Latvijas skolēnu komanda izcīna 2. vietu Baltijas valstu ideju konkursā jauniešiem

Jau otro gadu pēc kārtas vienlaicīgi visās trīs Baltijas valstīs norisinājās "Samsung" jauniešu ideju konkurss "Solve for Tomorrow", kas noslēdzies ar godalgotās otrās vietas iegūšanu komandai no Latvijas. Domājot par ilgtspējīgas nākotnes radīšanu ar tehnoloģiju palīdzību, Rīgas Teikas vidusskolas jaunieši konkursa laikā attīstīja ideju par viedo augu laistīšanas sistēmu. Konkurence par iekļūšanu finālā bija augsta – konkursā piedalījās 176 komandas, pulcējot 679 jauniešus no visām Baltijas valstīm, informēja "Samsung" pārstāve.

Šajā mācību gadā 9.–12. klašu skolēni no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas četru mēnešu garumā izstrādāja idejas, kā iespējams izmantot tehnoloģijas, lai nākotnē dzīvotu ilgtspējīgāk. Baltijas valstu finālā savas idejas aizstāvēja 15 komandas. Sacenšoties par galveno balvu 10 000 eiro vērtībā, pirmo vietu ieguva komanda no Lietuvas, otro vietu izcīnīja Latvijas komanda, savukārt trešo – Igaunijas.

"Konkurss tikai vēlreiz apliecina, ka Baltijas jaunieši ir zinātkāri, radoši un entuziastiski iesaistīties vides ilgtspējas uzlabošanā. Skolēnu radītās idejas bija pārliecinošas un vērtīgas, tādēļ žūrijas komisijai izvēlēties uzvarētājus nebija viegls uzdevums. Cerams, ka konkurss jauniešiem kalpos kā pamudinājums turpināt pilnveidot un realizēt savas idejas, un jau pavisam drīz varēsim izmantot viņu piedāvātos risinājumus ilgtspējīgākas ikdienas veidošanā," saka "Samsung" "Solve for Tomorrow" iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

Pirmo vietu konkursa finālā ieguva Lietuvas skolēnu komanda "Bromidai ir Chloridai". Viņu ideja ir radīt mākslīgā intelekta programmu, kas, apkopojot vēsturiskos datus, noteiktu, cik daudz un kādu ēdienu nepieciešams pasūtīt gan ikvienam savā mājsaimniecībā, gan galvenokārt ēdināšanas iestādēs, tā samazinot pārtikas atkritumu daudzumu, kas ir viena no globālām vides aizsardzības problēmām. Jaunieši iegūs galveno balvu 10 000 eiro vērtībā – 5000 eiro naudas balvu un "Samsung" ierīces 5000 eiro vērtībā. 

Otro godalgoto vietu ieguva Rīgas Teikas vidusskolas komanda "Soilnetic". Viņi prezentēja viedo augu laistīšanas sistēmu. Tā pēc īpaši izstrādāta algoritma automātiski aplaistītu augus, tādējādi ļaujot tiem dzīvot grūti sasniedzamās un aplaistāmās vietās, kā arī atvieglojot ikdienu aizņemtiem un aizmāršīgiem augu mīļiem. Vienlaikus ierīce mērītu augsnes un gaisa mitrumu, temperatūru un gaismas intensitāti. Jaunieši balvā saņems "Samsung" ierīces 4000 eiro vērtībā. Rīgas Teikas vidusskolas skolēni arī pērn konkursā uzrādīja labus rezultātus – ideja par lietotni, kas analizē diētiskos ierobežojumus, alerģijas un gaumi, ieguva trešo vietu Baltijas valstu finālā.

"Esam ļoti gandarīti par iegūto 2. vietu finālā, jo arī citām komandām bija inovatīvas un interesantas idejas. Mums konkurss palīdzēja uzlabot prezentēšanas prasmes, kā arī saliedēt komandu. Esam priecīgi par iespēju piedalīties," atzīst "Soilnetic" komandas dalībnieks Roberts Eriņš.

Savukārt trešo vietu un "Samsung" ierīces 2000 eiro vērtībā iegūs komanda no Igaunijas – "Firefly".  Skolēni piedāvāja veidot dronus, kuri ar termokameru uzņemtu apkārtnes fotogrāfijas, lai konstatētu lieku enerģijas patēriņu un sliktu izolāciju mājām, uzņēmumiem u.c. Šo ideju īpašu padarīja skolēnu noskatītie dronu izejmateriāli, kam būtu noderīgi tuvējās ideju laboratorijas "atkritumi" un ražošanas pārpalikumi.

Idejas finālā izvērtēja starptautiska žūrija, kuru no Latvijas pārstāvēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas klimata pārmaiņu departamenta direktors Raimonds Kašs un SIA "Getliņi EKO" vides speciālists Kārlis Vonda. Žūrijā bija arī UNESCO Sekretariāta Lietuvas Nacionālās komisijas Zinātnes programmu vadītāja Dovile Lozovska (Dovilė Lozovska), Lietuvas vides ministra IT padomnieks Eimantas Norkūnas, Tartu Universitātes mediju studiju asociētā profesore Marija Muruma-Mengele  (Maria Murumaa-Mengel) un Igaunijas Valsts sekretāra Zaļās pārejas politikas padomnieks Ivo Krustoks (Ivo Krustok).

Plašāk par projektu šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti