Vainagu glabā līdz nākamajiem Jāņiem, tad Jāņu ugunskurā to sadedzina – tā saka tradīcija. Jāņu vainags var kļūt par skaistu telpas rotu, tā sagaidot nākamos Jāņus.
Zāļu sieva Līga Reitere iesaka vainagā iepīt augus, kurus ziemā varēs pielietot zāļu tēju gatavošanai, vannošanai vai pret dažādām slimībām.
Ziedu vienveidība vainagā ir nabadzība. Greznie vainagi ir ar ziedu daudzveidību, saka – trejdeviņi ziedi. Aiz trejdeviņām jūrām un zemēm – tas ir nesaskatāmi tālu un nepārredzami daudz.
Pirms vainaga pīšanas mazi bērni var nedaudz padomāt, kāds būs visskaistākais vainags, te dažas idejas:
Vispirms jādodas uz pļavu salasīt Jāņu zāles. Te nu gan nepieciešama kāda zinātāja klātbūtne – lai gan saka, ka “visa laba Jāņu zāle”, var gadīties arī pa kādam aizsargājamam vai indīgam augam.
Pin vainagu bizē!
Ir vairāki vainagu pīšanas paņēmieni. Vienkāršākais – izmanto ziedus ar gariem, vijīgiem kātiem, tos var savīt bizē, pamazām liekot klāt ziedus, vai apvīt kātu ap ziedu (skatīt video).
Klasisks ziedu vainags
Izmantojot ziedus ar gariem kātiem, vainagu var pīt, to stiprinot ar ziedu kātiem.
Otrs veids – izmanto diegu vai auklu, pamazām ziedus un lapas kārto skaistā vijumā, kātus kopā stiprina, tos stingri nosienot ar diegu (skatīt video).
Jāņu vainags uz klūgu vai stieples pamata
Visizturīgākie ir vainagi, kuriem izmanto klūgu vai stieples pamatu – to saloka tik lielu, cik lielu vainagu vēlas un galus sasien kopā, tad uz izveidotā pamata vij vainagu, ziedus un lapas pietinot ar diegu.
Ozolzaru vainaga pīšana
Ozolzaru vainagu gan vajadzētu pīt uz klūgu vai stieples pamata, jo šis ir lielāks un smagāks par ziedu vainagu, pamats ļaus vainagam labāk turēties kopā.
Vainaga pīšanai ozola lapas sagriež kopā ar īsajiem zariņiem, starp lapām var likt ziedus. Parasti ozollapu vainagi ir vīru rota.
Raksta pirmpublicējums Lsm.lv 2018. gada 22. jūnijā.