Mācāmies rotāties un gavilēt! Pasākumu ceļvedis ģimenēm ar bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jāņu gaidīšanas svētki sākušies, tad var plānot un mācīties skaisti svinēt.

Esam sagatavojuši notikumu un laba laika pavadīšanas iespējas ģimenēm ar bērniem, apkopojot pasākumus, kuros var klausīties, mācīties un izzināt.

 

Jāņuzāļu pušķi Rīgas Centrāltirgū pirms Līgo svētkiem.
Jāņuzāļu pušķi Rīgas Centrāltirgū pirms Līgo svētkiem.

Mācieties skaisti svinēt Jāņus!

Bērns mācās vērojot un līdzdarbojoties. Jāņi nu reiz ir tie svētki, kuros bērni var līdzdarboties no sirds. Viss viņiem ir pa spēkam – vainagus vīt, sieru siet, māju rotāt, dziesmas dziedāt un agri no rīta pa rasu bradāt. Piedāvājam apzināt septiņas no daudzajām Jāņu svinēšanas tradīcijām. Pamēģiniet kopā darīt kaut nedaudz no tā, pamēģiniet kaut vienu jaunu lietu, ko neesat darījuši nekad iepriekš, lai šie Jāņi ir neaizmirstami.

Jāņi latviešu tradīcijās ir ļoti nozīmīgi svētki, par to liecina arī dāsnais folklorā pierakstītais melodiju, dainu un tradīciju klāsts, kas rāda,  kā svinēja senāk, un mūsdienās nezūdošā interese par šiem svētkiem.

 

Līgo Kurzemē
Līgo Kurzemē

Virtuāla Jāņu ielīgošana

Ikdienā centru “Ritums” par mājām sauc vairāk nekā desmit Rīgas folkloras kopas – folkloras kopa “Grodi”, folkloras draugu kopa “Skandinieki”, ģimeņu folkloras studija “Garataka”, folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”, folkloras kopa “Savieši”, folkloras kopa “Lāns”, folkloras kopa “Laiva”, jauniešu folkloras studija “Banga”, tautas tradīciju kopa “Budēļi”, ģimenes folkloras kopa “Berendejka” un Rīgas Danču klubs. Sagaidot šī gada vasaras saulgriežus, kopas sagatavojušas īpašu programmu, kas virtuālā veidā bez maksas tiks dāvināta ikvienam interesentam un kalpos ne tikai kā krāšņs Jāņu koncerts, bet arī kā saturīga mūzikas programma, ko uzlikt fonā saulgriežu svinībās savās mājās. Koncerta ieraksts būs bez maksas pieejams internetā arī pēc 19. jūnija koncerta.

 

Saulgrieži muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs”

Līdz 21. jūnijam muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina izjust vasaras saulgriežu noskaņas, apskatot Jāņu zālēm rotātu dzīvokļa interjeru. Lai plašāk iepazītu jūgendstila laika estētiku un daudzveidīgās svētku svinēšanas tradīcijas, to papildina virtuālajā vidē www.jugendstils.riga.lv aplūkojamā svētku atklātņu kolekcija no muzeja krājuma. Atklātnes būs iespējams lejupielādēt nosūtīšanai elektroniski līdz 29. jūnijam. 

Dabas motīvi un stilizēti augu valsts rotājumi ir nozīmīga jūgendstila interjera sastāvdaļa. Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” viesistabas margrietiņu motīvs iedvesmo un ļauj just Latvijas pļavas vasarīgās noskaņas visu gadu. Zaļgano toņu gamma kamīntelpā ar kastaņu augļiem, priežu skuju motīvi ēdamistabā, rožu sārtā dvesma guļamistabā – to muzeja apmeklētāji iemīļojuši un sajutuši kā organisku dabas motīvu klātbūtni jūgendstila mājoklī. Tradicionāli svētku laikā muzejs tiek rotāts ar Jāņu zālēm – interjerā uzzied īstas margrietiņas un īrisi, smaržo meijas. Tās atgādina par saules ritējumu pretī savam augstākajam punktam un rosina apmeklētājus domāt par jūgendstila mīlestību uz dabu.  

 

 

Piedalies ģimenes pilsētvides spēlē!

"Vecrīgas zvēru medniekus" vēl līdz Jāņiem var spēlēt bez maksas. Spēles saite ir šeit. 

"Vecrīgas zvēru mednieki" ir izzinoša spēle ģimenēm un draugu kompānijām, kur ar telefona palīdzību spēles dalībnieki meklē vecpilsētas zvērus, izpilda uzdevumus, uzzina Rīgas stāstus un leģendas un krāj punktus. Tas ir lielisks veids, kā bērniem parādīt pilsētu. Kādi zvēri mājo Vecrīgā? Kaķi, gaiļi, jēri, lauvas, papagaiļi, vardes un vēl un vēl...

 

Saulgriežu svinēšana Pastariņa muzejā

Svētdien, 21.jūnijā, no pulksten 10.00 uz saulgriežu svinēšanu latviskās noskaņās aicina Pastariņa muzejs. Gatavojoties gada garākajai dienai un īsākajai naktij, pasākuma apmeklētāji jau no rīta būs aicināti rotāt muzeja telpas, darināt saules vārtus un ugunsriteni, kā arī siet pirts slotiņas. Tiks iemīcīta un cepta rudzu maize, gatavota plātsmaize, pīrāgi un siets siers. Veselības stiprināšanai tiks lasītas pļavas zāles un pīti svētku vainagi.

Pulksten 19.00 uzstāsies bērnu vokālā studija “ Varavīksne” un Sēmes un Zentenes kultūras nama vokālais ansamblis “ Domino”. Neiztrūkstošas būs arī dažādas Saulgriežu spēles un rotaļas. Adrese: Pastariņa muzejs, “ Bisnieki”, Dzirciems, Zentenes pagasts, Tukuma novads. Vairāk informācijas pa tālruni 28651091..


Ģimeņu dienas Jaunmoku pilī

Jaunmoku pilī 21. jūnijā no pulksten 10.00 notiks Ģimeņu diena vasaras saulgriežos, kurā ģimenes aicinātas uz kopīgu vainagu pīšanu, zāļu tēju degustāciju, rakstu zīmes veidošanu un makšķerēšanu pils dīķī.  Pēc tēju degustācijas iekštelpās no pulksten 11.00 varēs doties kopīgā pastaigā uz parku. Tās laikā tiks iepazītas lasāmās zālītēs un saplūkti ziedi vainagiem. Savukārt unikālo latvju rakstu zīmi sev vai vienu kopīgu ģimenei varēs izgatavot Zīmes centrā.

Adrese: Jaunmoku pils, Tumes pagasts, Tukuma novads. Vairāk informācijas 26187442, www.jaunmokupils.lv

 


«Līgo darbnīca» Porcelāna muzejā

21. un 22. jūnijā no plkst. 12 līdz 17 Rīgas Porcelāna muzejs piedāvā keramikas flīžu apgleznošanas "Līgo darbnīcu". Darbnīcā ikviens interesents varēs dekorēt neglazētu, baltu flīzi, izmantojot profesionālas keramiskās krāsas un trafaretus. Darbnīcu vadīs muzejpedagoģes Astra Kaprāne un Rasa Jansone. Darbnīcas dalībniekiem piedāvās iedvesmoties no gataviem paraugiem, trafaretiem un vizuāliem materiāliem ar saulgriežu tematikai atbilstošiem ziedu un augu rakstiem, simboliem vai tēliem.

Darbnīcas norise plānota Konventa sētā iepretim Rīgas Porcelāna muzeja ieejai, bet sliktos laika apstākļos darbnīca notiks muzeja iekštelpās. 

 

Dodies pastaigā Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā!

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs no 18. līdz 29. jūnijam aicina uz pastaigu Jāņu noskaņās "Pušķosim namu sētas!". Teju divu nedēļu garumā Brīvdabas muzeja sētas būs rotājušās Jāņiem, izmantojot tradicionālus materiālus, paņēmienus un paražas.

“Jāņi ir laiks, kad pļavas pildās ar ziediem, druvas ar graudiem un liepās sāk zumēt medus bites. Arī muzejā ik gadus šajā laikā sētas namu ieejas sāk rotāt ozolu vainagi un meijas. Lai pēc nelielās pauzes sagādātu svētkus gan sev, gan apmeklētājiem, šogad īpaši pušķosimies un pucēsimies Līgo svētkiem, īpašu uzmanību pievēršot dažādiem mūsu senču ticējumiem,” stāsta pasākuma organizatori.

Jāņabērni varēs ne tikai apskatīt, kā reiz rotātas latviešu mājas un sētas, un izzināt, kādas domas un ilgas iepina vainagos, bet izmēģināt arī roku pirts paklāja aušanā un satikt darbīgos amatniekus.

Sestdien, 20. jūnijā, no 12.00 līdz 13.00 pie Vidzemes sētas visi interesenti varēs aplūkot krāšņo zirga pušķošanu un vizināties lepnā zirga mugurā. Lai skaistās muzeja rotas būtu ne tikai acij tīkamas, bet arī praktiskas, Pēteros, 29. jūnijā, muzeja čaklās saimnieces jāņuzāles pārvērtīs pirts slotās.

Apmeklētājiem būs iespēja arī bez papildu maksas apskatīt izstādi “Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgum 50”, kas līdz 29. novembrim skatāma muzeja Izstāžu zālē.

 

Vasaras saulgrieži “Vītolniekos”

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija Rucavas novada Papes Ķoņu ciemā zvejnieka sēta “Vītolnieki” ielūdz uz vasaras saulgriežu svinībām svētdien, 21.jūnijā, no 17.00 līdz pusnaktij. Arī šogad rucavnieki gaidīs svinēt gribētājus ar dažādām jestrām izdarībām – izdziedāšanu un aplīgošanu, vakarēšanu pie ugunskura, īpašo goda mielastu, lāpu gājienu un saules pavadīšanu jūrā –, lai kopīgi sagaidītu gada īsāko nakti.

Tā kā svinētāju skaits šobrīd ir ierobežots, pieteikšanās dalībai pasākumā ir obligāta. Plašāka informācija, zvanot: 29262283 vai rakstot [email protected].

 

Apmeklēt muzejus Ventspilī!

Apmeklē muzeju – iepazīsti Ventspili, tās vēsturi un ļaudis. Dažādas izstādes apbur un ļauj baudīt cilvēku izdomu un varēšanu!

Livonijas ordeņa pilī skatāma izstāde, kas stāsta par mežģīņu pasauli - “Mežģīņu šarms un noslēpumi”, - tur senatnīgais savijas ar mūsdienīgo. Ja nevēlies Jāņu naktī valkāt vainagu - ideju galvassegām meklē izstādē “Cepuru pasaule”. Skolēnu darbu daudzveidība pārsteidz Ventspils mājturības skolotāju un Ventspils muzeja sadarbības projekta ”Radīts muzejā IX” izstādē "Ceļā" (izstāde atvērta no 18. jūnija), savukārt Amatu māja piedāvā iepazīt profesionālu amatnieku veikumu izstādē „Pie mums Amatu mājā” (izstāde skatāma no 19. jūnija). Piejūras brīvdabas muzejā sajūti Līgo noskaņas Zāļu dienas pasākumā 21. jūnijā plkst. 12.00.

Ventspils muzeja darba laiks svētkos: Livonijas ordeņa pils un Piejūras brīvdabas muzejs – 23. jūnijā pl.10-16, 24. jūnijā pl.13-18, Amatu māja – 23. jūnijā pl.10-14, H. Dorbes muzejs – slēgts.

 

Apmeklē bērnu zīmējumu izstādi!

Līdz 15.jūlijam Rīgā, Mazās ģildes ''Bellacord'' zālē notiks Bērnu zīmēšanas studijas izstāde “Bērnu pasaule”, kas būs apskatāma katru dienu laikā no plkst.10.00 līdz 18.00. Izstāde “Bērnu pasaule” ir īpašu darbu atlase no studijas 2019./2020. mācību gada sezonas. Darbu tēmas ir ietverošas katra studijas dalībnieka fantāzijas pasaulē. Izstādes apmeklētājiem šī pasaule atklāsies pilna ar brīnumiem, kurā iztēlei nav robežu: ar krāšņiem dabas tēliem, dzīvniekiem, kā arī pazīstamiem pasaku varoņiem.


Apskati smilšu skulptūras!

Turpinot 14 gadus garo tradīciju un pielāgojoties situācijai, Jelgavā, Pasta salā arī šogad taps smilšu skulptūru parks. Pilsētas 755. jubilejas gadā godināsim Jelgavas vēstures leģendas un lielākās vērtības – sākot ar senajiem ziemeļbriežu medniekiem līdz pat visiem tik iemīļotajai grupai “Prāta vētra”. Parka māksliniecisko koncepciju radījis tēlnieks Kārlis Īle, bet smilšu mākslas darbu izveidē piedalīsies mākslinieki no visas Latvijas. Šobrīd Pasta salā tapušas smilšu skulptūru formas, bet jau no 20. jūnija līdz pat oktobrim skulptūru parks būs atvērts apmeklētājiem. Skulptūru skicēs aptveri dažādi Jelgavas vēstures notikumu periodi, sākot ar senajiem ziemeļbriežu medniekiem, zemgaļu apmetnēm Lielupes krastā, zobenbrāļu ordeni, Hercogu Jēkabu, pasaules zināmāko dēkaiņu piedzīvojumiem, pirmo gaisa balonu, teātra tēva Alunāna motīviem līdz pat pirmajai cukurfabrikai, pilsētas lielajam ģerbonim un visiem tik labi zināmajiem jelgavniekiem - grupai “Prāta vētra”.

 

Iedziedi savu tautasdziesmu!

Iedziedāt un uzfilmēt savu tautas dziesmu aicina tradicionālās dziedāšanas konkursa “Te man tika, te dziedāju!” rīkotāji. Iniciatīvas sirds ir etnomuzikoloģe un mūzikas pedagoģe Igeta Ozoliņa, kura konkursu rīko sadarbībā ar Austras biedrību. Saulgriežu laiks līdz pat Pēteriem, 29. jūnijam – konkursa noslēgumam, ir īstais latviešu tautas dziesmu dziedāšanas laiks. Tradicionālās dziedāšanas konkursa “Te man tika, te dziedāju” mērķis ir celt godā tradicionālās dziedāšanas prasmes un teicējus. Piedalīties konkursā var interesenti no 7 gadu vecuma. Tā ir iespēja atrast un uzfilmēt jaunus teicējus un pierakstīt vēl nedzirdētas dziesmas. Var arī ielūkoties Dainu skapī un likt pantu pie panta, lai veidojas sava dziesma. Papildu informācija par konkursu “Te man tika, te dziedāju” pieejama Austras biedrības mājaslapā.

 

Skolēnu darbu izstāde „Ceļā”

Livonijas ordeņa pilī Ventspilī būs skatāma Ventspils vispārizglītojošo skolu skolēnu darbu izstāde „Ceļā”, kas veidota Ventspils mājturības skolotāju un Ventspils muzeja sadarbības projekta ”Radīts muzejā IX” ietvaros.

Katru gadu skolēnu darbu izstādei tiek izvēlēta kāda tēma, - šoreiz iepazīstinās ar tiem radošajiem darbiem, kuriem kā iedvesmas avots kalpojusi izstāde “Ceļā. On the Road. V doroge”, tajā redzētie ceļojuma tērpi un aksesuāri no Aleksandra Vasiļjeva fonda kolekcijas, Ribinskas (Krievija) muzeja un Ventspils muzeja krājuma, 19.gs. beigas – 20.gs. sākums. Projekta „Radīts muzejā IX” izstādes idejai atsaukušies vairāki Ventspils pedagogi – Jonika Tervida, Zanda Bite, Olga Jakubčonoka, Viktorija Kurdjukova, Ieviņa Ziemane, Inita Kačevska-Brante un Olga Maranika, līdz ar to skolēnu darbu daudzveidība pārsteidz un sniedz dažādu skatījumu par ceļošanu – no modes līdz pat ceļojuma rotaļlietām. Ventspils muzejā sadarbību ar skolām šajā projektā nodrošināja muzeja pedagogs Ilva Buntika. Izstāde skatāma līdz 19. jūlijam.

 

“Ģimenes diena” Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā

 

28. jūnijā plkst. 13.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā Ģimenes dienas ietvaros notiks radoša nodarbība. Tajā bērniem un vecākiem būs iespēja darināt 3D taureņus.

Taurenis ir elegants, izsmalcināts, noslēpumains un ļoti skaists kukainis. Tas ir vasaras simbols, kas saistās ar atmiņām par siltām, saulainām dienām un atpūtu. Ikvienam interesentam Ģimenes dienā būs iespēja veidot košus 3D taureņus, ar kuriem izrotāt savas siltās vasaras atmiņas.

Tā kā Ģimenes dienas radošās nodarbības dalībnieku skaits ir ierobežots, interesenti aicināti  pieteikt savu dalību savlaicīgi, darbadienās zvanot uz tālruni 65424155 vai 20203713.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti