Našķi un dators! BKUS pirmo reizi rīko nometni bērniem ar lieko svaru

Pirmo reizi Latvijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS) organizē nometnes bērniem ar liekā svara problēmām. Speciālisti uzskata, ka daudzās ģimenēs nav pietiekamu zināšanu par veselīgu dzīvesveidu, tāpēc arvien vairāk novērojamas liekā svara problēmas bērniem.

BKUS nometni rīko „Svara korekcijas programmas” ietvaros. Nometnes mērķis nav bērniem palīdzēt dažās dienās zaudēt konkrētu kilogramu skaitu. Speciālistu komanda vēlas mācīt vecākus un bērnus, kā pareizi sabalansēt uzturu un fiziskās aktivitātes, rādot, ka tas nav grūti un neiespējami.

Nometnes vadītāja pediatre, bērnu endokrinoloģe Jurgita Gailīte portālam lsm.lv skaidro, ka nometnē „Esi vesels!” dažādu jomu speciālisti palīdzēs bērniem mācīties par veselīgu dzīvesveidu, skaidros un rādīs sporta aktivitāšu nozīmi, mācīs, kā ēst veselīgi un garšīgi, kā saplānot dienu, ietverot sporta aktivitātes.

Paredzētas divas nometnes – bērniem no 10 līdz 12 gadu vecumam un mazākiem bērniem kopā ar mammām.  

Nometnes bērniem ar lieko svaru Latvijā tiek organizētas pirmo reizi. „Mūsu speciālisti brauca pieredzes pētījumos uz Igauniju, jo viņi šādas nometnes organizē. Mūsu pirmā nometne būs nedaudz īsāka, lai varētu mācīties un iegūt pieredzi, saprast, kā šādu nometni vislabāk organizēt,” skaidro Jurgita Gailīte.

Bērni, kuri piedalīsies nometnē, gada garumā varēs apmeklēt uztura speciālistu un fizioterapeitu. Igauņu pieredze rāda, ka šādas nometnes ilgtermiņā palīdz apmēram 30% bērnu.

Kāpēc liekā svara problēmas bērniem pieaug?

Bērnu liekā svara problēmās vecāki bieži vaino skolas, to nespēju nodrošināt bērnus ar pietiekamu sporta nodarbību daudzumu un veselīgām maltītēm. Jurgita Gailīte uzskata, ka skolas bez vecāku palīdzības nevar šo problēmu atrisināt. „Ģimene ir paraugs. Ja bērns laiku pavada pie datora un televizora, ēd četrus līdz piecus našķus dienā, tad nav jābrīnās, ka bērnam var būt liekais svars,” saka speciāliste.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījumā secināts, ka  vecāki pietiekami neizvērtē liekās ķermeņa masas un aptaukošanās problēmu saviem bērniem. Septiņus gadus vecu bērnu vidū aptaukošanās ir gandrīz 9% , bet mazāk nekā 1% šo bērnu vecāku apzinās, ka šī problēma pastāv. Tāpat, ja deviņus gadus veco bērnu vidū aptaukošanās ir gandrīz 10% bērnu, to apzinās mazāk nekā 2% viņu vecāku. Mediķi ceļ trauksmi, bet vecāki problēmu nesaskata.

Dati liecina, ka Latvijā šobrīd apmēram 22% līdz 23% bērnu ir liekais svars, 8-9% bērnu ir aptaukošanās. Aptaukošanās kļūst lielāka, deviņgadīgs bērns jau var svērt pat 80 kilogramus.

Ēdam vairāk, jo dzīvojam labāk?

Speciāliste skaidro, ka Amerikas piemērs rāda – liekā svara problēmas parasti ir nabadzīgākiem cilvēkiem, jo viņi vairāk pārtikā lieto pusfabrikātus. Laba pārtika ir dārga. Arī pie mums tā ir. Novērots, ka pasaulē izzūd tradicionālās virtuves tradīcijas, sezonālā ēšana. Tagad visu var dabūt visur un cauru gadu. Arī pārtiku uzglabā citādi nekā senāk.

„Ēšana mums ir kulta lieta. Ēd pašapkalpošanās restorānos, ēd pat uz ielas – mēs redzam cilvēkus ar kafiju un burgeriem rokās. Senās filmās ēšanu nerādīja tik bieži, kā tagad, paskatieties – jebkurā filmā un seriālā redzamas ēšanas ainas,” skaidro pediatre.

Liekā svara problēma, ko izraisa neveselīga pārtika un mazkustīgs dzīvesveids, tiek risināta arī valstiskā līmenī, ir izstrādāts veselības veicināšanas plāns, kurā vērība pievērsta fizisku aktivitāšu un veselīga uztura jautājumiem.

„To mēs mācīsim arī savās nometnēs – pareizu dzīvesveidu un ikdienas ritmu, kas palīdz uzturēt normālu ķermeņa svaru un veselību.

Par bērnu nometni vairāk uzzini šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt