«Mazlielās» grāmatas jeb kā bērnu ievilināt grāmatu pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Tuvojas brīvlaiks, un lielai daļai vecāku galvassāpes sagādā bērnu nodarbināšana brīvlaika nedēļā. Kāpēc tai nebūt lasīšanai? Bibliotēkas, vecāku piemērs, grāmatu pilna vide bērnus aicinās pievērsties grāmatu lasīšanai. Tā var ievilināt bērnu grāmatu pasaulē, lai grāmatu lasīšana bērniem kļūtu par aizraušanos un priekpilnu brīvā laika pavadīšanas veidu un izziņas avotu.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” viesojas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB)  Bērnu Literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, Rīgas Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre Evita Hofmane,  Alīse Nīgale no izdevniecības “Liels un mazs”, mamma Santa Remere, lai sarunātos par bērnu grāmatu lasīšanas paradumiem un pieaugušo lomu šajā procesā.

Santa nesen ir recenzējusi “BIKIBUKA” 101. grāmatu, šīs sērijas grāmatas arī bija pirmās grāmatas, ar kurām iepazinās Santas dēls. “Es nezinu – tā bija lasīšana vai skatīšanās, ” stāsta mamma.

“BIKIBUKS” ir dzejas bilžu grāmatu sērija, kurā katrā grāmatā ir viens latviešu autora dzejolis, to ir ilustrējis latviešu mākslinieks ilustrators. Šis projekts tagad izdevniecībā “Liels un mazs” ir noslēdzies.

Kā zināt, ka grāmata ir laba bērniem? Evita Hofmane uzskata, ka grāmatas, kuras varētu ieinteresēt bērnus, ir tādas, kas liek iemirdzēties acīm.

Lasītprieku bērns kā pirmo impulsu gūst no paraduma, kas piemīt ģimenei, tad tas liekas pašsaprotami arī bērnam, domā Alīse Nīgale.

Mamma Santa ir novērojusi, ka grāmatu iepazīšanu viņas dēls apguva pa posmiem - priekšā lasīšana, ilustrācijas, burtu pazīšana. Bērns savā veidā izpēta visu grāmatu, izpētot arī vākus, ko pieaugušais bieži pāršķir. Dēls dzejoļus arī ātri iemācījās no galvas, pat nesaprotot vārdus.

“”Bikibuki” ir mazlieli,” saka piecgadīgā Rūta, kura izlasījusi un no galvas iemācījusies daudzas grāmatas no “Bikibuka” sērijas.

Silvija Tretjakova stāsta, ka LNB cenšas lasīšanā iesaistīt tēvus; pētnieciski ir pierādīts, ka priekšā lasīšana dod lielu pienesumu bērna audzināšanā un intereses par lasīšanu veicināšanā.

“LNB Bērnu literatūras centra lasītavā var novērot, ka vecāki ar bērniem kopā atnāk uz bibliotēku, bet “iekrīt” savos viedtālruņos. Vecāki, bibliotēkā nolieciet savus viedtālruņus!” aicina Silvija Tretjakova.

Evita Hofmane saka, ka bērni lasa grāmatas. Bibliotēkā nāk bērni, kuri lasa, viņi maina un nes grāmatas, ne tikai izmanto iespēju pasēdēt pie datora.

Latvijā komiksu žanrs ir maz attīstīts. Komiksa žanrs īpaši patīk zēniem. Mums trūkst laba humora, raita stāstījuma grāmatas, spēja bērnam identificēt sevi ar literāro situāciju grāmatā. “Mūsu autoriem ir laikam iestāstīts, ka daudz teksta ir labi,” situāciju bērnu grāmatu tirgū Latvijā komentē Silvija Tretjakova.

Kā izvēlēties atbilstīgu grāmatu? Evita Hofmane domā, ka bērns nekad nekļūdīsies, ja pats izvēlēsies, ne citu piespiests lasīt.

Ja bērns ir iekārojis kādu grāmatu, tad vecākiem bērna izvēle ir jāatbalsta, nevis jāšaubās par bērna izvēli.

“Vecākiem jālasa regulāri un jāatrod konkrētam bērnam interesējoša grāmata. Bērnam kategoriski nedrīkst spiest lasīt, viņam jāiegūst bibliotēkas lasītāja karte, lai pats varētu izvēlēties, ko lasīt,“ raidījumam raksta kāda mamma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti