Labrīt

Dodamies uz skolu: kur pirmklasnieks ņem prieku un bažas?

Labrīt

Dodamies uz skolu: Ko iesākt ar vecāku bailēm?

DODAMIES UZ SKOLU: Svinēšana, tradīcijas

Mūsu bērni ir sapucēti vai pārpucēti? Pirmās skolas dienas tradīcijas pie mums un pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mums pirmā skolas diena tiek atzīmēta kā svētki - ar svinīgu tērpu, puķu pušķi skolotājai un ģimenes svinībām pēc skolas, tā nav ierasta tradīcija visur pasaulē. Daudzviet pirmā skolas diena ir pilna darba diena, un kā lielākais prieks ir tikšanās ar brīvlaikā neredzētajiem skolas draugiem un pedagogiem.

Bieži gadās, ka pašiem savas tradīcijas uzteikt un izcelt ir grūti, jo tās ir tik pierastas un zināmas. Tā ir arī ar pirmo skolas dienu. Cilvēki, kuriem bijusi cita pieredze, parasti prot labāk salīdzināt un novērtēt.

Baiba Jurjāne ir skolotāja ar lielu stāžu, viņa dzimusi Kanādā, par skolotāju strādājusi Kanādā un Amerikā, pirms 20 gadiem pārcēlusies uz Latviju ar visu ģimeni un turpinājusi strādāt par skolotāju.

Baiba atceras, ka viņas vecmāmiņa Kanādā katru reizi pirmajā skolas dienā dārzā sagriezusi puķes, tās Baiba nesusi savai skolotājai. Viņa bija vienīgā klasē, kura to darīja, Baibas skolotāju tas ļoti iepriecināja.

Sākot dzīvot Latvijā, Baiba kopā ar bērniem augusta pēdējā dienā gājusi izvēlēties ziedus skolotājai, 1.septembrī vienmēr vajadzēja uzpucēties un pēc skolas kopā nosvinēt pirmo skolas dienu.

“Tas, ka pirmā skolas diena ir svētku diena, atšķiras no manas Amerikas un Kanādas pieredzes, kur pirmā skolas diena ir pilna mācību diena. Mani bērni Latvijā gaidīja pirmo skolas dienu, lai tiktos ar draugiem, protams, bet arī tāpēc, ka tie bija svētki - puķes skolotājai, sapucēšanās, nav mācības, bet skolā vienmēr ir svētku sajūta, vakarā svētkus svin kopā ar ģimeni.

Tā ir skaista tradīcija, kuru nedrīkst zaudēt nekādā gadījumā, tas atņemtu bērniem un skolotājiem prieku.

Tā ir svētku diena visiem, arī tiem, kuri nav saistīti ar skolu. Mans vīrs vienmēr pirms pirmā septembra vēro laika ziņas, domājot par vecākiem un skolēniem, lai viņi ar ziediem un baltajās blūzēs var skaisti iet uz skolu un pēc tam skaisti nosvinēt, “ savās pārdomās dalās Baiba Jurjāne.

Aija Auziņa dzīvo Kanādā, dažus gadus viņa no Kanādas bija pārcēlusies uz dzīvi Latvijā, viņas trīs bērni mācījās skolā.

“Pārsteigums bija piedzīvot pirmo septembri Rīgā, redzot pamatskolas bērnus uzvalkos un formālās kleitās, kas neļauj bērniem brīvi kustēties," atceras Aija Auziņa.

Liekas, ka vecākiem ir liels spiediens pierādīt citiem vecākiem, ka ir kaut ko dārgu sarūpējuši saviem bērniem. Manuprāt, diemžēl, tiek piešķirta liela loma ārišķībām, notiek bērnu pāragra seksualizācija un nevajadzīgi ierobežojošu vīriešu un sieviešu lomu nospraušana. Bērnam jāļauj būt bērnam, praktiskumam jāļauj ņemt virsroku.”

Kā pirmo skolas dienu vada citviet pasaulē

Īpaša un skaista pirmās skolas dienas tradīcija ir Vācijā - pirmklasnieki uz skolu līdzi ņem vecāku doto skolas turzu ( die Schultüte). Šī tradīcija zināma arī Vācijas robežai tuvākajās vietās  Austrijā, Polijā, Šveicē, Čehijā. Tā vecāki vēl pirmklasniekiem laimīgu ceļu, sākot skolas gaitas un rāda savu atbalstu skolēniem skolas gaitās.

Rita Tomsone astoņus gadus dzīvoja Vācijā. Kad viņa savus bērnus vadīja uz pirmo klasi šeit Latvijā, līdzi deva puķu pušķus skolotājām un sapucēja bērnus baltās blūzēs. Tas izskatījās svinīgi un skaisti.

“Kad Vācijā pirmklasnieki ar skolas turzām rokās iet uz skolu, arī tas izskatās skaisti, “ stāsta Rita.

Skolas turzu saņem pirmklasnieki, parasti turzu vecāki nopērk veikalā, piepilda ar saldumiem, spēlēm, augļiem, skolai nepieciešamām lietām. Turzu nes līdzi uz skolu, vai arī to vecāki bērnam pasniedz pēc skolas mājās - situācijas ir dažādas, parasti vecāki vienojas ar skolotājiem, kā rīkoties.

“Tradicionāli Vācijā vecāki pirmklasniekiem, uzsākot skolas gaitas, dāvina arī skolas mugursomas. Puķes, kā to dara skolēni pie mums, uz skolu pirmajā skolas dienā nenes,” novērojusi Rita Tomsone.

Aija Auziņa stāsta, ka pirmajā skolas dienā Kanādā ir svarīgi satikt jauno skolotāju un klasi. Pirmajā skolas dienā bērni izvēlas pēc iespējas  jaunas, glītas un ikdienas skolai piemērotas drēbes. Pamatskolas zēni un meitenes tad pucējas ar jaunu krāsainu kreklu vai t-kreklu un jaunām biksēm. Reizēm meitenes uzvelk kleitu, bet tādu, ar ko var skraidīt pēc bumbas vai kāpelēt skolas laukumos starpbrīžos.

Japānā skolēnam skolas gaitu sākumā dāvina randoseru – tā ir mugursoma. Soma gatavota no ādas, ir apjomīga un izturīga, kalpo vismaz pieciem skolas gadiem. Senāk meitenēm bija sarkanas krāsas randoseru, zēniem melnas. Tagad somas ir visdažādākajās krāsās.

Krievijā bērni skolotājai dāvina ziedus, bet dāvanā saņem balonus.

Kazahstānā arī skolēni dāvina skolotājiem ziedus, bet tikai vienu ziedu, lai kopā skolotājai sanāktu skaists pušķis. Kazahstānā skolotāja no bērniem saņem arī saldumus un rakstāmpiederumus.

Pirmā skolas diena ar ziediem, dāvanām, skolas tūtēm un pucēšanos vien norāda, ka visur pasaulē bērna ieiešana skolēna kārtā ir nozīmīgs un atzīmējams notikums.

Sveicam visus skolēnus, viņu ģimenes un pedagogus, skolas gaitas sākot!

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti