Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latgalē vēlēšanās kandidēs arī kriminālprocesos apsūdzētie

Liepājā bērniem sāk labot zobus pilnā narkozē

Liepājā bērniem piejams valsts apmaksāts pakalpojums - zobu labošana pilnā narkozē

Liepājas zobārstniecības poliklīnika šonedēļ sākusi piedāvāt jaunu, valsts apmaksātu pakalpojumu – zobu labošanu bērniem vispārējā anestēzijā jeb narkozē. Līdz šim tas Latvijā par valsts līdzekļiem tika darīts tikai Stomatoloģijas institūtā Rīgā. Pieprasījums pēc šāda pakalpojuma ir liels – rindā pieteikti aptuveni 200 bērni.

Šis pakalpojums liepājniekiem ir pieejams, pateicoties Stomatoloģijas institūta bijušās ārstes, kura tagad strādā Liepājā, Airisas Zīderes iniciatīvai. Tagad šis pakalpojums nodrošināts arī Kurzemes lielākajā pilsētā.

Ārsti stāsta, ka pilnā narkozē zobi par valsts naudu tiek laboti pavisam maziem bērniņiem, bērniem un jauniešiem ar invaliditāti, kā arī tiem bērniem, kuriem ir paniskas bailes no zobārsta.

”Viena daļa ir vecāku nopelns, kas savas bailes varbūt projecē uz bērnu. Līdz ar to bērns baidās no procedūras. Ja krēslā nespējam atrast kontaktu, viņš nesadarbojas, tad vienīgā izeja ir zobu labošana narkozē,” sadarbību ar mazajiem pacientiem raksturo bērnu zobārste Airisa Zīdere.

Tiesa, pirms narkozes katram pacientam tiek veikti rūpīgi izmeklējumi, vai vispārēja anestēzija ir ieteicama, un esot arī vecāki, kurus uztrauc narkozes iespējamā ietekme uz bērnu veselību.

Anestēzija nav ļaunums, pauž anesteziologs Arturs Mokans: “Ja būtu, tad noteikti mazāks nekā bojāti un nelaboti zobi tik lielā daudzumā.”

Mazo liepājnieku zobu slikto stāvokli daļēji var izskaidrot arī ar valsts apmaksātu zobārstu pakalpojumu ierobežoto pieejamību Liepājā. 2019. gadā pie zobārsta rindā bija jāgaida pat divi gadi, bet tagad maksimālo gaidīšanas laiku izdevies samazināt līdz pusotram gadam, jo pašvaldībai izdevies piesaistīt dažus jaunus speciālistus, un tagad Liepājā bērniem, jauniešiem zobus par valsts naudu labo seši zobārsti, bet no jūnija jau būšot septiņi speciālisti.

Liepājas zobārstniecības poliklīnikas vadītāja Natālija Kadeģe uzskata, ka zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem veicina un rindas samazina arī zobārstniecības autobuss, “kas brauc šurp un pieņem bērnus no mūsu kopējās rindas. Šobrīd ir pusotrs tūkstotis bērnu rindā.”

Savukārt valsts apmaksātajai zobu labošanai pilnā narkozē Liepājā pieteikti 200 bērni un jaunieši, kuriem rindā jāgaida maksimums trīs četri mēneši.

Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova raksturo situāciju: “Valstī kvotu piešķiršana nav elastīga. Tās tiek piešķirtas reizi gadā, tad pārskatītas pusgadā. Liepājas situācija ir zināma visiem. Ja ir iespēja, tad mums papildu kvotas piešķir.”

Nacionālajā Veselības dienestā informē, ka šobrīd Latvijā ir tikai divas vietas – Rīga un Liepāja, kur par valsts naudu bērniem, jauniešiem labo zobus pilnā narkozē. Pieprasījums būtu arī citās pilsētās, bet, kā skaidroja dienestā, tas atkarīgs no vietējo ārstu iespējām nodrošināt šo pakalpojumu – gan nepieciešamā aprīkojuma, gan apmācītu speciālistu ziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt