4. studija

Kāpēc, veicot Covid paštestu, četras reizes uzrādās kļūdains rezultāts?

4. studija

Vai kausētā siera paciņās ir sapūsts gaiss?

Vieglprātība vai izmisums - savu bērnu naktīs uzticēt svešiniekam?

Neizgulējušās mammas meklē nakts aukles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vēsturiski sieviete, kura tikko laidusi pasaulē bērnu, bija māte – “varone”, kurai jāspēj viss; arī uzreiz pēc dzemdībām strādāt smagu, fizisku darbu. Mūsdienās šo mītu dēļ mammas baidās lūgt palīdzību, jo nevēlas tikt nosodītas.

“Ļaujiet man atpūsties un izgulēties!” – sludinājums sociālajos tīklos, kurā zīdaiņa mamma meklēja auklīti darbam naktīs, atklāja, cik patiesībā jaunās ģimenes jūtas nogurušas, tajās ienākot mazulim, un cik ļoti nepieciešami papildspēki. Latvijā arvien vairāk ir pieprasītas nakts aukles, kuras naktīs pieskata mazuļus, lai vecāki var izgulēties.

Evijas jaunākajam dēlam ir pusgads. Sieviete vairs neatminas, kad sanācis kārtīgi izgulēties, un jūt – bezmiega dēļ jau sākusi pasliktināties pašas veselība.

“Viņš atmostas, jā, un es visu laiku dodu to krūti, es vienkārši jau sagurusi esmu, jo es dodu krūti pēc pieprasījuma. Izmēģināts ir viss kaut kas. Un es jūtu, ka man vajag atelpu, vismaz vienu, divas naktis nedēļā. Šoreiz ir tas brīdis pienācis, kad man vienkārši nedaudz ir jāpadomā par sevi, un tāpēc arī attiecīgi to palīdzību es meklēju. Tīri veselības iemeslu vadīta,” atklāja jaunā māmiņa Evija.

Mazuļa auklēšanai Evija ģimenes vecākā gadagājuma papildspēkus – omītes, nevar piesaistīt katru dienu. Vecmammas nedzīvo Rīgā, tāpēc viņa nolēma riskēt un par spīti negāciju vētrai, kādu šādā situācijā varētu saņemt no citām mammām, Evija ievietoja sludinājumu sociālajos tīklos.

“Es trīsreiz apdomāju, vai vispār likt sociālajos tīklos šo sludinājumu, jo pašai bija tā sajūta – jā, iespējams, citas mammas noreaģēs: “Šausmas, šī mamma netiek galā!”

Es redzu, ka mammas tikai “laiko”, spiež sirsniņas, raksta komentārus, raksta padomus, raksta vēstules, un tad es sapratu, ka es absolūti laikam neesmu vienīgā, kurai tas ir tik liels izaicinājums. Tas, ka par to nerunā tā īsti. Mammas to liela daļa patur pie sevis, iznes gan emocionāli, gan fiziski, un tas stāsts ir arī par mani, bet droši vien, es arī ticu, ka ļoti daudzas mammas arī neuzdrošinās [lūgt palīdzību], līdzīgi kā man, – bija bail,” stāstīja sieviete.  

Meklējot uzticamus personu, kurai naktīs uzticēt dēlu, Evija sev par lielu izbrīnu atklājusi, ka tik tiešām – ir aukles, kuras gatavas mammām nākt palīgā arī nakts laikā.

Un te nu rodas neērts jautājums: vai sievietes visos laikos ir slēpušas no apkārtējiem patiesību – ka jūtas tik nogurušas un zīdainis atņem tik daudz spēka un enerģijas, ka naktīs viņas labprāt uzticētu bērna pieskatīšanu kādam citam? Vai tomēr – mūsdienu mammām nav vairs tāds krampis un ķēriens kā viņu vecmāmiņām jaunības gados?

Sertificēta nakts auklīte Linda Katrīna Vrubļevska uzskata, ka lielākā problēma ir “mūsdienu rutīna” – tas, ka mamma vēlas paspēt gan labi izskatīties, gan atgriezties darbā, gan, iespējams, paralēli studēt, vienlaicīgi tiekot galā ar vienu, diviem vai trim bērniņiem. 

“Mamma izdeg kaut kādā momentā, un viņai vajag šo cilvēcisko atpūtu, miegu. Tā ir viena situācija. Otra situācija ir tāda specifiska, kur mammai ir kādas veselības problēmas pēc dzemdībām. Un arī miegs. Lai arī kādam tas liktos tikai miegs, bet miegs ir ļoti svarīgs, un, ja mamma nav izgulējusies, viņa netiek galā ne ar sevi, ne ar mazuli, un tad mammai ir tā – “Es esmu gatava lekt pa logu ārā, bet nu, lūdzu, atnāc!” Mamma būtībā ir izmisumā,” pauda Vrubļevska.

Nakts aukļu lielais palīgs esot speciālas aplikācijas telefonā, kuras mamma sasinhronizē ar auklīti. Tajās norādīts, piemēram, cikos bērniņš ir ēdis. Arī auklīte ievada aplikācijā visas darbības, un mamma redz, kāds ir bijis bērniņa dienas ritms.

Tie laiki, kad sievas pirtī laida pasaulē bērnu un uzreiz tvēra pēc grābekļa, lai grābtu sienu, ir sena pagātne.

Mūsdienu mammām vairs  nav jākautrējas lūgt palīdzību, ja spēki izsīkst, turklāt – miega bads var rezultēties ar nopietnām veselības problēmām.

Rīgas Dzemdību nama vecmāte Baiba Zelka norādīja: “Protams, ka atpūta ir ļoti svarīga jebkuram, jo, ja mēs esam noguruši, negulējuši, lāgā neesam ēduši, nedzēruši un svaigu gaisu nepaelpojuši, mēs esam nekādi. Tas ir jebkuram cilvēkam, kur nu vēl šajos pastiprinātajos stresa apstākļos, kur savu daļu šobrīd arī kovids ir radījis. Bet arī jebkurš bērniņš mums ir kaut kas jauns, nezināms, un, ja mēs esam stresā, tad stress ietekmē visu.”

Lūgt palīdzību nav vājuma izpausme, gluži pretēji – cilvēks ir apzinājies savu problēmu un arī radis risinājumu. Protams, ne visi vecāki var atļauties finansēt aukli naktī, šis pakalpojums maksā, sākot no pieciem eiro stundā. Bet – problēmu gadījumā ir jārunā, jālūdz palīdzība kaimiņiem, radiem, draugiem, un jūs noteikti tiksiet sadzirdēti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti