Ģimenes studija

Kā šovasar darbosies bērnu nometnes un jauniešu vasaras darba programmas?

Ģimenes studija

Līdzsvarot ekrānlaika apjomu bērniem. Kā to izdarīt vasarā?

Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu jānodrošina arī puišiem

Mediķi: Bērnu un jauniešu vakcinēšana pret Covid-19 un cilvēka papilomas vīrusu ir droša un ieteicama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Uzsākta 12 līdz 15 gadu vecu bērnu un jauniešu vakcinācija pret Covid-19, tā mazinot saslimšanas iespējas. 14 gadus sasniegušajiem nav nepieciešama vecāku piekrišana vakcinācijai. Tāpat mediķi aicina meitenes no 12 līdz 18 gadiem izmantot valsts apmaksātu vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu, tā pasargājot sevi no saslimšans ar vēzi.  Pēdējos gados valsts budžetā cenšas atrast līdzekļus, lai pret pret cilvēka papilomas vīrusu vakcinēt varētu arī zēnus.

Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu

Vakcīna nenozīmē – patīk vai nepatīk, tā nozīmē veselību, uzsver Bērnu slimnīcas infektoloğe, Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. Cilvēka papilomas vīruss ir mazāk izprastais vīruss. Pētījumos ir atklāta vīrusu saistība ar audzēju attīstību – vīruss ir 13 dažādu audzēju izraisītājs. Šim vīrusam ir 130 līdz 150 paveidi.

Onkologs ķirurgs, Latvijas Onkologu asociācijas valdes loceklis Guntis Ancāns pauž, ka liela nozīme ir invazīviem vīrusa apakštipiem, nav līdz galam skaidrs, kāpēc kādam attīstās audzējs, kādam ne, visticamāk, tam ir saistība ar imūnsistēmu.

Drošākais veids, ka pasargāt sevi, ir vakcinēšanās.

Ar šo vīrusu inficējas visi, bet ne visi organismi tiek ar to galā. Vīrusu visbiežāk nodod dzimumkontakta ceļā, bet to var nodot arī ādas saskares ceļā.

Dzemdes kakla vēža izraisīšanā šis vīruss spēlē lielu lomu, bet arī citu vēža veidu izraisīšanā tam ir liela loma, tāpēc nevajadzētu vakcīnu saukt par “dzemdes kakla” vakcīnu. Vakcīna ir pret plašu tipu audzēju izraisīšanu gan sievietēm, gan vīriešiem.

Valsts finansē vakcinēšanu meitenēm no 12 līdz 18 gadiem. Pēdējos gados valsts budžetā cenšas atrast līdzekļus, lai vakcinēt varētu arī zēnus.

Vakcinēties iesaka arī pieaugušajiem.

Zavadska skaidro, ka no antivakcīnistu grupām bija smagi uzbrukumi ar dažādām absurdām informācijām, tā mazinot vakcinēto skaitu pasaulē. Pēdējos trīs gadus mediķus un sabiedrību informē par vakcīnu un tās ietekmi, tas devis rezultātu, vakcīnu saņēmuši 70% mērķauditorijas meiteņu.

Slimību profilakses kontroles centra mājaslapa sniedz uzticamu informāciju par šo vakcīnu.

Bērnu un pusaudžu vakcinācija pret Covid-19

No šodienas, 2. jūnija, uzsākta 12 līdz 15 gadu pusaudžu vakcinācija pret Covid-19. Sākot no 14 gadu vecuma jaunietis pats pieņem lēmumu par vakcinēšanos, nav nepieciešama vecāku piekrišana, to nosaka Pacientu tiesību likums.

No 12 gadiem vakcinē ar  ''Comirnaty'' (''BioNTech/Pfizer'') vakcīnu.

Vakcīnu pētniecības jautājumi ir par to, vai vakcīnas deva bērniem ir tāda pati kā pieaugušajiem, kā veidojas imūnā atbilde, drošības aspekts par reakcijām un blaknēm.

No Covid-19 infekcijas seniori un cilvēki ar blakus saslimšanām ir vissmagāk cietušie. Pirmajiem vakcinēties rekomendē tiem, kam ir kādas nopietnas saslimšanas, tai skaitā bērniem. Slimajiem vēl vairāk nepieciešama vakcinācija nekā veselajiem. Neviens nevar paredzēt slimības smagumu saslimšanas gadījumā. Bērniem multisistēmas iekaisuma sindroms mēdz attīstīties, tas ir ļoti smagi, tāpēc vakcinēšanās ir ieteicama.

Nevienai no nedzīvajām vakcīnām nav kontrindikācijas, vakcīna nevar noslogot imūno sistēmu. Vakcīnai nav bioloģiskas spējas ietekmēt reproduktīvo sistēmu, kā mēdz uzskatīt. Vakcīna nevar ietekmēt arī augļa attīstību – no infektoloģijas un imunizācijas viedokļa vakcīnai nav spējas dot šādu negatīvu ietekmi.

Gandrīz visi reģistrētie ražotāji turpina pētījumus, lai varētu vakcinēt arī jaunāku grupu bērnus. Nevar atbildēt, kad būs rezultāti.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmo vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši 501 732 iedzīvotāji, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati. 

Latvijā izmantošanai reģistrētas 4 Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti