Mammas stāsts par ceļošanu kopā diviem maziem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Esmu gatava publiski atzīties, ka esmu atkarīga. Tā ir atkarība no atrašanās ceļā un būšanas dabā. Ienākot manā un mana ceļošanas sabiedrotā dzīvē diviem maziem cilvēkiem, šī nepieciešamība līdzsvaru gūt dabā neatkarīgi no laikapstākļiem tikai augusi plašumā un biežumā. Šis ievadstāsts lai kalpo par iedvesmu tiem, kam šķiet, ka kļūšana par vecākiem vismaz pirmajos bērna dzīves gados liek atteikties no tuvākas vai tālākas ceļošanas. Tā nebūt nav, ja esat gatavi ieradumos ieviest dažas pārmaiņas, kuras ļaus izbaudīt gan jauno vecāku lomu, gan jaunu pieeju ceļošanā.

Lēnā ceļošana

Dodoties izbraukumā ar maziem bērniem (turklāt tādiem, kas patstāvīgi vēl nav gatavi noiet kājām lielākus attālumus), laba izvēle ir atrast iemīļotu vietu dabā, kurp var doties vairākkārt, piemēram, atšķirīgās sezonās. Pieeja izvēlēties galamērķi, nobāzēties tajā un piedzīvot vietējo apkaimi tiktāl, cik sasniedzama ejot, nūjojot, peldot, riteņojot vai airējot, ļauj reizēm tik ierobežoto laiku atpūtai izmantot pilnvērtīgi bez degvielas dedzināšanas, satraukumiem par piemērotas vietas atrašanu maltītei, diendusai vai nakšņošanai un drudžainas iecerēto apskates punktu apmeklēšanas. Šāda pieeja gan ir zaļāka savā izpausmē, nodarot mazāk kaitējuma videi, gan arī kvalitatīvāka, atbalstot lēno ceļošanu, apzināti iepazīstot savu tuvējo apkārtni. Turklāt Latvijas kompaktums ļauj piedzīvot atšķirīgas ainavas nelielos attālumos, kas pieveicami dažās stundās, kas arī ir būtiski, par ceļabiedriem izvēloties savas atvases.

Ekipējums mugursomā neietilpst

Lai arī man šķitis, ka, augot mūsu kā ceļojošo vecāku pieredzei, ar laiku samazināsies ceļojumos līdzņemamo lietu skaits un svars, man ir nācis vilties. Turklāt ne tik daudz tāpēc, ka pāris gadu laikā no divu ceļotāju ceļasomas  bijis jāiemācās savietot ceļasomu četrām personām (no kurām divas ir tādas, kuras pašas reizēm vēl jānes somā), bet gan tāpēc, ka pilns “arsenāls” bērnu labsajūtai ceļošanas laikā ir viens no priekšnoteikumiem tam, lai brauciens izdotos. Minimālistiem, kļūstot par vecākiem, jāsamierinās, ka bērni kā ceļabiedri vismaz pirmajos dzīves gados, neļaus iztikt ar vienu lielu mugursomu tētim plecos.  Ļoti ceru, ka līdz brīdim, kad katrs ceļotājs pats varēs panest savam augumam piemērotu mugursomu ar sev nepieciešamo. Tāpēc vecākais bērns jau savos divos gados ir ticis pie mugursomas, kuru, gatavojoties braucienam, ļaujam sapakot pašam, izvēloties sev ceļā nepieciešamo (kaut vai grāmatu, veloķiveri vai kādu našķi). Līdzņemamo lietu skaits, dodoties ceļā ar bērniem, ir veicinājis arī uzticīgu pievēršanos ceļošanai “mājā uz riteņiem”, kas ir ērts vecāku starpstāvoklis starp telts romantiku ar blaknēm un viesnīcas istabiņas apdzīvošanu. Tie, kas reiz izmēģinājuši ceļot “kemperī”, vai nu kļūst par šādas ceļošanas īsteniem atbalstītājiem, vai saprot, ka tas nav priekš viņiem. Reizi izmēģināt, kaut vai nomājot, noteikti ir vērts.

Brīvdabas rotaļlaukums

Priekšrocība, ko sniedz atpūta dabā kopā ar bērniem, ir brīvdabas bezmaksas rotaļlaukums ik uz soļa. Turklāt ar daudzveidīgām, “ekoloģiskām” rotaļlietām, par kurām abi mazie var neplūkties, apliecinot savu privātīpašnieciskumu, kas nereti notiek mājās vai pilsētu laukumiņos. Piejūra kā bezgalīga smilšu kaste, mežs kā izziņas un šķēršļu taka, upe kā vērošanas (un nereti diendusas) treniņa vieta. Daba ir lieliska mācību klase jau no mazām dienām, kas pieradina mazos pie nepieciešamības būt savvaļā, vienlaikus rūdot un izglītojot, neaizmirstot arī par drošību (kaut vai izvēlēties mazajiem spilgtas krāsas ietērpu, kas vieglāk pamanāms dabā).

Tas viss nebūtu iespējams, ja pirmajos mazuļu dzīves gados par galamērķi izvēlētos pilsētas. Protams, ir būts arī tajās, bet saspringums tur mēdz būt lielāks nekā pati atpūta.

Pēcvārda vietā

Lai piedzīvojums kopā ar mazuļiem izdotos, ir ne mazums praktisku lietu, kuras var palīdzēt padarīt kopīgo ceļošanu patīkamu: atbilstošs ekipējums, pārdomātas praktiskas maltītes, piemēroti maršruti un galamērķi, piemērots pārvietošanās veids utt. Tā kā daudzas lietas pārbaudītas uz savas ādas gan tuvos, gan tālos braucienos, labprāt ar savu pieredzi dalīšos arī turpmāk, ikreiz atklājot arī kādu vietu, ko, mūsuprāt, ir vērts pieredzēt tepat vai kaut kur aizrobežā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti