Ģimenes studija

Ģimenes ēdienkarte: griķu kotletes, banānu pankūkas un cepti kāposti

Ģimenes studija

Vīruss ietekmējis arī kāzinieku plānus un iespējas. Lielākoties pāri kāzas pārceļ

Ar Covid-19 saslimst mamma, kas baro zīdaini. Kā rīkoties ģimenei?

Mediķi: Bērnu traumu skaits nesamazinās, mainās traumu spektrs

Iestājoties siltai sezonai, mediķi atgādina drošības noteikumus vecākiem, ko pārrunāt ar bērniem. Šajā laikā nesamazinās traumu skaits, mainās traumu spektrs, ņemot vērā krīzes laika saskarsmes iespējas, raidījumā "Ģimenes studija" pauž mediķi.

Sarunu par bērnu traumatismu klausieties raidījuma otrajā daļā.

"Ģimenes studija" podkāstā:

  • Savā lietotnē meklē - Ģimenes studija.

Garums - 50 min; jaunas epizodes katru darba dienu.

Mediķi, neskatoties uz ieteikumiem laiku pavadīt mājās, nenovēro traumu samazināšanos bērniem. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ķirurgs Jānis Upenieks pauž, ka mainās traumu spektrs. Mediķi saskaras ar citu problēmu – dažreiz bērnus ne tik ļoti pieskata, jo vecāki strādā - tā ir jauna problēma, ar kuru saskaras ārsti.

Pavasaris un siltais laiks bērnus mudina uz aktīvu atpūtu. Šobrīd nav tādu traumu, ko senāk guva sporta stundās vai starpbrīžos skolā, bet traumas ir.

Dzīve ir mājās, darbs ir no mājām, kad bērni ir kopā ar saviem vecākiem, bet vecāki mazāk uzmanību fokusē ģimenes sadzīvei, vairāk fokusējas uz darbu, piemirstot uzraudzīt, ar ko nodarbojas viņu bērns, novērojis anestezologs reanimatologs Roberts Fūrmanis.

Jānis Upenieks uzsver, ka gan bērni, gan vecāki nocietušies pēc būšanas ārā, bet uzmanība pret riskiem ir būtiski samzināta.

Katrai vecuma grupai ir savs traumu īpatsvars. Apdegumiem pakļauti mazāki bērni, batuti ir traumu gūšanas vieta lielākiem bērniem, šī tendence saglabāsies, tikai izmaiņas būs traumu  kopskaitā.

Pavasarī riteņbraukšana ir visas ģimenes kopēja nodarbošanās, tiek gūtas arī traumas. Ķiveres nelieto visi ģimenes locekļi, ne vienmēr vecāki paši izmanto ķiveres, ne vienmēr bērniem tās pērk. Tomēr kopaina uzlabojas – mazākiem riteņbraucējiem ķiveres jau var redzēt aizvien biežāk.

Roberts Fūrmanis min kādu piemēru, to, iespējams, ir novērojis ne viens vien - brauc divi vecāki un divi bērni – bērniem ir ķiveres, vecākiem to nav.

Jautājums – kurā brīdī bērns izdarīs secinājumu, ka ķivere traucē un turpmāk rīkosies kā tētis un mamma – brauks bez ķiveres.

Šobrīd ģimenēs daudz pērk un lieto dezinfekijas līdzekļus, vecākiem jābūt vērīgiem, lai mazākie  bērni būtu pasargāti no tiem, nesaindētos, neiedzertu. Bērni un dezinfekcijas līdzekļi šobrīd ir tieši tas pats, kas sadzīves ķīmijas līdzekļu pieejamība bērniem mājās - te nav nekādas atšķirības ar citu sadzīves ķīmiju. Speciālisti iesaka dezinfekcijas līdzekļus neturēt bērniem pieejamā vietā, neliet tos, piemēram, “Coca colas” pudelē, par ko bērnam varētu būt interese.

Arī apdegumi ir bieža trauma mazajiem. Vecāki tur rokās mazuli un otrā rokā karstas kafijas krūzi, tas ir bīstami, jo bērnu interesē tas, kas vecākiem rokās.

Novērojams, ka šajā laikā vecāki lielu daļu dienas pavada viedierīcēs, mazāk laika veltot bērnu drošībai.

Speciālisti arī atgādina, ka, ja grib braukt ar velosipēdu, jāpārbauda tā tehniskā drošība, lai brīvā laika pavadīšanas veids ir tehniski drošs.

Siltajam laikam tuvojoties, Jānis Upenieks atgādina, ka ļaušanās ūdenspriekiem rada riskus – pusaudži lec uz galvas ūdenī, vecāki atstāj nepieskatītus mazuļus, uguns un mangaļi, batuti (uzskaitījums var būt garš)  – tas viss būs.

Batuti ir  traumu gūšanas vieta. Tāpēc ārsti īpaši uzsver, ka, lēkājot uz batutiem, jāievēro visi drošības noteikumi, uz batuta drīkst atrasties tikai pa vienam, noteikti nepieciešams pielikt batutam aizsargmalas – tā varētu mazināt lielu daļu no traumām.

Dzīvojamās zonas un autovadītāji ir bīstamības faktors, autovadītājam jāuzmanās, lai nepārsniegtu braukšanas ātrumu, jo bērni nevēros ceļu un automašīnu plūsmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt