Ģimenes studija

Latvijā sākta 5 līdz 11 gadus vecu bērnu vakcinācija pret Covid-19

Ģimenes studija

Mazie lielībnieki: par ko liecina nemitīga bērnu savstarpējā lielīšanās

Ģimenē ienāk mājdzīvnieks: bērniem ir jāmāca rūpes un atbildība par dzīvnieku

Ne visiem ir vajadzīgs suns jeb apdomīgi ar bērnu vēlmēm pēc mājdzīvniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dzīvnieku patversmju pieredze liecina, ka cilvēki neapdomīgi iegādājas dzīvniekus, bet, nespējot par tiem rūpēties, nodot patversmei. Bieži bērni vēlas dzīvniekus, taču speciālisti raidījumā "Ģimenes studija" uzsver, ka ir nepieciešams ilgāks laiks, lai spētu pārliecināties par bērna spēju uzņemties šādu atbildību, tāpēc labāk izvēlēties mājās dzīvniekus ar īsāku dzīvildzi un doties uz patversmi, lai tur rūpētos par dzīvniekiem.

Dzīvnieku aizsardzības biedrības "Ķepu ķepā" vadītāja Gundega Bidere pauž, ka mēdz būt neveiksmīgas dzīvnieku adopcijas – cilvēki paņem dzīvnieku, bet nav gatavi tādam solim. Pērn "Ķepu ķepā"  bijuši tādi pieci gadījumi.

Ir cilvēki, kuriem ir liela vēlme pirkt šķirnes dzīvnieku, bēdīgi, ka ātri pieņem lēmumus, nopērk, apnīk, tad dzīvnieku patversmes redz sekas. Cilvēki nesaprot fundamentālu lietu, ka suns maina cilvēku dzīvi. Tad cilvēki pieņem lēmumu – izmainīt savu dzīvi un dzīvnieku atdod patversmei, liecina raidījuma "Ķepa uz sirds" producentes un žurnālistes Ineses Kreicbergas vērojumi.

"Suns ir ekskluzīva dzīves piedeva, kas nav vajadzīga ikvienam. Cilvēkam vajag suni tad, ja savu dzīvi bez suņa nevar iedomāties,"

uzsver Kreicberga.

Dzīvnieku patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone  akcentē, ka "mīļdzīvnieks ir brīnišķīgs veids, kā veidot atbildību, pienākumu rūpēties par dzīvniekiem."

Jebkuram bērnam ģimenē jādod tiesības dzīvot kopā ar mājdzīvnieku. Pirms grib mājdzīvnieku, ir jāaizved bērns uz dzīvnieku patversmi, tad bērna spējas rūpēties par dzīvnieku varēs redzēt. Protams, atbildība būs vecākiem, bet arī jaunajai paaudzei ir jāiemācās rūpēties par dzīvniekiem, uzsver Bidere.

Lai palīdzētu bērnā attīstīt empātiju, tiek organizēta ""Ulubeles" cilvēcības skoliņas", kur tās dalībnieki saņem informāciju par dzīvniekiem, kā arī piedalās praktiskās nodarbībās dzīvnieku kopšanā. Ziemā apmācību iespējas nav tik plašas. Par patstāvīgu brīvprātīgo var kļūt no 14 gadu vecuma, mazākie uz patversmi var braukt kopā ar vecākiem. Darbiņu ir daudz un dažādi, var palīdzēt praktiski, to var darīt bez brīvprātīgo apliecības. Apliecības nepieciešamas, ja ir kontakts ar dzīvnieku, par iespējām dzīvnieku patversmē stāsta Džonsone.

Arī Gundega Bidere aicina ģimenes ar bērniem palīgā dzīvnieku patversmes darbā.

Ziemassvētku laikā cilvēki daudz vairāk domā, kā palīdzēt dzīvniekiem. Palīdzēt nenozīmē adoptēt. Var palīdzēt ar darbu un ziedojumiem. Ziedošanā ļoti iesaistās cilvēki, kuriem pašiem ir dzīvnieki, pauž Kreicberga.

Pirms ņemt dzīvnieku, ģimenēm svarīgi mācīt atbildību. Tad var sāk ar dzīvniekiem, kuriem ir mazāka dzīvildze.

Ja vēlas suni, tad var paņemt no patversmes dzīvnieku uz mēnesi, pārliecināties par spējām rūpēties par dzīvnieku.

"Ja nav sajūtas, ka dzīvnieka dēļ darīs to pašu, ko mīļotā cilvēka dēļ, tādam cilvēkam nevajag dzīvnieku,"

uzskata Džonsone.

Bidere uzsver, ka dzīvnieks nevar būt dāvana, patversme nedod dzīvniekus dāvanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti