Dienas ziņas

Latvijas pilsētās ienāk bēgļi no Ukrainas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā darbu sāk pirmā Mātes piena banka

Latvijā izveidota pirmā Mātes piena banka; aicina atsaukties donores

Mammas piens ir kritiski nozīmīgs priekšlaikus dzimušo bērnu izdzīvošanai un attīstībai. Pateicoties ziedotāju atbalstam, kas vairāku gadu garumā saziedojuši apmēram 150 000 eiro, arī Latvijā izveidota pirmā Mātes piena banka, kas nozīmē, ka turpmāk daudziem mazuļiem būs pieejams donoru piens. Bērnu klīniskās universitātes slimnīca aicina atsaukties piena donores.

Latvijā ik gadu priekšlaikus piedzimst vidēji 150 mazuļi, kuru svars ir zem pusotra kilograma, un šiem zīdainīšiem mātes piens ir dzīvības cenā, teic Bērnu slimnīcā. Tomēr ne visām māmiņām, kurām mazuļi dzimst pirms laika, ir savs piens. Labākā alternatīva ir donora piens, ko beidzot sāks uzkrāt arī Mātes piena bankā, kas izveidota Bērnu slimnīcā.

"Mēs jau pāris nedēļas strādājam ar divām donorēm, jo mums ir nepieciešams iestrādāt procesus, pārbaudīt, vai donores ceļš ir gluds, vai laboratorijas visu zina. Vai mūsu visi procesi labi strādā un vai donorēm viss ir saprotams," darbu ar piena donorēm raksturoja BKUS  Neonatoloģijas klīnikas vadītāja Dace Sniedze.

Bet, kad process būs atstrādāts, tad slimnīca varēs pieņemt un uzglabāt lielākus mātes piena tilpumus. Tā prognozē un cer, ka gadā varētu tikt saziedoti aptuveni 400 litri mātes piena, ar ko varētu pietikt aptuveni 150 mazuļiem.

"Pieniņu neiznēsātajiem bērniņiem varēs ziedot pilngadīgas māmiņas, kurām pašām ir zīdainīši līdz 12 mēnešu vecumam. Un kurām pieniņa ir tik daudz, ka pietiek gan viņu pašu bērniņam, gan paliek pāri," donoru piesaisti raksturoja BKUS virsārste Renāte Snipe.

Bērnu slimnīca aicina atsaukties māmiņas, kas var un vēlas palīdzēt priekšlaikus dzimušiem bērniņiem. Pieteikties var Bērnu slimnīcas mājas lapā, spiežot uz "Ziedot pienu" un aizpildot anketu. Pašlaik Bērnu slimnīca esot gatava strādāt ar piecām mammām vienlaikus, bet tuvākā nākotnē – ar desmit.

"Ir jāsaprot, ka tas būs pietiekami ilgs sadarbības laiks. Tas nav kā asinsdonors – vienreiz nodeva un tad var kādu brīdi arī nenodot. Ja māmiņa izlemj kļūt par piena donoru, tad tas noteikti būs vairākus mēnešus un šī piena savākšana tiks organizēta caur Bērnu slimnīcu," pauda BKUS virsārste Renāte Snipe.

Līdz šim Latvija bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nebija Mātes piena bankas. Pirmā Mātes piena banka pagaidām darbosies Rīgā, bet nākotnē sakrātais piens varētu nonākt arī pie pacientiem reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti