Mazdārziņš burkā, kartupeļu mizu stādīšana, citronkoku diedzēšana un citi eksperimenti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Portāls lsm.lv piedāvā veikt dažādus izziņas un pētniecības projektus. Sākam ar sēklām.

Dienā darāmos darbus publicēsim iepriekšējā dienā, lai varat paspēt sagatavoties, izlemt, kuru no dienai piedāvātajiem eksperimentiem veiksiet, un sameklēt visas eksperimentiem nepieciešamās lietas.

Sēklu modināšanas eksperimenti

Iesēt puķupodā sēklu, gaidīt, kad tā dīgs, rūpēties par stādu tiešām var būt aizraujoši. Īpaši, ja ko tādu dara pirmo reizi.

Lai izbaudītu sēšanas, dēstīšanas un audzēšanas prieku, nepieciešams dēstāmais materiāls – pupas, zirņi, sīpoli, ķiploki, kartupeļi, bietes vai kas cits dēstāms un stādāms pēc izvēles. Nepieciešama melnzeme, puķu podi vai stikla trauki.

Sīpolloku audzēšana

Sīpolloku audzēšana – tas ir vienkārši, diezin vai kas var aiziet greizi. Te noderēs glāze, kurā ielej ūdeni, ieliek sīpolu, kuram nogriezta cepurīte, lai lokiem vieglāk izspraukties laukā. Glāzi ar sīpolu noliek uz palodzes gaismā, raugās, lai pietiktu ūdens, un gaida zaļumus.

Ja vēlas izdarīt eksperimentu, vienu glāzi ar sīpolu noslēpiet virtuves vai vannas istabas skapītī, kur nav gaismas,  un gaidiet, kas sanāks.

Ja jums ir podiņš ar zemi, tad sīpolus un ķiploku daiviņas varat stādīt zemē, laistīt, turēt gaismā un priecāties par lokiem.

Varat izmēģināt, ko darīs sīpols vai ķiploka daiviņa, ja to iestādīsiet ar "kājām gaisā".

Vecākiem jāatceras, ka eksperimentiem sīpolus un sēklas vislabāk pirkt sēklu veikalā, jo lielveikalos pirktie sīpoli un ķiploki var nesadīgt, jo ir īpaši apstrādāti, lai nezaļotu. Bet varat veikt tieši šādu eksperimentu – audzēt lielveikalā pirktus dārzeņus un sīpolus un sēklu veikalā iegādātos, lai izdarītu secinājumus, kur labāk pirkt sēklas materiālu.

Kartupeļu audzēšana

Puķupodos izmēģiniet audzēt kartupeļus – iestādiet veselu kartupeli, pusi kartupeļa, nelielu gabaliņu, kuram ir asna vieta, vai tikai mizu. Tad jāsagatavo vairāki podiņi, uz katra jāuzlīmē zīmīte un jāuzraksta vai jāuzzīmē, kas podiņā iestādīts. Īsti izmēģinājumu veicēji izdara pierakstus, kuros rakstot vai zīmējot var piefiksēt, kas ar dēstījumu notiek katru dienu.

Selerijas vai pētersīļa zaļumu audzēšana 

Jums būs nepieciešams puķupods, melnzeme un selerijas vai pētersīļa saknes. Iestādiet tās podiņā, aplejiet un turiet gaismā.

Tāpat varat mēģināt audzēt bietes un burkānus.

Mazdārziņš burkā

Trīslitra burkas (var izmantot lielāku noslēdzamu stikla trauku) dibenā ieber divu centimetru biezu oļu kārtu, tad virsū uzber melnzemi tā, lai oļi un melnzeme aizņemtu apmēram ¼ daļu no burkas. Iestāda melnzemē augus (vislabāk tādus, kuriem nav lielu un krāšņu ziedu – istabas bērzu, efejas vai citus zaļos augus). Aplej augus. 24 stundas atstāj burku atvērtu, tad uzliek stingru  vāciņu. Šādi augi burkā varētu augt astoņus gadus, jo paši ražo visu augšanai nepieciešamo. Ja augsne sāk pelēt, tas nozīmē, ka burkā ir pārāk liels mitruma daudzums, tad burku atver uz sešām stundām, tad atkal aizver! Tas varētu būt nepieciešams tikai pašā augšanas sākumā, kamēr noregulē mitruma daudzumu burkā. Uz burkas uzlīmējiet uzlīmi ar augu stādīšanas gadu un datumu.

Sējiet un audzējiet eksotiskus augus!

Ēdāt mandarīnu un tajā bija sēkliņas? Citronos arī! Mēģiniet diedzēt šīs sēklas. Rīkojieties kā iepriekš – katrā podiņā zemē lieciet augu sēkliņas, uz podiņa uzrakstiet vai uzzīmējiet, kas iestādīts, nolieciet gaismā un rūpējieties, lai netrūkst mitruma. Izmēģiniet apelsīnu, citronu, mandarīnu, avokado un citu augu sēklu diedzēšanu.

 

Pupas audzēšana

Pupas ir lielisks izmēģinājuma materiāls, jo tās dīgst ātri un bērna pacietībai nav liels pārbaudījums.

Kā pupa zina, uz kuru pusi augt?

Izmērcē pupas, apklāj ar marlīti un to visu laiku tur mitru, marlīti laiku pa laikam mitrinot; vēro, kad pupām parādās asni. Noskaidro, vai pupa zina, kur ir debesis, kur zeme, vai pupu dārzā var iestādīt ar "kājām gaisā"?

Kā aug pupa?

Nepieciešams: kastīte, pupas, kokteiļu salmiņš, līme, šķēres, mazs puķupodiņš, zeme.

Izmanto kastīti ar vāku, kastītes iekšpusē no papīra gabaliņiem izveido labirintu, vienā kastītes galā izgriež caurumu. Pupu, iestādītu mazā podiņā, noliek tajā kastes galā, kur nav cauruma, uzliek vāku. Kastes vākam cauri izbāž resnāku kokteiļu salmiņu (tieši virs podiņa), caur to var pupu laistīt. Gaida, kad pupa izaugs un parādīsies lodziņā, tad attaisa kastīti, lai pārliecinātos, kā pupa ložņājusi līdz lodziņa gaismai.

Dīgtspēja

Ne vienmēr ievāktās sēklas ir kvalitatīvas. Sēklu veikalos zinās pateikt, cik liela ir konkrēto sēklu dīgstspēja. Jūs varat pārbaudīt paši. Paņem, piemēram, 10 redīsa sēklas, izmērcē, iesēj un gaida, cik sēklu sadīgs.

Ūdens patēriņš

Aprēķina, cik daudz ūdens patērē augs, kamēr izaug. Tam nepieciešama mērglāze, katru reizi, kad augu aplej, pieraksta, cik daudz ūdens uzliets.

 

Raksta pirmpublicējums 2017. gada 11. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti