Latvijā svin Tēva dienu. Tēvam bērna dzīvē jābūt paraugam

Kopš 2010. gada septembra otrajā svētdienā Latvijā atzīmē Tēva dienu, akcentējot tēva nozīmi ģimenes stiprināšanā un bērnu audzināšanā. Plašas Tēva dienas svinības notiks Rīgā un citviet Latvijā.

Šī ir salīdzinoši jauna tradīcija, kura palīdz izvērtēt tēva lomu ģimenē, akcentē labas pārmaiņas un problēmas, ļauj labāk novērtēt tēva nozīmi bērna izaugsmē katrā ģimenē un sabiedrībā kopumā.

Bieži vīriešiem ir sajūta, ka ģimenes sadzīve un bērnu audzināšana nav viņu lauciņš, taču pēdējos gados pieaug pozitīvā tendence, ka tēvi arvien aktīvāk iesaistās savu bērnu dzīvē,

liecina nodibinājuma “Centrs Dardedze” pieredze.

Tēvs bērna dzīvē ir kā paraugs, ar savu piemēru, ar izturēšanos pret apkārtējiem tēvs rāda piemēru un veido sava bērna uzvedības modeli. Pat tad, kad šķiet, ka bērns kādu iemeslu dēļ tēvu ignorē, viņš ir ļoti vērīgs pret to, kā vecāks reaģē noteiktās situācijās, kā un vai viņa vārdi saskan ar darbiem un vai viņš pats ievēro citiem, tai skaitā bērnam, izvirzītos noteikumus. Kā tētis pavada savu brīvo laiku, kādas ir viņa attiecības ar mammu, kā tētis iesaistās ģimenes notikumos – tas viss veido bērna izpratni par tēva lomu.

Daži interesanti skaitļi un fakti par tēviem:

 • 2017. gadā visvairāk bērni piedzimuši tēviem vecumā no 25 līdz 34 gadiem. Vidējais tēva vecums turpina pieaugt.
 • 2018. gada pirmajā pusgadā paternitātes pabalstu saņēma 5 143 vīrieši. 2017. gadā paternitātes pabalstu saņēma 10 966 vīrieši, 2016. gadā - 11 081.
 • Darba likumā ir noteiktas tiesības, kas ļauj tēviem vairāk laika veltīt bērniem dažādos bērna vecuma posmos. Tēviem, kuri aprūpē mazāk par trijiem bērniem vecumā līdz 14 gadiem, pienākas ne mazāk par vienu darba dienu papildatvaļinājuma. Tiem, kuri aprūpē vismaz trīs bērnus vecumā līdz 16 gadiem vai bērnu ar invaliditāti – trīs darba dienas papildatvaļinājuma. Desmit kalendāra dienas ilgs atvaļinājums pienākas tēviem pēc bērna piedzimšanas. Atvaļinājumu bērna tēvam piešķir tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas.
 • Saskaņā ar nodibinājuma “Centrs Dardedze” veikto aptauju, 65% aptaujāto vīriešu piekrituši, ka vēlētos pavadīt vairāk laika ar saviem bērniem, 59% respondentu piekrituši, ka tēva loma ir viena no vislabākajām pieredzēm, ko var piedzīvot vīrietis. 38% respondentu piekrīt, ka ar bērniem ir vērts sākt kaut ko kopā darīt, kad viņi sākuši staigāt, runāt un ir kļuvuši prātīgāki. Savukārt 21% tēvu piekrīt, ka tēva galvenais uzdevums ir rūpēties, lai ģimenē netrūktu naudas.
 • 52% respondentu atzinuši, ka pavada vairāk laika kopā ar saviem bērniem, nekā to darīja viņu tēvi. 63% vīriešu atzinuši, ka ģimenē par bērniem rūpējas abi vecāki, savstarpēji vienojoties. 72% aptaujāto vīriešu norādījuši, ka dzīvo kopā ar savu bērnu māti, 13% vīriešu norādījuši, ka viņu bērni dzīvo kopā ar viņiem, 28% - kopā ar bērnu mātēm, 9% - ikdienas aizgādība tiek dalīta, 50% - cits variants. Datus apkopoja Labklājības ministrija.

tēvs dēls

Ieteikumi tēva un bērna kopā pavadītais laiks

Nereti vīrieši atzīst, ka savu lomu un galveno pienākumu saskata ģimenes materiālajā nodrošināšanā un īsti nezina, kā izrādīt emocionālas rūpes, kā iesaistīties bērna audzināšanā un “ko tad īsti man kā tēvam ar to bērnu darīt?” Daudzi tēvi secina, ka viņiem trūkst iemaņu un zināšanu, lai būtu vairāk klātesoši savu bērnu ikdienā, secina “Centrā Dardedze”.

Tādēļ iejūtīga, droša, bērna interesēm un noskaņojumam atbilstoša rotaļāšanās, kas kļūst par regulāru ieradumu, var būt labs veids, kā tētis izrāda rūpes, pieķeršanos un savu klātbūtni.

 • Iesaisties rotaļīgās darbībās ar zīdaini un jaunākā pirmsskolas vecuma bērnu, cik bieži vien iespējams! Fiziska rotaļāšanās uzlabo bērna motorikas attīstību un māca emocionālo paškontroli.
 • Rotaļīga, kontrolēta cīkstēšanās spēles laikā ar vecākā pirmsskolas vai sākumskolas vecuma bērnu ir veids, kā tētis var palīdzēt viņam iemācīties tikt galā ar savu spēku un kontrolēt savu agresivitāti. Atslēga ir tajā, ka tētis ļauj bērnam rāpties sev virsū, pārspēt sevi, būt uzvarētam, ik pa laikam maigi un saudzīgi liekot manīt, kad bērna rotaļāšanās kļūst par skarbu.
 • Turpini fiziskas rotaļas un spēles arī tad, kad bērns kļūst vecāks! Ar pasīvām kopīgām aktivitātēm, piemēram, TV skatīšanos vai datorspēļu spēlēšanu, nepietiek. Uzspēlēt bumbu, kopīgi uzrīkot futbola vai basketbola maču, izbraukt kopā ar velosipēdu, iet pārgājienos ir brīnišķīgas aktivitātes, kas uztur tēva-bērna saikni, uzlabo fizisko un emocionālo pašsajūtu.
 • Piedalies bērna vaļaspriekos! Kopīga modelīšu konstruēšana, zīmēšana, spēļu kāršu vai galda spēļu spēlēšana māca pacietību un paškontroli. Kā bērnam, tā tētim.
 • Iesaisties kopīgās ikdienas darbu aktivitātēs! Kopā uzklāt un novākt vakariņu galdu, mazgāt un slaucīt traukus pēc ģimenes maltītes, uzkopt istabas, grābt lapas pagalmā vai laistīt zālienu, tīrīt sniegu uz piebraucamā ceļa... Šādas kopīgas tēva un bērna aktivitātes attīsta atbildības sajūtu, sniedz apziņu, ka esi nozīmīgs un noderīgs. Tas arī ir lielisks tēva kā uzvedības modeļa paraugs.
 • Lasi bērnam grāmatas! Tā var būt lasīšanas piecminūte pirms gulētiešanas, tāpat vari paņemt grāmatu līdzi, kad dodaties, piemēram, pie ārsta, un kopīgi lasīt to uzgaidāmajā telpā. Pēc iespējas palīdzi bērnam ar mājasdarbu pildīšanu vai vismaz painteresējies par tiem. Tas, tāpat kā došanās uz skolu, lai satiktu sava bērna skolotājus, ļauj bērnam apzināties, ka tētim rūp viņa izglītība un zināšanas.

Tēva dienas svinības Rīgā

9. septembrī plkst. 12.00 no Brīvības pieminekļa Rīgā sāksies tradicionālais Tēva dienas gājiens, kurā aicinātas piedalīties ģimenes no visas Latvijas. Gājiens noslēgsies Vērmanes dārzā pie skatuves, kur uzreiz gaidāms svētku koncerts.

Aizraujošas aktivitātes pasākumā visai ģimenei nodrošina arī Latvijas zaļās farmācijas uzņēmums “Silvanols”, “Amigo”, “Trebū Mājas”, “Latvijas pasts”, “Bowlero”, “GUNSnLASERS”, izklaides parks “Avārijas brigāde” u.c. Svētki Vērmanes dārzā norisināsies visas dienas garumā līdz pat plkst. 17.00. Ieeja bez maksas. 

Lai stiprinātu ģimenes vērtību un nozīmi, jaunajām ģimenēm – jo īpaši jaunlaulātajiem – un pāriem, kuri laulībā dzīvo jau ilgstoši (jo īpaši tiem, kam gaidāma vai nesen bijusi zīmīga kāzu jubileja), Tēva dienas festivāla ietvaros valsts iniciatīva “Latvijas Goda ģimenes gads” dāvinās ozolu stādus, aicinot tos iestādīt kā savas dzimtas koku.

Tāpat pasākuma laikā ikvienam būs iespēja nosūtīt apmaksātu kartīti sev zināmiem senioru pāriem vai jaunlaulātajiem ar mākslinieces Agates Lielpēteres ilustrācijām, tāpēc ir vērts jau iepriekš pārlūkot adrešu grāmatiņu, lai zinātu precīzu adresi un sūtījums nonāktu pie sveicamās ģimenes.

Valsts iniciatīvas “Latvijas Goda ģimenes gads” zonā būs arī kroņu darbnīca, kur ikviens varēs darināt savas ģimenes kroņus no dabas materiāliem, kā arī darbosies krāšņa “Goda ģimenes brīvdabas fotostudija”.

Tēva dienas svinības Džūkstes Pasaku muzejā

Svētdien, 9.septembrī Džūkstes Pasaku muzejā aicina uz pasākumu ģimenēm “Tēva padoms”. No pulksten 13.00 līdz 17.00 īpaši tēviem un bērniem tiks organizētas dažādas aktivitātes.

Pasaku muzeja dārzā būs iespēja piedalīties orientēšanās spēlē tēviem ar bērniem, muzeja telpās skatīties un pašiem rādīt leļļu teātri, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās, kur nepieciešams tēva padoms, prasmes, iemaņas un gudrība.

Adrese: Džūkstes Pasaku muzejs, Lancenieki, Džūkstes pagasts, Tukuma novads.

“Ģimeņu padarīšana” Kuldīgā

9. septembrī  no 11.00 līdz 17.00 Kuldīgas novada muzejā notiks  Tēva dienas pasākums ģimenēm un bērniem “Ģimeņu padarīšana”. Radošajā darbnīcā bērni aicināti laiku pavadīt kopā ar savu tēti, gatavojot lidojošo pūķi un atslēgu piekariņus, veidojot jaukas dāvanas tētim un svinot svētkus visiem kopā.

Kuldīgas novada muzejs atrodas Pils ielā 5, Kuldīgā.

Meklēs «Jelgavas supertēti 2018»

9. septembrī no pulksten 10 līdz 13 Jelgavas sporta hallē notiks pasākums «Tēva diena 2018». Interesentiem būs iespēja piedalīties sportiskās un radošās aktivitātes, kā arī tiks noskaidrots titula «Jelgavas supertētis 2018» ieguvējs.

Ballīšu aģentūras «Tieši tev» vadītāja Kristīne Bogdane stāsta, ka pasākuma gaitā tētiem būs iespēja piedalīties dažādos pārbaudījumos, apliecinot savas spējas un kļūstot par laureātu kādā no nominācijām, bet tikai viens no tēviem iegūs titulu «Jelgavas supertētis 2018». Savukārt bērni varēs darboties rokdarbu stūrītī, izgatavojot tētim dāvanu – kaklasaiti.

Jelgavas sporta halle atrodas Mātera ielā 44a, Jelgavā.

Lai gan atsevišķās valstīs Tēva dienas tradīcija mūsdienu izpratnē uzsākusies jau 20. gadsimta sākumā, lielākajā pasaules daļā tā ir relatīvi jauna tradīcija. Tēva dienu dažādās pasaules valstīs svin atšķirīgos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt