Panorāma

Medību bedre izraisa sašutumu

Panorāma

Gatavojas ceļam uz muzeju krātuvju kompleksu

Daudziem mugursomas pārāk smagas

LTV eksperiments: Daudziem skolēniem mugursoma ir pārāk smaga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pieaug pusaudžu skaits, kam vismaz reizi nedēļā sāp mugura vai galva. Šādas sūdzības skar vairāk nekā piekto daļu jauniešu. Veselības problēmas provocē gan iedzimtība, gan nelāgi ieradumi. Daži no kaitīgākajiem ir ilgstoša sēdēšana nepareizā pozā, kā arī pārāk smagas mugursomas nēsāšana. Šoreiz LTV pievērsusies mugursomām. Vai pārāk smaga mugursoma var nodarīt kaitējumu skolēna veselībai un cik smagas somas uz skolu nes bērni?

Ja jūsu bērns pošas uz skolu ar līdz augšai piekrāmētu mugursomu, ko knapi var uzstīvēt mugurā, vecākiem būtu vērts somu nosvērt. Tās pieļaujamo maksimālo svaru regulē īpaši Ministru kabineta noteikumi.

Piepildīta mugursoma bērniem, kas jaunāki par deviņiem gadiem nedrīkst būt smagāka par trīsarpus kilogramiem. Savukārt piecpadsmitgadīgiem jauniešiem - ne smagāka par pieciem kilogramiem. Cik smagas mugursomas ikdienā uz skolu nes skolēni? 

6,1 kilogramu smaga soma deviņgadīgam bērnam. Tas ir rekords, ko Latvijas Televīzija šonedēļ fiksēja, veicot eksperimentu un pie vairākām skolām Rīgas centrā nosverot skolēnu mugursomas.

Gandrīz katram trešajam skolēnam mugursomas svars bija krietni virs likumā pieļaujamā.

  • ALBĪNA
    16 gadu, somas svars - 3,2 kg
  • PĀVELS
    11 gadu, somas svars – 5,5 kg
  • ARTJOMS
    11 gadu, somas svars – 5,3 kg
  • PATRIKS
    15 gadu, somas svars – 4,9 kg
  • PATRIKS
    15 gadu, somas svars – 4,9 kg
  • ELIZABETE
    9 gadi, somas svars – 5,1 kg

Pirmie skolēni ar smagām skolas somām uz ielas sastopami vēl tumsā, pirms pulksten astoņiem no rīta. Eksperimentam nosvērt viņu somu ļaujas gandrīz visi.

Apzinīgāki ir 22. vidusskolas mazo klašu audzēkņi. Piektklasniekiem soma sver pāri pieciem, piecarpus kilogramiem. Tas ir tik daudz, cik drīkstētu svērt vidusskolēna somas saturs.

Arī blakus esošās Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas skolēniem somas ir smagas. Patrika somas svars sasniedz gandrīz piecus kilogramus, kas ir viņa vecuma kategorijai maksimālais somas svars. Arī deviņgadīgās Elizabetes un draudzeņu mugursomas ļoti smagas – pāri pieciem kilogramiem. 

6,1 kilograms ir LTV nosvērtais rekords. Somas īpašniecei – 9 gadi. Somas svars drīkstētu būt robežās no trīsarpus līdz četriem kilogramiem.

Mazāko klašu skolēnu somas nereti nes vecāki.

LTV sver somas citu pēc citas, kopā 32 somas, un atkal par daudz. Šoreiz pusotrs kilograms virs normas.

Nav īsti, ko uz skolu neņemt. Tā saka daudzi. Citi, kuru somas ir zem atļautā svara, neslēpj prieku, mugura jūtas labi, jo skolotāja slimo. Bet vēl citi staipa piecarpus kilogramus ik dienu, jo slinkums somu kārtot. 

Gandrīz katram trešajam skolēnam mugursomas svars virs likumā pieļaujamā.

"Priekšlikumi bija vairāki. Viens no tiem bija, ka vajag otru komplektu ar grāmatām nodrošināt skolā, bet finansiāli tas ir pārāk daudz. Apsolīt nevaram," norāda Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors Pēteris Ševčenko.

LTV nelielais eksperiments, nosverot 32 mugursomas, parāda, ka 35% skolēnu nes smagākas somas, nekā pieļauts Ministru kabineta noteikumos. Par to, lai tā nebūtu, atbild mācību iestādes vadītājs, bet kontrolē Veselības inspekcija.

Kādi secinājumi inspekcijai un ko par to saka mediķi? 

Lai nebūtu jāiegaumē Ministru kabineta noteikumi, bērnu slimnīcas ergoterapeite iesaka – vecāki var paši izrēķināt bērnam nekaitīgu mugursomas svaru. Proti, piepildītas mugursomas svars nedrīkst pārsniegt desmit procentus no paša bērna svara.

"Bērns vēl salīdzinoši ļoti mazs, vēl viss mugurkauls ir mīksts, viņš veidojas, lai viņš veidotos anatomiski, pareizi, tāpēc ir svarīgi, ka ir izpētīts šis svars, ko viņš var nest. Un, ja tas būs lielāks, ja tas vēl tiks nepareizi nests, tas var būt ļoti augsts risks, ka var veidoties kaut kādas stājas asimetrija, ka var veidoties muskuļu disbalansu, kas tālāk var novest pie citām problēmām, piemēram, elpošanas problēmām, asinsrites problēmām, galvassāpēm, kas visbiežāk ir tas, par ko visbiežāk sūdzas bērni pieaugušā vecumā," norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ergoterapeite Katrīna Grizāne.

Veselības inspekcija atļautā svara ziņā ir pielaidīgākā un norāda, ka bērni drīkstot nest arī smagumus, kas sasniedz piecpadsmit procentus no paša svara.

Lai gan bērni apgalvoja, ka daudziem nav pieejami skapīši, kur atstāt skolas mantas, veselības inspekcija, kas visas skolas pārbaudot reizi gadā, norāda, ka visās skolās esot atvēlēta vieta mantu glabāšanai. Somu svaru inspekcija pārbaudot tikai pēc vecāku sūdzībām, bet aizvadītajos gados tādu neesot bijis.

"Jāsaka tā, ka mums ne 2018., ne 2019. gadā nav bijusi neviena sūdzība par šādu jautājumu. Pirms tam, iepriekšējos trijos gados, pa vienai sūdzībai bijušas, kur mēs esam divos gadījumos tiešām secinājuši, ka šīs somas ir par smagu, un tālāk jau skolas vadība kopā ar vecākiem risina šo jautājumu," stāsta Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības kontroles nodoļas vadītāja Ilona Drišļuka.

Aizvadīto desmit gadu laikā nevienam mācību iestādes vadītājam nav nācies uzņemties atbildību par pārlieku smagām bērnu somām. Inspekcija drīkstot tās tikai nosvērt, bet ne pārbaudīt saturu. Tāpēc tā nevar pārliecināties, vai visas mantas, kas bērna somā, ir skolas vadības prasība, vai bērna izvēle.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti