Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Kārlis Vērdiņš

Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Viesturs Ķerus

"Literatūre/sākumskola". Luīze Pastore

Luīze Pastore aicina kļūt par mākslas detektīvu un ceļot laikā kopā ar grāmatu varoņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latviešu rakstniece Luīze Pastore iedvesmo lasītājus kļūt par mākslas detektīviem. Grāmatās var piedzīvot lietas, kas dzīvē nebūtu iespējamas – rakstniece aicina savus lasītājus izzināt sava darba "Pēdējais ķēniņš" varoņu dzīvi, dodoties uz 1920. gadu, lai uzmeklētu talantīgo mākslinieku Voldemāru Irbi, kurš pazīstams kā baskājis. Arī jūs to varat paveikt, mēs esam sagatavojuši uzdevumus visai ģimenei!

Raidījums par literatūru bērniem

"Literatūre/Sākumskola" ir izglītojoša spēle sākumskolas bērniem par 12 mūsdienu latviešu autoru darbiem.

Raidījuma viesi kopā ar Martu Selecku un Gustavu Terzenu lasīs darbus, tiksies ar autoriem un pildīs dažādus uzdevumus, kas palīdz izprast darba saturu.

Raidījums būs skatāma LTV1 ēterā svētdienu rītos pulksten 9.15.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Sākumskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

Luīzes Pastores darbus "Mākslas detektīvi", "Maska", "Neredzamais cilvēks", "Svešinieka atnākšana", "Maskačkas stāsti" ierakstus varat noklausīties Bērnistabā.

Rakstniece Luīze un "Pēdējais ķēniņš"

Rakstniece Luīze Pastore raksta stāstus jau kopš deviņu gadu vecuma un sāka to darīt aiz garlaicības – kad vecāki lika pildīt apnicīgus pienākumus mājas uzkopšanā, mazā Luīze tikmēr sevi iztēlojās kā stārķi, kas aizlido no mājām prom uz siltajām zemēm. Luīzei ļoti patīk suņi, pat ja tie nerunā, un viņa tic, ka ar grāmatu palīdzību viņa var pārvērsties par zēnu, princesi vai runājošu suni. Luīze raksta stāstus, jo ar to palīdzību var piedzīvot lietas, kas dzīvē nebūtu iespējamas.

"Pēdējais ķēniņš" ir sērijas "Mākslas detektīvi" piektā grāmata par detektīviem Pogu un Teo un viņu cīsiņsuni Komatu, kuriem piemīt spēja iekļūt mākslas darbos. Sekojot noslēpumainas, senas dienasgrāmatas ierakstiem, bērni dodas atpakaļ laikā uz 1920. gadu, lai uzmeklētu talantīgo mākslinieku Voldemāru Irbi, kurš pazīstams kā baskājis, staigājot basām pēdām pat ziemas salā, pēc brīvprātīgas izvēles dzīvodams nabadzībā un trūkumā.

"Slinkums rodas tur, kur viss jau ir izdarīts! Ja kājas ir basas un aukstas, ja vēders ir tukšs, ja būdā svilpo vējš, – tad galva ātrāk strādā," Irbīte teicis.

Izrādījās, ka neparastais mākslinieks bija iecienījis pastaigas ar basām kājām pat ziemas spelgonī, jo, plikām kājām salā skrienot, varot darbus apdarīt daudz ātrāk. Poga tūdaļ iekarsusi apgalvoja, ka viņa NOTEIKTI to pamēģināšot. To saucot par RŪDĪŠANOS!

Bērni nonāk mākslas pasaulē

Luīze Pastore stāsta, ka "Mākslas detektīvu" ideja ir ievilināt bērnus mākslas pasaulē, lasītājiem pašiem nemaz nemanot, ka viņi tikuši izglītoti mākslas un vēstures jautājumos. "Manos stāstos mākslas darbi netiek tikai apskatīti, bet piedzīvoti, iekļūstot mākslas darbu pasaulē "otrpus gleznām". Tādā veidā arī lasītājam tiek radīta sajūta, ka viņš ir pabijis "tur" – mākslas darba radīšanas mirklī, un šī klātbūtnes sajūta man šķiet vislabākais veids, kā izglītot mākslas vēstures jautājumos. Ikviena "Mākslas detektīvu" grāmata ir kā rosinājums pirmoreiz iepazīties ar kādu mākslinieku ar vienu mākslinieka darba palīdzību, lai vēlāk, apmeklējot mākslas muzejus, šī iepazīšanās kalpotu kā atbalstoša drauga roka un pamudinājums uzzināt vairāk. Ceļošana laikā savukārt ir labs pamudinājums apzināties, ka pasaule nav sākusies tikai tagad, bet arī pirms lasītāja ir notikusi īsteni aizraujoša dzīve," uzskata Luīze.

"Pēdējais ķēniņš" ir sirsnīgs "Mākslas detektīvu" stāsts par savādnieku Voldemāru Irbi, kurš brīvprātīgi izvēlējās uzturēt trūcīgu dzīvesveidu. Stāsts vedina sev līdzās redzēt – nevis izlikties neredzam – cilvēkus, aiz kuru nekoptās ārienes vai savdabīgā dzīvesveida slēpjas milzu talants. Vai tas ir talants zīmēt, vai arī spēja būt dziļi labestīgam līdzcilvēkam, to atklāt ir detektīva cienīgs uzdevums.

Iesaka arī citi jaunie mākslas detektīvi

"Man šajā grāmatā patika piedzīvojumi, jo tie bija aizraujoši, un vislabākais piedzīvojums, manuprāt, bija tas, kur viņi meklēja Mini Pogu. Visinteresantākais bija tas, ka viņiem pievienojās daudzi cilvēki. Vislabākais varonis pēc manām domām bija Komats. Šo grāmatu es izlasīju vienā dienā!" (Jānis, Mežciema pamatskolas 4. klases skolnieks.)

"Man patika šī grāmata, jo tā ir detektīvgrāmata, un šis detektīvžanrs man patīk vislabāk. Caur stāstu uzzināju par latviešu mākslinieku Voldemāru Irbi un seno Rīgu. Stāstā man vislabāk patika tas, kā senie latvieši runāja. Un vēl man patika šī stāsta sižets, kur pazuda mazā māsa MiniPū, bet pēc tam atradās pie Irbītes." (Lote, Mežciema pamatskolas 4. klases skolniece.)

Dodieties piedzīvojumā arī jūs!

Raidījuma "Literatūre/Sākumskola" pirmajā sērijā kopā Martu Selecku un Gustavu Terzenu izziņas piedzīvojumā devās četri Mežciema pamatskolas bērni. Dodoties pa mūsdienu "irbīšu" ikdienas takām, jaunie mākslas detektīvi centās atrast mūsdienu "irbīšu" mājvietu. Vai viņiem tas izdevās? Pievienoties piedzīvojumā un kopīgi iejusties mākslas detektīvu lomā aicinām arī LSM.LV lasītājus – vecākus un bērnus. Iepazīstieties ar jauno "Literatūre/Sākumskola" raidījuma sēriju, rakstnieces Luīzes Patores grāmatu "Pēdējais ķēniņš" un dodieties ceļā!

Lai  savas mākslas detektīva spējas attīstīt arī turpmāk, piedāvājam izpētīt raidījuma metodisko materiālu ar radošiem uzdevumiem, kurus sagatavojusi grāmatas autore Luīze Pastore. Materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.

Izprintējamas darba lapas:

Dokumenti

Luīze Pastore. Darba lapaspdf

Lejuplādēt

16.46 MB

 

LSM.LV piedzīvojumus turpināsim, kad rakstnieks Viesturs Ķerus mazos talsiniekus vedīs ekspedīcijā gar Mārupīti Rīgā, gluži tāpat kā grāmatā "Meža meitene Maija". Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!

 

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 28. martā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti