Rīta Panorāma

Čellu trio "Melo-M" "Zaļais Vecgada lielkoncerts"

Rīta Panorāma

Francijā Covid-19 dēļ atjano ierobežojumus

Kā pasargāt bērnus no elektrotraumām?

Neaizsegtas rozetes – visizplatītākais bērnu elektrotraumu cēlonis Latvijā. Speciālistu ieteikumi drošībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Mājokli nepieciešams iekārtot tā, lai pēc iespējas samazinātu risku bērniem gūt dažādas elektrotraumas. Drošībai iesaka izmantot kontaktligzdu aizliktņus, vadus nepieciešams nostiprināt, jāraugās, lai nebūtu bojātu elektroierīču, kurām pieskaroties, bērns var savainoties, galvenos drošības principus  raidījumā “Rīta panorāma” nosauc speciālisti.

Reti, bet tomēr līdz mums slimnīcā nonāk. Tā par dažāda veida elektrotraumām, ko guvuši bērni, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Džeims Rozītis: “Elektrotraumas ir 1–2% no visām traumām. Tikai bojājumi parasti ir nopietni.”

“Tipisks variants, kur dabū kombinētas traumas, ir elektriskās tējkannas vads. Ja kaut kur izolācija ir bojāta, jebkurš bojāts vads vai vadi bez ierīces galā, – ja tiek iebāzti mutē, audi tiek bojāti un tie principā izkrīt. Ir nepieciešama ķirurģiska rekonstrukcija. Tas, kas ir tādā veidā bojāts, nekad nebūs tāds, kāds bija pirms tam,” traumu smagumu raksturo Rozītis.

Vecāku atbildība gan ikdienā, gan svētku laikā un skolēnu brīvlaikā ir parūpēties par drošu vidi mājās. Lai izvairītos no elektrotraumām, vadiem mājās nekur nav jākarājas, tiem nedrīkst būt bojāts izolācijas slānis. Jālieto tikai tādas elektroierīces, kas ir darba kārtībā un kurām nav bojājumu korpusā. 

Nepieciešams parūpēties, lai mazie bērni, zīdaiņi kontaktos vai rozetēs neiespraustu savus pirkstiņus vai kādus svešķermeņus. Tā ir visizplatītākā bērnu elektrotrauma Latvijā.

Ja mums nav uzstādītas bērnu drošās rozetes, mēs varam izmantot kontaktligzdu aizliktņus, kurus var iegādāties daudzos sadzīves preču veikalos, būvmateriālu veikalos vai bērnu preču veikalos, praktiskus padomus dod AS “Sadales tīkls” pārstāvis Artūrs Šmats.

Virtuve un vannas istaba tiek uzskatītas par visbīstamākajām telpām mājoklī. Elektrība un mitrums nav laba kombinācija.

Svarīgi atcerēties, ka pēc mobilā ierīces uzlādēšanas mobilā telefona vai ierīces lādētājs ir jānoliek bērniem nepieejamā vietā. Tas nevar atrasties pastāvīgi iesprausts kontaktligzdā. Bērns lādētāja galu var iebāzt mutē un gūt smagu vai letālu elektrotraumu, norāda Šmats.

Svētku laikā jāpadomā, lai eglīšu lampiņas atrodas gana augstu, citādāk mazajiem var rasties interese tās iebāzt mutē. Tāpat vecākiem būtu ieteicams ar savām atvasēm pārrunāt to, kā uzvesties ārā un ka dažādas transformatoru stacijas, elektrības stabi vai sadales skapji nav vieta izklaidei.

Dzeltena, trijstūra veida zīme ar melnu zibeni iekšā brīdina – bīstami, elektrība! Bērniem, jauniešiem ir vēlme, tieksme pierādīt sevi un patvaļīgi atmūķēt dažādas elektroietaises. Jāatceras, ka jebkura nepareiza kustība, jebkura pieskaršanās strāvu vadošajām daļām var beigties ar traģiskām un letālām sekām, uzsver Šmats.

Jāatceras, ka tieši augstsprieguma traumas ir visbīstamākās, tās nereti beidzas ar amputētām ķermeņa daļām vai pat nāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti