Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Ģimenes studija

Bērnu diabēts: ģimenei jāmācās ar to sadzīvot, apkārtējiem - izprast

Ģimenes studija

Kā pirmssvētku laikā sarūpēt pārdomātas, vajadzīgas un mīļas dāvanas

Labdarības maratons "Dod pieci!": Emocionālās apmācības programma vecākiem

Maratons «Dod pieci»: Bērnam nepietiek tikai ar «paēdis un apģērbies»

Par vecākiem nepiedzimst, par labiem vecākiem var kļūt mācoties. Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam, dodot vecākiem zināšanas, kā to darīt labi.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Kāpēc šāda akcija nepieciešama un ko no tās iegūs sabiedrība kopumā, Latvijas Radio raidījumā  “Ģimenes studija” skaidro ģimenes psihoterapeite Andrija Likova un Laura Balode no centra "Dardedze", BKUS bērnu psihologs Ņikita Bezborodovs. Par "Dod pieci" šā gada mērķiem stāsta Magnuss Eriņš un Jānis Erts.

Kas jāzina par «Dod pieci!» šī gada maratona tematiku?

Pēc tam, kad izskanējusi maratona tēma – atbalsts jaunajām ģimenēm, daudzi saka: “Tas jau tikai problemātiskajām ģimenēm!”.

“Tas nav stāsts par nosacīti sliktajām ģimenēm. Tas ir stāsts par mums visiem,” skaidro Laura Balode.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu psihologs Ņikita Bezborodovs savu iesaistīšanos šī gada maratonā “Dod pieci!” skaidro no sava profesionālā viedokļa: “Es gribu, lai man ir mazāk darba. Prevencija ir svarīgāka, nekā darboties ar sekām. Bieži redzu, ka sekas varēja novērst, ja vecākiem būtu zināšanas un prasmes.”

Sabiedrība sociālajos tīklos pauž viedokli, ka labāk maratonā vākt līdzekļus bērnu fiziskās veselības uzlabošanai un pārtikas sarūpēšanai maznodrošināto ģimenēs un citiem līdzīgiem mērķiem. "Dod pieci" pārstāvis Jānis Erts uzsver, ka iepriekš bijuši maratoni par finansiālu atbalstu, paēdinot un citādi materiāli atbalstot bērnu. Arī valstiskais atbalsts vairāk virzīts bērna ķermeniskam atbalstam.

“Mēs esam attīstījusies kā valsts un sabiedrība, jāsāk domāt par garīgo atbalstu.”

Magnuss Eriņš aicina katru sev uzdot jautājumu – vai es dzīvoju ar principiem – paēdis un apģērbies?

“Mēs maratonā domāsim par ko citu, ne tikai par to – vai pietiek ar “paēdis un apģērbies””.

Sabiedrība mainās, un ģimenes mainās. Psihoterapeite Andrija Likova uzsver pozitīvo attīstību - aizvien vairāk tēvu aktīvi iesaistās bērnu audzināšanā, bet nepieciešams šo pieredzi nostiprināt, jo bērnam vajadzīgi abi vecāki arī tad, ja bērns aug šķirtu vecāku ģimenē. “Svarīgi, ka vecākiem ir zināšanas un prasmes, emocijas nodrošina to, kā mēs dzīvojam attiecībās, tā ir veselīga asinsrite, kas atstāj iespaidu uz bērnu. Tā audzina pārliecinātus bērnus, kuri jūtas droši un ģimenē mīlēti. Bērni savā uzvedībā pauž emocionālu deficītu.”

“ Es teiktu, ka Latvijā notiek emocionāla revolūcija.”

Velti bērnam piecas minūtes ik dienu!

Piecas minūtes ir laiks, ko vecāki savam bērnam var atrast. Ja tās ir fantastiskas, bērniņš ir priecīgs, tad vecāki centīsies atrast vēl vairāk laika.

Šī akcija nav par to, ka rīt mēs būsim izcili vecāki, tas ir par to, ka sākam ar piecām minūtēm. “Kampaņā gribam iedot rīkus, prasmes, kādus instrumentus, kas palīdz būt par labiem vecākiem bērnam, “skaidro Jānis Erts.

Vecākiem plānoto mācību saturs

Nav ideāla pasaule un ideāli vecāki. Nav jābūt ideālam, lai izaudzinātu labus bērnus. Piesaistes sistēma starp bērnu un vecāku veidojas līdz trīs gadu vecumam, kad bērns ir atkarīgs no vecākiem visās jomās, tas atstāj iespaidu uz bērnu arī visās jomās. Ikdienas praksē speciālisti redz, ka trūkst zināšanas par to, kādas ir bērna ikdienas vajadzības, kas ir kontakts un kādas zināšanas  nepieciešamas, lai palīdzētu bērnam veidot kontaktu.

Ekspertu grupa vecāku apmācību kursos plāno runāt par to, kā attīstās  bērna vajadzības  - gan emocionālās, gan fiziskās. To vecākiem ir svarīgi zināt.

Kursi neatrisinās problēmas, bet var sniegt zināšanas par emocionālo sfēru, piesaisti, ļaut vecākiem aizdomāties – kāda bija pašu vecāku pieredze bērnībā. Ja ir grūtības, jāzina, kā tās mainīt. To var izdarīt arī pieaugušo dzīvē. Vecāki dodas pie speciālistiem, lai pārrautu apburto loku, tātad vecākiem nepieciešamas zināšanas.

Lauras Balodes pieredze rāda, ka vecāku zināšanas ir haotiskas, neatbilstošas bērnu vecumposmam.

Kursi vecākiem pateiks svarīgo loģiskā secībā, modinās vecāku iekšējo uzdrošināšanos meklēt informāciju, atrast pieeju bērnam, ņemot vērā bērna nepieciešamību.

Maratona “Dod pieci!” ziedojumi

Katri ziedotie pieci eiro aizies pusstundas mācībām vecākiem. Mācības notiks sešos blokos.

Vecāki var sākt mācības, kad tas nepieciešams - gan pirms bērna piedzimšanas, gan pēc tam.

Maratona "Dod pieci!" komandai ir ambīcijas izveidot kvalitatīvus materiālus, sastrukturētus, definējot, ka izglītošanas sākumposms ir bērnu gaidības. Svarīgi, lai ne tikai būtu labi materiāli, bet veidot sabiedrības kustību, ka šis ir pasākums, kas turpinās.

Mācību procesā iesaistīs lielu loku – mammas, pedagogus, bērnudārza audzinātājus – ikvienu, kuram ir laba pieredze bērnu audzināšanā.

Šī programma ir mēģinājums vecākiem iedot emocionālo vakcīnu.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicinās ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukā līdztekus Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti