Ģimenes studija

Ziemassvētku eglīšu audzētāji - Indriksonu ģimene no Brankām

Ģimenes studija

Atrast iespēju pavadīt laiku kopā ar bērniem saspringtajā ikdienā

Mātes piena sastāva ietekme uz bērniņa attīstību

Mātes piena sastāva ietekme uz bērniņa attīstību

Mātes piens ir ļoti nepieciešams mazuļiem, mūsdienās pieejamie piena maisījumi to pilnībā nespēj aizstāt, tajos nav iespējams iekļaut visu to, ko bērns saņem ar mātes pienu. Arī tad, ja mamma ievēro specifiku diētu, ieteicams bērnu barot, bet piena kvalitāti pārbaudīt.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”saruna par mātes piena nozīmi zīdaiņa veselībā un attīstībā.

Mātes piens ir zelta vērtībā, uzsver zīdīšanas speciālisti un mediķi.

Mātes pienā ir vielas, kas aizsargā maza bērna imunitāti, hormoni, kas palīdz bērna organismam augt un nobriest, citokīni, hemokīni, ķīmiskas un medicīniskas vielas, kuras nevar saņemt ar mākslīgiem piena maisījumiem.

Svarīgi arī tas, ka piens mainās visu laiku, veido arī antivielas, mainās no gadalaika, bērniņa vecuma - organisms ir gudrs dators.

Ja bērns nepietiekami ņemas svarā, jāskatās vispirms mammas piena daudzums, tikai tad, kāds ir piena sastāvs.

Bērnu slimnīcā ir mātes piena analizators. Priekšlaicīgi dzimušiem bērniem ir svarīgi apēstā piena daudzums, to ļoti nopietni skatās.

Vai tas, ko māmiņa ēd, ietekmē bērna pašsajūtu?

Pasaules speciālisti nav vienprātīgi, kāpēc veidojas vēdera kolikas. Teorijas ir dažādas - nenobriedis zarnu trakts, galvas sāpes, emocionālie un citi apstākļi. Iespējams, ka mammas piens satur laktozi, kas pilnvērtīgi nesintezējas mazuļa organismā.

Ja mamma tiešām redz kopsakarības starp apēsto pārtiku un bērna labsajūtu, tajā jāieklausās.

Bieži māmiņas no uztura izslēdz dažādus produktus, uzskatot, ka tas kaitē bērnam. Speciālisti iesaka novērojumus pēc kāda produkta izslēgšanas turpināt nedēļu, ja nav izmaiņu, tad attiecīgais produkts neietekmē bērna labsajūtu un veselību. Mammai ieteicams konsultēties ar mediķiem, barošanas konsultantu, lai saprastu, kā palīdzēt bērnam.

Speciālisti arī vairāk iesaka runāt par pārtiku no veselības viedokļa. Jāpaskatās uz etiķetēm, veikalā pērkot produktus, kāds ir produktu sastāvs.

Specifiskas diētas ietekme uz mātes pienu

Speciālisti uzskata, ka svarīgi saprast, kā mamma atkopjas pēcdzemdību periodā. Pastiprināti jāpadomā par proteīna avotiem, jo uzturam jābūt sabalansētam.

Var būt svaigēdājs vai vegāns, bet, ja izslēdz no uztura dzīvnieku valsts olbaltumvielas, jādomā, kā to kompensēt.

Specifisku diētu ievērojot, jāpārbauda asins sastāvs, lai saprastu par vielām, kas trūkst. Dietologam vai citam speciālistam jāuzrauga mammas veselība.

Vegāniem jāvēro B12 vitamīna daudzums organismā, jo tas var kā vitamīna deficīts būt novērojams arī bērnam.  Grūtniecības laikā uzkrātie krājumi bērnam ir apmēram pusgadam, tad jāsāk uzmanīgi vērot bērna veselību tām mammām, kuras no pārtikas izslēdz kādu produktu grupu.

Ja ko neuzņem ar uzturu, tad papildus jāuzņem kādas vielas vai vitamīni.

Uzturam jābūt pilnvērtīgam un sabalansētam, vienalga, kādus avotus izvēlas.

Ieklausīšanās ķermenī

Ieklausīšanās ir princips, pie kura pieturas mammas, bet ne vienmēr ar to pietiek. Ja mammai ar veselību viss ir labi, tad parasti nerodas nekādi jautājumi. Ja rodas problēmas, tad tās analizē un pārskata ēdienkarti, ikdienu un barošanas režīmu.

Ieklausīties sevī vajag un tas ir vērtīgi, bet arī nepieciešama analīze – vērot, kā bērns aug, attīstās, uzvedas. Tas ir kompakti.

Vai piena daudzumu, apjomu iespējams pavairot?

To var veidot tikai ar to, ka dabūjam no sevis laukā – ja pienu dzer vai slauc, tas dod signālu organismam, ka piens jāražo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt