Ģimenes studija

Piedzīvot vēsturi jeb kā aizraujoši mācīties vēsturi

Ģimenes studija

Animācijas filmu radītāji Edmunds Jansons un Sabīne Andersone gatavo kopā ar bērniem

Vai laulība un ģimene ir laimes un piepildījuma garants?

Mūsdienās laulība ir pārvērtēta jeb bez vīra sieviete nav mazāk «normāla»

Sabiedrības priekšstati bieži cilvēkiem liek pieņemt lēmumus un izdarīt izvēles, kurās paši nejūtas labi. Viena no jomām ir ģimene. Neskatoties uz lielo šķirto ģimeņu skaitu realitātē, sabiedrībā joprojām pastāv uzskats, ka laimīga dzīve iespējama tikai pilnā ģimenē, kur ir abi vecāki un bērni.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” sarunu par šo jautājumu raisījis Līgas Andžānes blogs par pareizu un nepareizu ģimeni sabiedrības skatījumā.

Savā blogā viņa raksta, ka mūsdienās laulība un ģimene ir pārvērtētas.

"Ar to negribu sacīt, ka tās nav vērtības (un ceru, ka to varēja nolasīt ne tikai starp rindiņām…). Patiesībā tikai gribēju paust, ka dzīve var būt gana kvalitatīva, piepildīta un gandarījuma caurstrāvota, ja ģimenes un pastāvīgu attiecību nav. Jo it katrā cilvēkā, kuru sastopam, ar kuru esam kopā, var izvēlēties saskatīt to īsto un vienīgo – tam brīdim."

Ne vienmēr ģimenes veidošanā var dabūt pilno formulu, kurā ir sabiedrības vai paša cilvēka veidotais priekšstats. Kā sabalansēt vēlamo vai stereotipos radītos priekšstatus par dzīvi šeit un tagad?

Lielākā daļa sabiedrības kā ģimeni definē savienību tēvs, māte un bērni, bet ne vienmēr realitātē tā ir.

Bez vīra sieviete nav mazāk “normāla”

Vērtējumu par to, kas ir, kas nav normāls sabiedrība vērtē salīdzinājumā ar citiem.

Sabiedrības spiediens ir vienāds uz visiem, tikai katrs to izjūt atšķirīgi.

Psihoterapeite  Marija Ābeltiņa uzsver, ka šobrīd pie mums normas mainās. “Aizvien pastāv izaicinājums definēt normu, kā katrs vēlas. Pirms 100 gadiem nepilnu ģimeni neuzskatītu par pieņemamu. Mums vēl ir “rāmji”, kuri tur savos uzskatos, kas vērtīgi, kas pareizi un nepareizi. Sabiedrības nostāja mainās lēnāk nekā realitāte. Mums ir grūti atteikties no saviem uzskatiem, neskatoties uz to, ka realitāte ir sen mainījusies.”

“Svarīgi nejaukt sabiedrības esošo stāvokli, realitāti ar vēlamo. Mums ir daudz šķirtu ģimeņu, bet bērni rodas no diviem vecākiem. Bērni vēlas abus vecākus,” uzskata centra “Alise” pārstāve Vineta Preisa.

Senāk sabiedrība piespieda stāties laulībā un dzīvot šajā modelī arī tad, ja cilvēki nejutās laimīgi.

Mūsdienās sievietes uzdrīkstas neveidot attiecības, kuras jau sākumā nešķiet laimīgas.

Arī zinātnieki domā par to, cik esam brīvās izvēles būtnes, cik bioloģiski noteiktas, un meklē atbildes uz šiem jautājumiem.

Ģimenes veidošanas sakarā svarīgi arī, kā cilvēks pats spēj sakārtot savu dzīvi un risināt grūtības, būt kontaktā ar citiem cilvēkiem un prast veidot ar viņiem saikni. Bieži ģimenē to uzzina pārāk vēlu, cilvēki veido attiecības, pirms iepazīst otru cilvēku.

Lieliskas attiecības ir spēja samērot savas vajadzības ar otra cilvēka vajadzībām.

Kā nepilna ģimene ietekmē bērnu

Uzmanīgi jāizturas pret to, ko augšana nepilnā ģimenē vai neveiksmīgās attiecībās nodod bērnam, kā šāda pieredze un informācija veido bērna priekšstatu par ģimeni un attiecībām.

Līga Andžāne viena audzina meitu un uzskata, ka svarīgi bērnam iemācīt, ka “tu neesi mazāk vērtīga, ja tava ģimenes dzīve neatbilst sabiedrības priekšstatiem.

Mēs dzīvojam pārmaiņu laikā, mums jābūt empātiskiem, dalīšana – labs, slikts - noved pie konfliktiem.”

“Prasme saskatīt pozitīvo ir iegūstama prakse, jāmācās priecāties par sīkumiem. Būt laimīgai nav tik grūti iemācīties, neskatoties uz statusu sabiedrībā un sabiedrības domām – to bērnam māca ģimenē,'' skaidro Marija Ābeltiņa.

Veselīgās ģimenes modelis ir jāsaglabā, uz to ir jātiecas, bet jāsaprot, ka ir iespējami arī citādi dzīves scenāriji.

4 komentāri
Holly Dale
Protams, mums pierasts, ka "ģimene" ir māte, tēvs un bērni. Tomēr ieteiktu, redzot vecāku, kas viens pats audzina savu/-s bērnu/-s, nesākt uzreiz spriest par tēvu/māti, kas aizlaidās, jaunības kļūdām un citiem "pierastiem" izskaidrojumiem. Nereti ir vienkāršāks izskaidrojums - otrs vecāks ir miris.
feenikss .
Nu gan. Kā jau rakstā minēts- būt pilnā ģimenē- tā ir norma, kas bija modē pirms 100 gadiem. Nezinu, kas raksta autorei par vainu, ja viņai šķiet, ka kāds arī šodien uzspiež šo modeli. Tāpat rakstā ir pretruna- precēties nevajag, jo ģimenes šķiras un bērniem vajag abus vecākus, bet pati viena audzina bērnu. Tātad faktiski cilvēks saka, ka ir pieļāvis kļūdu un to nožēlo? Ka tā nevajadzēja darīt, jo tagad bērnam ir tikai viens vecāks? Ka nevajag uzturēt attiecības, kas nešķiet laimīgas? Un kā tad ar seksu- to gan var darīt, ja nav labas attiecības? Vajag savu galvu sakārtot pirms likt tādus skaļus virsrakstus kā "laulība ir pārvērtēta". Tas, ka viena audzina bērnu, nozīmē, ka neuztvēra attiecības un nenovērtēja laulību pietiekami augstu (protams, vīrietis arī tāds pats vējagrābslis).
Anonīms lietotājs 22367
"Līga Andžāne viena audzina meitu" Tas arī izsaka visu.
Vents Cīrulis
He... tad vajag pakomunicēt kādu laiku ar vecmeitu :)
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti