LSM infografika: Kā šķirtie tēvi tiesājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saskarsmes tiesību jautājumi ir lielā mērā sieviešu spriešanas lieta, un vīrieši tajā piedalās lielākoties vien kā procesa iniciētāji, secināts nodibinājuma “Tēvi” pasūtītajā pētījumā par šķirtajiem tēviem, kuru veikuši pētnieki Klāvs Sedlenieks, Andris Saulītis un Kristīne Rolle. Vīrieši šajos gadījumos tiesās visbiežāk ir prasītāja statusā, lūdzot sev noteikt saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību. Savukārt tiesneši, eksperti, bāriņtiesas pārstāvji un mazākā mērā arī juridiskās palīdzības sniedzēji līdz ar atbildētāju visbiežāk būs sievietes.

Saskarsmes tiesības abiem vecākiem ar bērnu ir fundamentālas, jo laulību nešķir, ja vecāki par tām nav vienojušies. Tādā gadījumā strīdu izšķir tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu. Arīdzan ja pēc šķiršanās kādā brīdī vecākiem ir neatrisināmas domstarpības par saskarsmes tiesību realizēšanas kārtību, to jebkurš no vecākiem var prasīt atrisināt tiesai. Pētījumā “Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās” izanalizēti pēdējo piecu gadu (2012-2016) tiesu spriedumi saskarsmes tiesību lietās un noskaidrots, ka reti kad prasība par saskarsmes tiesību īstenošanas kārtības noteikšanu noraidīta, bet pilnībā tās apmierina visbiežāk mātēm.

Tiesas procesa laikā atbildētājam iespējams iesniegt pretprasību, kuru saskaņā ar Civilprocesa likumu tiesa vai tiesnesis pieņem, ja:

  1. Starp sākotnējo prasību un pretprasību iespējams savstarpējs ieskaits;
  2. Pretprasības apmierināšana pilnīgi vai daļēji izslēdz sākotnējās prasības apmierināšanu;
  3. Pretprasībai un sākotnējai prasībai ir savstarpējs sakars un to kopīga izskatīšana sekmēs lietas ātrāku un pareizāku iztiesāšanu. Tāpat tiesas pieņemto spriedumu iespējams pārsūdzēt augstākā tiesu instancē.

Pētījumā “Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās” kritizēta tiesu prakse, saskarsmes tiesību lietās pieņemot pretprasības par uzturlīdzekļu piedziņu. Pētnieku ieskatā tas traucē saskatīt fundamentālo atšķirību starp bērna sociālo audzināšanu un bērna materiālo uzturēšanu, kā arī rada nevienlīdzības un sociālās atstumtības risku, jo mazāk turīgus tēvus var atturēt sniegt prasību tiesā par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtības noteikšanu.

Tāpat pētījumā ieteikts palielināt vīriešu līdzdalību tiesās, kuras izskata strīdus par ģimenes lietām, jo tajās šobrīd izteikti dominē sievietes.

Dokumenti

Tētis uz 13%

Lejuplādēt

1.15 MB

Ar pilnu pētījumu, kurā analizēts arī piešķirto dienu un stundu skaits šķirtajam tēvam saskarsmes tiesību izmantošanas kārtībā, kā arī intervēti šķirtie tēvi un atklāta viņu pieredze gan tiesās, gan arī ikdienā bērnu audzināšanā, iespējams iepazīties šeit

Lasi arī: Cik bieži tiesa ļauj tēviem tikties ar bērniem.

Andris Saulītis raksta Twitter zem segvārda @Slysts

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti