Mācību gads teju galā – ko vēl piedzīvot? «Latvijas skolas somas» kultūras izlase maijam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tā, jau klāt maijs! No vienas puses – cik labi; šo košumu dabā un gaišos rītus un vakarus taču tik ļoti gaidījām! No otras puses, kļūst mazliet neomulīgi: vai tiešām ar pārcelšanu "vienu klasi uz augšu" dzīves rēķiniem atkal viens gads klāt?

Lolotais pirmklasnieks turpinās savas dienas vadīt, mācoties katrā nākamajā klasē, bijušajam sākumskolēnam nu būs jābūt gatavam mācību priekšmetu un skolotāju maiņas karuselim, pusaudzim jāspēj salāgot sevi ar pasaules pretrunīgajiem notikumiem un viedokļiem, un tā bez gala. Un, ja domājam gluži pragmatiski, pirms vasaras priekiem un brīvlaišanas vēl tik daudz darāmā – vēl pāris neuzrakstītie pārbaudes darbi jānodod un daži parādi jānokārto (skolēniem), vēl apkopojuma stunda jāizplāno un jānovada (skolotājiem), vēl atlikusī programmas "Latvijas skolas soma" nauda jāizlieto tā, lai ir pa jēgai un lai labums un prieks (gan skolēniem, gan skolotājiem). Arī tad, ja visi darbi paveikti, ir īstais brīdis ieplānot kādu kultūras gājienu, kam gaišie vakari piešķir īpašu noskaņu.

Lai vieglāk izvēlēties, programmas "Latvijas skolas soma" komanda nāk talkā ar maija kultūras notikumu izlasi. Lūk, dažas no tajā iekļautajām norisēm.

Latgales vēstniecība "Gors" piedāvā koncertuzvedumu "Ķiršu koks", kura pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata "Mans vectēvs bija ķiršu koks", kā arī koncertzāles deviņu gadu dzimšanas dienas koncertu "Gaismas lāse", kurā būs iespēja satikties ar Latvijas Radio kori, diriģentu Sigvardu Kļavu un pianistu Reini Zariņu.

Rīgā aktieris Mārtiņš Vilsons, komponists Jānis Lūsēns un mūziķe Evija Mundeciema sarūpējuši muzikālu stāstu par Brīvības cīņām "Mūžības skartie", kas palīdzēs iepazīt vienu no latviešu literatūras klasikas stūrakmeņiem – Čaka poēmu ciklu "Mūžības skartie", savukārt iluzionisma teātrī "Mystero" vai jūsu bērnu skolā pēc ilgas Amerikas tūres iespējams sastapt iluzionistus Pecolli ar burvju triku izrādi "Brīnumi notiek".

Izpētiet muzeju un izstāžu zāļu aktualitātes, lai nepalaistu garām to, kas rudenī vairs nebūs pieejams. Papildus plašajam programmā iekļautajam laikmetīgās mākslas norišu klāstam, jauniešus uzrunās Rīgas Fotogrāfijas biennāle – Eiropas un Baltijas reģiona laikmetīgās mākslas festivāls. Tā galvenais notikums ir izstāde "Ekrāna ēra III: Klusā daba", kas turpina uzdot grūti atbildamus jautājumus, piemēram, kā tehnoloģijas maina mūsdienu cilvēkus, kā mainījusies cilvēku attieksme pret šķietami mūžīgām lietām un ētiskām vērtībām, kas paliks pēc mūsu laika? Sarunas par šīm tēmām tālāk var risināt mājupceļā vai pie vakariņu galda. Paturiet prātā, ka kopīgā kultūras norises apmeklējumā bērni un pieaugušie – skolotāji vai vecāki – ir vienādā situācijā, pirmo reizi piedzīvojot piedāvāto saturu un formu. Neviens nav "gudrāks", tāpēc sarunai vajadzētu risināties no līdzvērtīgām pozīcijām.

Izrāde, koncerts vai izstāde var arī palīdzēt atskatīties uz aizvadītajā semestrī sevī, skolā un pasaulē notiekošo, tā izvēršoties par lielisku mācību gada noslēguma nodarbību, kurā pedagogi var mudināt skolēnus turpināt vērot, domāt un rīkoties arī vasarā.

Iespējams, ka kultūras norišu maija izlase noderēs, lai ķertos pie rudens semestra kultūras dzīves veidošanas. Būtu lieliski, ja vecāki šajā darbā būtu skolotāju sabiedrotie, mudinot skolotājus savlaicīgi ieplānot kādu no neatkarīgo teātru vai citu radošo kolektīvu izrādēm, doties teātra piedzīvojumā uz Daugavpili, Valmieru vai Liepāju, rezervēt programmā iekļauto mūziķu, rakstnieku, dejas mākslinieku laiku, izvēlēties filmas un mēģināt sarunāt arī tikšanos ar to veidotājiem.

Tieši vai netieši, bet vecāku un skolotāju loma ir izšķiroši svarīga; jūs esat tie, kuri veic izvēles un pieņem lēmumus, tā ietekmējot jauno cilvēku kultūras un visas dzīves pieredzi. Rādiet to, kas svarīgs un mīļš jums, bet vienlaikus esiet atvērti jaunajam un nezināmajam. Neprasiet tūlītēju un viennozīmīgi pozitīvu reakciju, pieredziet, domājiet, sarunājieties un audziet kopā ar saviem bērniem!

"Latvijas skolas somas" kultūras izlase maijam

Lasi par:

Mūzika

Koncertuzvedums "Ķiršu koks"

Kas? Latgales vēstniecība "Gors"

Kad? 13. maijā; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Koncertuzveduma pamatā ir itāļu rakstnieces Andželas Noreti grāmata "Mans vectēvs bija ķiršu koks", kas stāsta par attiecībām starp paaudzēm un mīlestību, kurai nav robežu. Tas vēsta par laimīgo bērnības zemi, kurā var kāpt ķirsī, jāt uz zoss un brokastīs dabūt gogelmogeli. Koncertuzvedumā skanēs dziesmas no Raimonda Paula cikla "Mazs, laimīgs zēns", un tajā piedalīsies Iveta Apkalna (ērģeles), Gundars Āboliņš (stāstnieks), Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas bērnu koris un citi mākslinieki.

Latgales vēstniecības "Gors" dzimšanas dienas koncerts "Gaismas lāse"

Kas? Latgales vēstniecība "Gors"

Kad? 28. maijā; klātienes norise

Kam? 8.–12. klase

Deviņu gadu dzimšanas dienas nedēļā Latgales vēstniecība "Gors" aicina savus klausītājus satikties ne vien ar seniem un mīļiem draugiem Latvijas Radio kori, diriģentu Sigvardu Kļavu, pianistu Reini Zariņu, bet arī ar komponistiem, kas katrs savā veidā ir bijuši klātesoši koncertzāles tapšanas un veidošanās stāstā – Jāni Ivanovu, Mārtiņu Braunu, Imantu Zemzari. Koncertprogrammas pirmajā daļā atvērtajā koncertzāles foajē telpā Jāņa Ivanova vokalīzes saspēlēsies ar Imanta Zemzara klavierminiatūrām, bet Latvijas Radio kora balsis – ar pianista Reiņa Zariņa vārdos netveramo skārumu. Koncerta otrajā daļā Lielajā zālē skanēs spēkpilnās dziesmas no iecerētā, bet diemžēl nerealizētā Mārtiņa Brauna jubilejas koncerta "Mārtiņrozes un novembris".

Teātris

“Dauka. Labie jautājumi” izrādes makets.
“Dauka. Labie jautājumi” izrādes makets.

Izrāde "Dauka. Labie jautājumi"

Kas? Liepājas Leļļu teātris

Kad? Pēc teātra repertuāra un pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 2.–6. klase

Izrādē "Dauka. Labie jautājumi" režisors Dmitrijs Petrenko aicina sarunāties par fizisko un emocionālo vardarbību, veidojot dialogu starp bērniem un vecākiem, starp pagātni un tagadni – sarunāties par Daukas kā bērna emocionālajiem pārdzīvojumiem mūsdienu vērtību kontekstā un mūsdienu cilvēka sapratnē.

Izrāde “TAG: Tu attapsies gandarīts”
Izrāde “TAG: Tu attapsies gandarīts”

Izrāde "TAG: Tu attapsies gandarīts"

Kas? Teātra apvienība "Kvadrifrons"

Kad? Pēc pieprasījuma; digitāla norise

Kam? 7.–12. klase

"TAG" ir tiešsaistes izrāde pusaudžu auditorijai, kuras centrā ir viens melīgs lektors un Latvijas pusaudžu iesūtīti materiāli. Pēteris Vainags ir korporatīvais un individuālais konsultants un supervizors, self-made speciālists un divu ultra maratonu dalībnieks, kas savas dienas vada, mācot citiem, kā uzlabot savas dzīves kvalitāti. Kā attapties gandarītiem? Kas notiek tad, kad vienā no viņa lekcijām ielaužas nelūgti viesi? Vai viņš spēs turpināt? Vai varbūt pasaule beidzot uzzinās patiesību?

Izrādes "Tu mani nesaproti" publicitātes attēls
Izrādes "Tu mani nesaproti" publicitātes attēls

Izrāde "Tu mani nesaproti"

Kas? "Dirty Deal Teatro"

Kad? Pēc teātra repertuāra un pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 8.–12. klase

Jebkurš pusaudzis reiz saviem vecākiem ir teicis: "Tu mani nesaproti" un no tā brīža sācis savu ceļu pretim pieaugšanai. Bet pieauguši cilvēki, spītīgi turoties pie "tu mani nesaproti", atgādina bērnus pieaugušu cilvēku ķermenī.

Radošajai komandai, cenšoties reanimēt bērnības pārdzīvojumus, iesākas pārpratumu radīta virkne, kas draud izgāzt visu izrādi. Pieci it kā pieauguši cilvēki sāk uzvesties kā spuraini pusaudži – nedzirdot un neredzot viens otru, bet spītīgi cenšoties visiem likt sevī ieklausīties.

Izrāde "Dzīve uz ledusskapja durvīm"
Izrāde "Dzīve uz ledusskapja durvīm"

Izrāde "Dzīve uz ledusskapja durvīm"

Kas? Daugavpils teātris

Kad? Pēc teātra repertuāra; klātienes norise

Kam? 6.–12. klase

Izrādes pamatā ir angļu rakstnieces Alises Kuiperes romāns "Dzīve uz ledusskapja durvīm", kurš sastāv no mātes un meitas sarakstes viena gada garumā. Lai arī abas dzīvo zem viena jumta, viņas gandrīz nesatiekas un abām neizdodas izbrīvēt laiku pilnvērtīgai sarunai. Māte pastāvīgi ir darbā, savukārt piecpadsmitgadīgā Klēra kā jau pusaudze labprāt pavada savu brīvo laiku ārpus mājas – ar draugiem, pirmo mīlestību... Kādu dienu pienāk smaga ziņa, kas abu sarakstē izraisa emociju vētru.

"Nav laika", "gan jau paspēšu", "vēlāk" – tik bieži ikdienas skrējienā šie vārdi kļūst par nomierinošu mantru. Līdz skrējēji atduras pret durvīm ar uzrakstu – "Par vēlu". Šī izrāde ir atgādinājums vienmēr atrast laiku tiem, kas sirdij dārgi.

Muzikāls stāsts par Brīvības cīņām "Mūžības skartie"

Kas? "Vilsons Production" un Jāņa Lūsēna mūzikas nams "Ozolu skola"

Kad? 10. maijā Rīgas Latviešu biedrības namā, vēlāk pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 5.–12. klase

Viens no Aleksandra Čaka daiļrades vadmotīviem bija personības brīvība, kas visspilgtāk izpaudās poēmu ciklā "Mūžības skartie", kur strēlnieku tēli attēloti kā pilsoniskās un valstiskās brīvības iemiesojums. Daiļdarba liktenis bija tikpat sarežģīts kā Čaka dzīve – sākot ar vispārēju atzinību un beidzot ar valsts politiskās vadības un paša Čaka noliegumu. Cikla tapšana aizsākās 1930. gadā ar poēmas "Strēlnieku atgriešanās" publikāciju un tūlītēju lasītāju atzinību. Vēlāk, Čakam strādājot Latviešu veco strēlnieku biedrības izdevumu redakcijā un veidojot žurnālu "Latviešu Strēlnieki", viņš satikās un iepazinās ar strēlniekiem un viņu cīņu stāstiem, no kuriem tapa poēmu cikls "Mūžības skartie". Čaka poēmu cikls "Mūžības skartie" ir viens no latviešu literatūras klasikas stūrakmeņiem un pamatoti ierakstīts Latvijas Kultūras kanonā.

Aktieris Mārtiņš Vilsons, komponists Jānis Lūsēns un mūziķe Evija Mundeciema ietērpuši Čaka tekstus spēcīgā, patriotiskā, emocionālā un mākslinieciski sensitīvā valodā, kas ļauj līdzdzīvot un saprast latviešu strēlnieku varonību un neatkarīgas valsts izveides augsto cenu, kuru viņi samaksāja arī par mūsu brīvību un labklājību.

Cirks

Iluzionistu Pecolli burvju triku izrāde "Brīnumi notiek"

Kas? "International Show Production"

Kad? Klātienes norise, no 9. līdz 24. maijam izbraukumā skolās vai Iluzionisma teātrī "Mystero"

Kam? 1.–12. klase

Cirka izrādē apvienoti atraktīvi stāsti par iluzionisma vēsturi, lai atklātu skolēniem, kā ar dažādiem kultūras izpausmes līdzekļiem iespējams izzināt pasauli, tai skaitā veicināt radošumu, fantāziju un izzināt skolā apgūstamo dažādu jomu mācību priekšmetu saturu, jo visas šīs zināšanas atraktīvā veidā izrādē liek lietā profesionāli burvju mākslinieki.

Daudzās un dažādās pasaules pasakās un stāstos bieži ir pieminēti neticami brīnumi; izrādes mākslinieki kopā ar skatītājiem aizceļos uz "Džungļu grāmatu", kur Čūska demonstrēs burvju triku, būs iespēja izmantot "laika mašīnu" un paceļot laikā, skolēni uzzinās, kādas burvestības mācēja slavenais Vilhelms Tells, kā arī redzēs Mērijas Popinsas burvju lietussargu; savukārt kāds varēs iejusties Harija Potera lomā un izmēģināt, ko spēj burvju nūjiņas.

Vizuālā māksla

Daiga Grantiņa. Templis #3. Fragments.
Daiga Grantiņa. Templis #3. Fragments.

Mākslinieces Daigas Grantiņas personālizstāde "Lauka telpa"

Kas? Mākslas muzejs "Rīgas birža"

Kad? No 7. līdz 31. maijam; klātienes norise

Kam? 7.–12. klase

Daiga Grantiņa ir starptautiski atzīta latviešu māksliniece, kura strādā un dzīvo Parīzē. "Lauka telpa" mākslas muzejā "Rīgas birža" ir autores līdz šim lielākā personālizstāde Latvijā un arī atgriešanās mājās. Īpaši šai izstādei Daiga Grantiņa apkopojusi savā praksē izkopto skulpturālo leksiku un tai radnieciskos elementus, prezentējot vietai piesaistītus pārradītus un jaunradītus darbus. "Lauka telpa" piesaka virzību uz vairāk simbolisku mākslinieces daiļrades lasījumu, nomainot akcentus no procesā balstīta radošā darba uz tādu, kas sakņojas prāta fiksējumos jeb "redzēšanā".

Kino

Kinolektorijs "Iepazīsties – leļļu kino!"

Kas? Filmu studija "Animācijas brigāde"

Kad? Pēc pieprasījuma; gan klātienes, gan digitāla norise

Kam? 1.–4. klase

Nodarbības laikā skolēni iepazīst leļļu filmu tapšanas procesu. Kopā ar filmu veidotājiem skolēni skatās vairākas studijā "Animācijas brigāde" veidotās filmas; to izvēle var būt saistīta gan ar atbilstošo gadalaiku, gan citām aktuālajām norisēm, tie var būt arī paši jaunākie darbi. Filmu veidotāji atklās un uzskatāmi parādīs leļļu kino veidošanas posmus – kā top scenārijs, lelles un dekorācijas, kā uz ekrāna atdzīvojas lelles un veidojas skaņa. Nodarbībā klātesoši ir arī leļļu filmu aktieri – kino lelles –, kuras iespējams apskatīt.

Skats no filmas “Ūdens garša”
Skats no filmas “Ūdens garša”

Skaties jaunākās pašmāju filmas kopā ar klasi

Kas? Kinoteātris "Splendid Palace"

Kad? Pēc pieprasījuma; gan klātienes, gan digitāla norise

Kam? 1.–12. klase

Kinoteātris "Splendid Palace" piedāvā rūpīgi atlasītu Latvijas jaunākā kino izlasi, kas audiovizuāli un laikmetīgi uzrunās bērnus un jauniešus. Izveidotā kino izlase sniegs priekšstatu par filmu žanriem un veidiem, iepazīstinās ne tikai ar Latvijas kino režisoriem un aktieriem, bet ļaus izjust arī filmas mūzikas, montāžas, kostīmu mākslas nozīmi filmās. Starp jaunākajām Latvijas filmām šobrīd pieejamas "Gads pirms kara", "Uzticības persona", "Tikmēr Lucavsalā", "Ūdens garša", "Gads no malas", "No Ghetto līdz olimpiskajam zeltam".

Dizains

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja jaunās pastāvīgās ekspozīcijas

Ekspozīcija "Klasiskās vērtība"

Kas? Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; gan klātienes, gan digitāla norise

Kam? 1.–12. klase

Ekspozīcijā "Klasiskās vērtības", kura vēstī par laiku no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem, turpmāk varēs doties kopā ar audiogidu, iepazīstot Latvijas ievērojamākos meistarus, piemēram, Jūliju Madernieku, Ansi Cīruli un daudzus citus un viņu daiļradi. Tekstus latviešu valodā ierunājis Jaunā Rīgas teātra aktieris Ģirts Krūmiņš, krievu valodā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Anatolijs Fečins, angļu valodā – Miks Koljērs. Jāatzīmē, ka pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē ceļvedis ļauj izzināt dizaina vēsturi arī vieglajā valodā. Audio pastaigā muzejā ir nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču tikpat labi šos stāstus var klausīties no mājām vai jebkuras citas vietas, kur nodrošināts interneta pieslēgums. Audiogids bez maksas pieejams LNMM / DMDM profilā lietotnē "SoundCloud". Izstādītie muzeja krājuma priekšmeti un arhīvu materiāli sniedz ieskatu dizaina daudzveidībā, liecina par saskarsmes punktiem unikālajā un rūpnieciskajā dizainā, uzsver radošās domas un tradīciju pēctecību.

Pastāvīgā ekspozīcija “Dizaina process” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā
Pastāvīgā ekspozīcija “Dizaina process” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Ekspozīcija "Dizaina process"

Kas? Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

"Dizaina process" jeb stāsts par dizainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām ir izveidots 3. stāva ekspozīcijā kā eksperimentāla studija, kurā ikviens varēs pētīt un līdzdarboties. Latvijas dizaina vēsturi šeit palīdz izgaismot epizodes piecās vienlīdz nozīmīgās tematiskās "stacijās" – "Daba. Vide. Cilvēks", "Modernā pilsēta", "Publiskā telpa", "Forma un materiāls", "Atvērtās robežas". Katru informatīvo bloku papildina izcilākie mākslas darbi. Īpaša uzmanība tiek veltīta trīs leģendāriem Latvijas dizaineriem un māksliniekiem – Valdim Celmam, Jānim Borgam un Arturam Riņķim.

Ekspozīcija "Rīgas audums. Laikmeta raksti"

Kas? Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

2009. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs saņēma dāvinājumu – vairākus apjomīgus brūna auduma vākos iesietus albumus, kuru lappusēm pielīmēti nelieli audumu fragmenti. Tie ir tekstilfabrikā "Rīgas audums" ražoto zīda audumu paraugi, kurus atdzīvina virtuālās realitātes ekspozīcija "Rīgas audums. Laikmeta raksti". Projekts, kas tapis sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu "Vividly", pirmo reizi tika parādīts 2021. gadā Polijā, Bjalistokā, gūstot lielu atzinību. Ikvienam muzeja apmeklētājam tagad tiek piedāvāta brīnišķīga iespēja pāršķirt audumus, aplūkot katru tuvāk un ieskatīties tekstilmākslas aizkulisēs.

Muzeji un arhīvi. Materiālais un nemateriālais kultūras mantojums

Demonstrācija 7. VLJK Otavā, ASV 1986. gada 10. jūlijā
Demonstrācija 7. VLJK Otavā, ASV 1986. gada 10. jūlijā

Izstāde "Nyet, Nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991"

Kas? Muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē"

Kad? No 10. maija; klātienes norise (Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā)

Kam? 5.–12. klase

Izstāde "Nyet, Nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991" apkopo trimdas latviešu politisko protestu un demonstrāciju pieredzi, kas rosina mūs būt ne tikai sabiedriski aktīviem un līdzatbildīgiem, bet arī izprast savas valsts brīvības cenu un katra paša iesaisti tās saglabāšanā. Izstāde rosina meklēt atbildes uz jautājumu "Ko tu dari Latvijas brīvības labā?".

Nodarbības laikā (aptuveni viena stunda) jauniešiem būs iespēja iepazīties ar izstādi, meklējot atbildes uz āķīgiem jautājumiem, būs pašiem jādomā, kā varētu izteikties par sev svarīgām tēmām, izgudrojot atbilstošus saukļu, kā arī būs iespēja uzgleznot savu vēstījumu uz sešus metrus gara "Brīvības mūra".

Izstāde “Krimplēnmānija. Modes kliedziens padomju garderobē”
Izstāde “Krimplēnmānija. Modes kliedziens padomju garderobē”

Izstādes "Krimplēnmānija. Modes kliedziens padomju garderobē"

Kas? Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 6.–12. klase

Izstāde veltīta spilgtai modes parādībai – krimplēna apģērbam, kas bija 1960.–70. gadu "modes kliedziens". Muzejā izstādīts viens no Latvijā bagātākajiem krimplēna tērpu vākumiem no mākslinieces Annas Aizsilnieces kolekcijas, ko papildina muzeja krājuma priekšmeti un privāti apģērbu deponējumi, kā arī privātpersonu atmiņas par savulaik valdījušo "krimplēnmāniju" – to, kā šo audumu ieguva, šuva un valkāja.

Vienlaikus izstādes vēstījumam ir daudz dziļāks 20. gs. otrās puses Latvijas un pasaules kultūrvēstures konteksts – tehnoloģiju progress, izmaiņas sabiedrības gaumē un estētikā, moderno dizaina formu ienākšana cilvēku ikdienā. Klātesošs ir arī tālaika pasaules dalījums divos ideoloģiski naidīgos blokos abpus ''dzelzs priekškaram''.

Rundāles pils muzeja spēle “Jaunie restauratori”
Rundāles pils muzeja spēle “Jaunie restauratori”

Izglītojoša spēle "Jaunie restauratori"

Kas? Rundāles pils muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; digitāla norise

Kam? 6.–10. klase

Izglītojošā spēle "Jaunie restauratori" aizraujošā veidā iepazīstina skolēnus ar Rundāles pili, tās vērtībām un veido izpratni par restauratora profesiju un restaurācijas nozīmi. Spēli veido ievada video, trīs praktiski uzdevumi un diskusiju sadaļa. No spēlē iekļautā video spēlētāji uzzinās interesantus faktus par Rundāles pils vēsturi un tās restaurāciju, bet praktiskie uzdevumi ļaus spēles dalībniekiem iejusties restauratora lomā. Spēlē tiek apvienoti digitāli materiāli un drukāti materiāli, kuri tiks nosūtīti uz skolu.

Jaunmoku pils muzejs
Jaunmoku pils muzejs

Pastāvīgās ekspozīcijas "Jaunmoku pils vēsture" iepazīšana

Kas? Jaunmoku pils muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Ekspozīcijas apmeklējuma laikā skolēni iepazīst Jaunmoku muižas kungu mājas jeb pils vēsturi. Muiža ir celta 20. gadsimta sākumā kā Rīgas pilsētas galvas Džordža Armitsteda ārpilsētas īpašums – medību pils –, sekojot tā laika nozīmīgākajām tendencēm tehnoloģijās, arhitektūrā un mākslā. Skolēni izzinās nozīmīgākos vēstures notikumus, iepazīs bijušo muižas īpašnieku, īpaši Armitsteda un Freimaņu dzimtu, nozīmi muižas attīstībā. Apskatot 1. stāva vēstures un interjera ekspozīcijas, skolēni vienlaikus gūs ieskatu 19. gadsimta beigu–20. gadsimta sākuma mākslas un arhitektūras stila – jūgendstila – izmantošanā telpu interjerā, mākslā un arhitektūrā.

Muzejpedagoģiskā nodarbība "Senā skola un sēta"

Kas? Kubalu skola–muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Nodarbība "Senā skola un sēta" ir stāsts par Kubalu skolu Dundagas muižā, Kurzemē 19. gadsimta beigās–20. gadsimta sākumā, kur pirmais skolotājs bija Ernests Dinsbergs (1816–1902), lai radītu izpratni par skolas un skolotāja nozīmi tā laika vietējās sabiedrības dzīvē. Skolēni uzzinās par tā laika skolasbērnu mācību gaitām, rēķinās uzdevumus, izmantojot tāfelītes un grifeles, izmēģinās rakstīt ar spalvaskātiem un tinti. Skolas sētā un saimniecības ēkā skolēni iepazīs tā laika skolotāju un skolēnu ikdienas dzīvi un darbus, kā arī etnogrāfisko priekšmetu kolekciju, uzzinot to pielietojumu.

Bezmaksas norises

Filmizrāde "Data, tas ir mans vārds"

Kas? Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs

Kad? Brīvi pieejami neierobežotā laika posmā

Kam? 4.–12. klase

Režisore Inga Tropa-Fišere kopā ar dažādu radošo profesionāļu komandu radījusi filmizrādi, kurā organiski sakļaujas izrādes, filmas, bloga un uzņēmuma reklāmas līnijas, kas savijas ar stāstu par divu jaunu, vientuļu cilvēku attiecību attīstību, vienlaikus stāstot gan par Latvijas neatkarības atgūšanu un Zaķusalas TV torņa nozīmi tajā, gan par datu apraides vēsturi, cilvēciskām vērtībām un savstarpējām attiecībām.

Stāsts nav par tehnoloģijām, bet par cilvēkiem, jaunas meitenes Datas acīm izzinot, kā veidojušās tehnoloģijas un kā tās ietekmējušas cilvēku attiecības. Datu pārraides attīstība Latvijā parādīta apgrieztā secībā – no mūsdienām atpakaļejošā laika plūdumā, kā arī mainot pierasto skatupunktu rādot, kā digitālā pasaule vēro un vērtē mūs – cilvēkus.

Metodiskie materiāli literatūras, teātra, mākslas, arhīvu un muzeju iepazīšanai

Kas? Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Mākslinieku savienība, Latvijas Nacionālais arhīvs, ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" atbalsta fonds un RIBOCA LAB (Riga International Biennial of Contemporary Art LAB)

Kad? Brīvi pieejami neierobežotā laika posmā

Kam? 6.–12. klase

Lai veicinātu bērnu un jauniešu interesi par Latvijas kultūras norisēm un personībām, piecas kultūras institūcijas sadarbībā ar kultūrizglītības programmu "Latvijas skolas soma" izstrādājušas resursus un metodiskos ieteikumus, kas palielina mācību procesā izmantojamo materiālu klāstu par dažādām kultūras nozarēm. Materiāli palīdzēs skolēniem tuvāk iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, kā arī atvieglos skolotāju darbu; tie pieejami bez maksas.

Materiāli pieejami šeit.


Plašāk par programmu “Latvijas skolas soma” un pilns kultūras norišu saraksts atrodams programmas mājaslapā.

Publikācija tapusi sadarbībā ar programmu "Latvijas skolas soma".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti