Panorāma

Kā kompetenču saturu ieviesīs Ozolnieku vidusskolā?

Panorāma

Par valdības pilnvaru stiprināšanu diskutēs ar E. Levitu

Vidusskolēniem būs jāizvēlas, ko mācīties trīs gadus

Mainās vidusskolas mācību satura apgūšana, nākamos desmitklasniekus aicina izvēlēties padziļinātos kursus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skolēniem, kas 1. septembrī sāks mācības 10. klasē, vasarā būs jāizvēlas, ko padziļināti mācīties vidusskolā. Aptuveni 30 % mācību laika, visvairāk 12. klasē, jaunieši varēs veltīt izvēles mācību priekšmetiem, mācīties tos padziļināti vai apgūt brīvas izvēles specializētos kursos, video tiešraidē informēja “Skola2030” un Valsts izglītības satura centra pārstāvji.

Sākot ar jauno mācību gadu, skolās Latvijā mainīsies veids, kā organizētas mācības vispārējā vidējā izglītībā. Lai iegūtu vidējo izglītību, nākotnē būs jauni piedāvājumi saturiski, bet netiks palielināta slodze – tāpat 36 mācību stundas nedēļā, būs jāapgūst septiņas mācību jomas, bet tās varēs apgūt dažādā dziļumā.

Būs trīs padziļināti kursi, atbilstoši skolas piedāvājumam.

Skolēns vidusskolā veiks arī vienu padziļinātu izpētes darbu. Pārbaudes darbi latviešu valodā, svešvalodā, matemātikā būs noslēguma eksāmenos, kā iepriekš, pārmaiņas skaidro Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Izmaiņas nepieciešamas, jo vidusskolā ir liels obligāto mācību priekšmetu skaits, atšķirīgs stundu skaits vispārizglītojošos priekšmetos, bet jākārto vienādi eksāmeni 12.klasē, kā arī fakts, ka Latvijas skolēniem iespējas nav pietiekami pielīdzināmas labākajām pasaules izglītības sistēmām (mācās plašu spektru, bet nepietiekami dziļi), pauž Guntars Catlaks.

“Skola2030” mācību satura ieviešanas vadītāja​ Zane Oliņa uzsver, ka modeļu maiņas būtiskākais mērķis ir iegūt spēcīgus skolu absolventus.

Visās vidusskolās Latvijā pamata mācību priekšmeti veidos 2/3 mācību satura, un tas visiem skolēniem būs līdzīgs. Jaunā pieejā skolēns izvēlas trīs mācību priekšmetus, kurus vēlas apgūt augstākajā satura līmenī padziļinātos kursos, tos mācās galvenokārt 12.klasē, pauž Zane Oliņa. Ja skolēns šaubās par izvēli, nepieciešams konsultēties ar pedagogiem un vecākiem.

Šobrīd prasa pirmo izvēli, bet to būs iespējams mainīt, ja skolēns tā vēlēsies 11.klases beigās.

Šobrīd veido vienotu datubāzi, kurā varēs apskatīt visu Latvijas skolu piedāvājumu.

“Skola 2030” mājaslapā var atrast detalizētākus aprakstus vecākiem un skolēniem, kā arī ieteikumus dažādām nākotnes profesiju izvēlēm.

Nevienā Latvijas vidusskolā nebūs pieejami visi 15 padziļinātie kursi. Tāpēc svarīgi arī skatīties uz apkārtnes skolu piedāvājumiem, lai izsvērtu nākotnes plānus.

Lai pārliecinātos par skolu piedāvājumu, februārī veica vidusskolu aptauju. Vispopulārākie kursi ir angļu valoda, bioloģija, matemātika, sociālās zinības, latviešu valoda un literatūra, ķīmija un fizika un citi (skolu piedāvājums uz februāri, izmaiņas var notikt līdz jūnija beigām). Kopumā plānotais piedāvājums ir daudzveidīgs.

Zane Oliņa skolu dibinātājus – pašvaldības aicina sekot līdzi padziļināto kursu piedāvājumiem, lai visi kursi būtu pieejami skolēniem. Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja Gunita Auza kā svarīgāko pašvaldības grūtību min iespēju izzināt jauniešu nākotnes mērķus, lai komplektēu padziļināto kursu piedāvājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti