Ģimenes studija

Mainīsies vecāku pabalsta saņemšanas kārtība

Ģimenes studija

Kādi ir ieguvumi bērniem no jauktām vecuma grupām bērnudārzos?

Vai pēc katras saaukstēšanās tiešām nepieciešama ārsta zīme dārziņam un skolai?

Ministrija: Prasība pēc ārsta zīmēm viegli apslimušiem skolēniem ir izglītības iestādes ziņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Daudzās mācību iestādēs bērnam, kurš slimo ilgāk par trim dienām, atgriežoties skolā, nepieciešama ārsta zīme. Šo kārtību nosaka izglītības iestādes savos iekšējās kārtības noteikumos, ne Ministru kabineta (MK) noteikumi. Tomēr likumdošanā ir neskaidrības, kuras būtu jārisina Izglītības un zinātnes un Veselības ministrijām, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja jomas speciālisti.

Ģimenes ārste no Liepājas Linda Reicle ar kādu tviterierakstu ir rosinājusi plašāk diskutēt par jautājumu, ka ārstu resursi tiek nelietderīgi tērēti zīmju rakstīšanai. Viena lieta ir uzrakstīt zīmi, bet otrs – saziņa ar ārstu, vizīte pie ārsta.

"Es nesaprotu, no kurienes tam visam aug kājas. Strādājot Somijā, nekad neesmu ar to saskārusies."

Reicles praksē ir ap 3000 pacientu, ap 600 bērnu, bērniem izglītības iestādēm izraksta vidēji 20 zīmes dienā, tas ir garš process. Ārste uzsver, ka vecāki ir izglītoti, saprot, ka bērns slimo sešas līdz astoņas reizes sezonā. Visi gadījumi nav vienādi, bet pārsvarā vecāki redz, kad saslimšana ir beigusies. "Ceru, ka kas mainīsies un šīs zīmes vairs nebūs tik ļoti aktuālas".

Problēma, ka pie ārsta dodas bērni ar slimību simptomiem, kā arī bērni, kuri jau izveseļojušies. Ārstes praksē attālinātā telefonkonsultācijā noskaidro bērna slimības stāvokli, rīkojas pēc nepieciešamības. Ārste uzskata, ka piecas dienas būtu optimālais laiks, ko varētu dot pirmsskolas vecuma bērnam atveseļoties mājās, zīmi varētu uzrakstīt vecāki.

Privāto pirmsskolas izglītības iestāžu asociācijas vadītāja un privātā bērnudārza "Creakids" vadītāja Daina Kājiņa skaidroja, ka pedagogi uzskata – ārsta zīme ir garants, ka bērni grupiņā ir veseli.

Mistiskās trīs dienas MK noteikumos nav ļoti sen, bet pirmsskolas šo iestrādā savos normatīvajos aktos. MK noteicis, ka katra pirmsskola izstrādā savus kritērijus, kad jānes ārsta zīme.

"Diemžēl Latvija izceļas ar lielu birokrātisku slogu," pauda Kājiņa.

Tāpat ir vērts runāt par bērnu imunitātes stiprināšanu ne tikai ģimenē, bet arī pirmsskolā, savukārt noteikumi jāskatās kopumā.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders pauda – nav noteikts, ka skolēnam, atgriežoties izglītības iestādē pēc slimošanas, obligāti būtu nepieciešama ārsta zīme. Izglītības iestādes savos iekšējās kārtības noteikumos var noteikt, kā organizēt darbu, lai līdz minimumam samazinātu infekcijas slimību izplatīšanās risku.

Noteikumos teikts, ja bērns neapmeklē izglītības iestādi infekcijas slimības dēļ, nepieciešama zīme, kā arī rekomendācijas izglītības iestādei konkrētajam bērnam saistībā ar slimību.

Nepieciešams mainīt MK noteikumu daļu, kas saistīta ar izglītības iestādēm. Izglītības un Veselības ministrijām šis jautājums jārisina kopā,

uzsvēra Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, 14. Saeimas deputāte Līga Kozlovska.

Raidījumā izskanēja, ka ārsta zīmes bērniem ir saistītas arī ar ēdināšanas finansējumu, valsts finansējumu bērnam pirmsskolas izglītības iestādēs, arī lai izsekotu bērnu mācību iestādes apmeklējumu.

Jau rakstījām, ka, gatavojoties lielai darba slodzei rudens un ziemas periodā, ģimenes ārsti aizsākuši diskusiju par vajadzību atbrīvoties no liekiem pienākumiem, kurus uzskata par nevajadzīgu formalitāti – ārsta zīmēm, kuras ir obligātas, lai bērni pēc vieglas slimošanas varētu atgriezties bērnudārzā vai skolā. Ārsti uzskata, ka no tādas prasības vajadzētu atteikties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti