Ģimenes studija

Ciemos pie Dziesmu svētku noslēguma koncerta mākslinieciskā vadītāja Mārtiņa Klišāna

Ģimenes studija

Projekta "Skolu dārzi Latvijas simtgadei" attīstība nākotnē

Ļaut bērnam garlaikoties - spēja iemācīties sevi nodarbināt bez vecāku klātbūtnes

Ļaujiet bērnam garlaikoties, ar laiku tas viņam apniks

Man ir garlaicīgi – tieši vasarā šis teikums nereti izskan no mazāku un lielāku bērnu mutes, kuri neatrod aizraujošu nodarbi brīvajā laikā. Garlaikošanās veicina radošumu, jo bērni naski izdomā dažādas idejas.

Latvijas radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna par to, kā, ļaujot garlaikoties, iemācīt bērniem radošumu un spēju sevi nodarbināt bez vecāku nemitīgas iejaukšanās.

Bērni mēdz meklēt pieaugušo palīdzību dažādu aktivitāšu izdomāšanā, bieži tā ir prasība pēc izklaidēšanas, ja neviens bērnu neizklaidē, tad bērns pats būs spiests izdomāt sev interesantu nodarbi (var gan gadīties, ka vecāki to uzskatīs par nedarbiem).

Bērniem ir dažāds temperaments, raksturs, intereses. Tas arī nosaka, cik aktīva un piesātināta, vai gluži pretēji - neaktīva būs viņu dzīve.

Pieaugušajiem bieži ir savas gaidas par bērna brīvā laika pavadīšanu, bērniem ir cits viedoklis par to, kas ir noderīgs un aizraujošs.

Tomēr vecākiem būtu jāatceras, ka bērniem ir savi sapņi un vēlmes,

ne vienmēr vecāki prot nodalīt to, kas bērnam būtu derīgs, no saviem nepiepildītajiem sapņiem.

Lai palīdzētu bērnam negarlaikoties, dotu idejas realizēšanai, vecākiem vajadzētu palīdzēt bērnam saplānot dienas režīmu, akcentēt darāmos darbus un sekot līdzi, kā veicas ar to realizēšanu.

Vecāki satraucas, ka bērni vairāk laika velta viedierīcēm, mazāk kontaktējas ar vienaudžiem reālajā vidē. Bieži satraukumam par pārlieku lielo aizraušanos ar virtuālo pasauli nav pamata, jo bērni viedierīcēs var atrast daudz noderīga, gūt jaunas prasmes un zināšanas. Vecākiem gan būtu jākontrolē, kādu saturu bērns apskata.

Vecāku paraugs ir ļoti noteicošs faktors bērna vēlmei pēc aktīvas un interesantas dzīves, kurā garlaicībai nav vietas.

Ja bērns saka, ka viņam ir garlaicīgi, vecākiem vajadzētu mudināt viņu nosaukt tās lietas, kas viņa dzīvi varētu padarīt mazāk garlaicīgu un kas būtu bērnam pašam paveicamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti