāku vai šķidrāku.
  4. Neņūtona šķidrums ir gatavs! Tagad var ar rokām spēlēties. Paņem pikuci un mēģini to noturēt rokās kā bumbiņu, to nepārtraukti virpinot. Tad apstājies un pavēro, kā tikko turētā bumbiņa kļūst par šķidrumu, kas iztek pa rokām.

Speciālistu ieteikumi vecākiem, paskaidrojot bērnam eksperimentā notiekošo:

Neņūtona šķidrums ir ūdens suspensija, kurā ir garas molekulas. Garās molekulas ātras kustības ietekmē ķeras viena aiz otras, un rezultātā noteiktos apstākļos tāds šķidrums var pārtapt par cietu materiālu, bet apstājoties atkal kļūst šķidrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti