Sadaļas Sadaļas

Negribu un necelšos... jeb kā palīdzēt bērniem mosties ar prieku

Pēc garā vasaras brīvlaika un atvaļinājumiem gan lieliem, gan maziem ir grūti pierast pie jaunā dienas režīma. Miega higiēna un režīms ir svarīgi, arī tāpēc, lai agros darba dienu rītus padarītu mierīgus un priekpilnus. Šos jautājumus Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) podkāsta jeb raidieraksta "RSU Veselības ekspresis" ceturtajā epizodē apskata RSU Pediatrijas katedras vadītāja profesore Dace Gardovska un Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas katedras docents,  anesteziologs un miega speciālists Juris Svaža.

“Gatavošanās bērnudārza vai skolas gaitām sākas apmēram nedēļu iepriekš. Tas nozīmē – pusstundu ātrāk jābeidz vakara izklaides un jāiet gulēt ātrāk, – ja bērnam naktsmiers sākās desmitos, tad nākamajā dienā tas būs jau pusdesmitos. Tā bērns lēnām ieies jaunā režīmā,” uzsver profesore Dace Gardovska. “Ir jābūt rituāliem, ar kuriem bērnu vakarā no rotaļām pārslēdzam uz miegu – tā ir apgaismojuma un skaņu intensitātes samazināšana, mierīgākas nodarbes, piemēram, pasaku lasīšana. Mierīgie, priekpilnie rīti ir atkarīgi no vecāku pašdisciplīnas; nevajadzētu celties pēdējā brīdī, un svarīgi, lai jau laikus ir sakārtota soma un drēbes. Bērnam ir jāzina kārtība, kas notiks no rīta, – celšanās, zobu tīrīšana, brokastis.”

Profesore atzīst – lai bērni augtu veseli un priecīgi, ir jānodrošina viņu pamatvajadzības un jāsabalansē mācības un atpūta: “Manuprāt, ja mācības skolās sāktos nedaudz vēlāk, tas nāktu par labu bērnu attīstībai. Mūsdienu bērni ir ļoti erudīti, bet arī noslogoti. Vecāki savas atvases ved uz dažādiem pulciņiem, bet viņiem pietrūkst nestrukturētu rotaļu, kur viņi paši var pieņemt lēmumus un izsapņot savus sapņus. Izaug paaudze, kas nav bērnībā pietiekami izspēlējusies.”

“Pēc diennakts jeb cirkādiskā ritma cilvēkus var iedalīt cīruļos un pūcēs, šīs iezīmes iedzimst, bet dzīves laikā var nedaudz mainīties, piemēram, jauniešiem ir nosliece uz pūču ritmu, bet dzīves laikā tas mainās,” stāsta miega speciālists Juris Svaža. “Miega ilgums ir diezgan individuāls, un pieaugušajiem var variēt robežās no sešām līdz 10 stundām. Bērniem ir jāguļ ilgāk, piemēram, jaundzimušajam līdz pat 18 stundām, trīs līdz piecu gadu vecumā 10–13 stundas, bet pusaudžiem – līdz pat 10 stundām. Miega disciplīna ir ļoti svarīga visas cilvēka dzīves kontekstā. Mazos bērnus vieglāk pieradināt pie miega higiēnas, bet pusaudžu vecumā tas būs jau daudz grūtāk – tie ir skolēni, kas skolā mūžīgi ir neizgulējušies, aizbildinoties ar to, ka ir pūces. Tas atstāj iespaidu gan uz mācību kvalitāti, gan fizisko un emocionālo labsajūtu.”

 

Raidieraksts ir pieejams Spotify un Podbean platformās, kā arī klausāms RSU YouTube kanālā. Jaunais podkāsts savu nosaukumu aizņēmies no augstskolas un AS ''Pasažieru vilciens'' kopš 2013. gada kopīgi īstenotās akcijas ''RSU Veselības ekspresis''. Akcijas laikā īpašos reisos devās augstskolas mācībspēki un studenti, lai popularizētu veselīgu dzīvesveidu un uzkrātās zināšanas sniegtu plašākai sabiedrībai. Tāds ir arī jaunā podkāsta mērķis, lielāku akcentu liekot uz starpdisciplināro aspektu, pie diskusiju galda pulcējot dažādu disciplīnu ekspertus, lai vienkāršās sarunās dalītos ar jaunākajiem atklājumiem un atgādinātu senas patiesības par to, kā varam dzīvot veselīgāk un harmoniskāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt