Ģimenes studija

Karjeras nedēļa: vecāku un skolas loma bērna profesijas izvēlē

Ģimenes studija

Eņģeļu bērnu mēnesis. Svarīgi ir ļaut sērot par grūtniecības laikā zaudētu bērniņu

Apreibinošo vielu pieejamība pusaudžiem nav problēma. Tās nav tikai narkotikas

Narkoloģe: Pusaudži mēdz eksperimentēt ar apreibinošām vielām; ģimenē atkarība nav pamanāma uzreiz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pusaudžiem neesot nekādu problēmu nopirkt apreibinošas vielas, ja vien ir tāda vēlme, pauž speciālisti. Lai pamanītu bērna problēmas, to, ka pusaudzis lieto kādas apreibinošas vielas, speciālisti iesaka vecākiem būt vairāk kontaktā ar bērnu, bet arī tas ne vienmēr ir risinājums.

"Pusaudži lieto zelējamo tabaku, lieto cigaretes, paši tin tabaku, gatavo cigaretes. Marihuāna ir ļoti populāra jauniešu vidū. Alkohols joprojām  ir ļoti populārs. Tāpat diezgan viļnveidīgi, bet aktuāls ir ekstazī, bērni arī nokļūst slimnīcā sakarā ar šo tablešu lietošanu. Reizēm parādās inhalanti, sadzīves ķīmija – dezodoranti, līmes," skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas narkoloģe Maija Jēkabsone.

Tāpat viņa min, ka pusaudžu vidū vēl ļoti populāras ir tabletes, trankvilizatori, ko viņi nopērk no narkotiku tirgoņiem.

"Gandrīz katram pusaudzim, kas nonāk pie manis, ir kontakti, viņš zina, kur to var dabūt, kā to var dabūt. Tabletes pārsvarā tirgo tie paši, kas marihuānu. Vai arī ir kāds pazīstams, kuram ārsts ir izrakstījis. Tie, kas interesējas, atrod arī vecmāmiņu aptiekās," norāda Maija Jēkabsone.

"Vēl ļoti populāri pēdējā laikā ir bezrecepšu medikamenti apreibināšanās nolūkā. Viņiem savstarpēji ir informācija viņu informācijas avotos,

piemēram, sīrupiņu pret iesnām, tabletes, kas ir pret temperatūru, drudzi.

Viņi saprot, ja kādas piecas sešas tabletes izdzer vai pudelīti sīrupa izdzer, arī dabū kādu narkotisko efektu. Ar informāciju dalās un eksperimentē," turpina Maija Jēkabsone.

Liepājas reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas virsārste, narkoloģe, neiroloģe, psihiatre Jeļena Sorokina atzīst, ka arī Liepājā šīs pašas vielas ir populāras pusaudžu vidū.

"Varu akcentēt, ka ir palielinājies marihuānas lietotāju skaits. Joprojām ir aktuāli sintētiskie kanabinoīdi. Ir arī tabletes, ekstazī," bilst Jeļena Sorokina.

"Pirmajā pusgadā 19 bērni stacionēti ar dažāda veida intoksikācijām. No jūlija līdz šim brīdim 37 bērni. Skaits ļoti pieaudzis tieši vasaras mēnešos. Katru nedēļu kāds bērns tiek stacionēts nodaļā."

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics norāda, ka, runājot par atkarību izraisošām vielām, uzreiz prātā nāk narkotikas, bet policija reidos skolā atrod arī daudz cita veida vielas – dažāda veida tabakas izstrādājumus, legāli vai nelegāli iegādātus.

"Narkotikas klasiskā izpratnē neatrod. Atrod aizdomas, ka ir lietotas,"

atzīst Andis Rinkevics.

"Pagājušā gadā veiktas apmēram 60 pārbaudes izglītības iestādēs, šogad nedaudz vairāk kā 20 skolās, trešdaļā gadījumu ir no viena līdz pat 10 bērniem, kurus ir pamats aizvest uz ekspertīzi un pārbaudīt."

Mamma Agnese Bukovecka stāsta par savas ģimenes pieredzi. Viņa neslēpj, ka savulaik noticējusi, ka zālīte nav bīstama, ka tā neveicina atkarību, jo populārās kultūras kanālos netiek rādīts ceļš, kur veidojas atkarība. Bet tas līdz brīdim, kad pašas dēls sācis lietot zālīti, eksperimentēt ar dažādām narkotikām.

Lai pamanītu bērna problēmas, to, ka pusaudzis lieto kādas apreibinošas vielas, speciālisti iesaka vecākiem būt vairāk kontaktā ar bērnu. Bieži vecāki bērnus redz mājās garāmejot.

“Mēs vienmēr esam bijuši ļoti iesaistīti bērnu dzīvēs. Pat mēs nebijām pasargāti no tā,”

situāciju raksturojot, atzīst Agnese Bukovecka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti