Latvijā ievieš programmu «Viegliem soļiem» – atbalsts bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

No 2022. gada 11. jūlija līdz 15.novembrim Bērnu slimnīcas fonds (BSF) realizē projektu "Vienādas iespējas visiem – Programmas "Viegliem soļiem" ieviešana Latvijā". Projekta ietvaros tiks veiktas dažādas informatīvas aktivitātes, kā arī izdalīta Lielbritānijā radīta, Latvijas situācijai piemērota programma "Viegliem soļiem" (Simple Steps), kas būs būtisks atbalsts vecākiem, kuri audzina bērnus ar autiskā spektra traucējumiem (AST), informēja projekta īstenotāji.

Projekts paredz informēt un apmācīt ģimenes, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem, par īpaši Latvijas apstākļiem pielāgotu multifunkcionālu, digitāli izmantojamu un vienkārši lietojamu programmu "Simple Steps" ("Viegliem soļiem").

Programma ir paredzēta vecākiem, kuru bērniem ir diagnosticēts AST vai aizdomas par AST.

Programma ir izveidota un aprobēta Lielbritānijā uz zinātnē un pierādījumos balstītām metodēm (pamatojoties uz ABA terapijas jeb lietišķās uzvedības analīzes pieeju), piemērota lietošanai vecākiem mājas apstākļos.

Pagājušajā gadā Bērnu slimnīcas fonds iegādājās programmas licenci un, piesaistot nozares speciālistus (sertificētu uzvedības analītiķi Ilonu Smirnovu), programmu adaptēja Latvijas situācijai. Bērnu slimnīcas fonds ikdienā sniedz atbalstu bērniem ar AST, apmaksājot ABA terapijas un logopēda nodarbības. Lai arī atbalsts tiek sniegts lielā apjomā (šobrīd BSF sniedz atbalstu 226 bērniem), regulāri rindā pēc atbalsta gaida 40 bērni. Redzot to, ka BSF nespēj sniegt atbalstu visiem bērniem, kuriem tā ir tik svarīga, kā arī zinot par garajām rindām pie speciālistiem un konsultējoties ar nozares speciālistiem, nonāca pie risinājuma – pielāgot Latvijas situācijai pasaulē jau zināmo programmu "Viegliem soļiem", lai varētu atbalstīt ģimenes laikā, kad tām nav pieejamas ABA terapijas nodarbības.

Programma ir ne tikai adaptēta, bet tai ir arī izveidota jauna sadaļa, kura veidota tepat Latvijā un saskaņota ar licences autoriem.

Adaptētā programma Latvijas ģimenēm, kurās aug bērns ar AST vai bērnam ir aizdomas par AST, būs pieejama bez maksas.

Projekta ietvaros tiks informēta visa sabiedrība par šādas programmas pieejamību Latvijā un tās izmantošanas lietderību, tādējādi veicot arī sabiedrības izglītojošu funkciju un veicinot mazaizsargātas grupas (bērni ar AST) veiksmīgāku integrāciju sabiedrībā.

Projektā tiek organizēti divi raidieraksta jeb podkāsta ieraksti, pirmajā podkāstā Ilona Smirnova (sertificēta uzvedības analītiķe) stāstīs par pašu programmu, kāpēc tā ir būtisks atbalsts un kā darbs mājas apstākļos ar bērnu var palīdzēt bērna attīstībai. Otrā podkāsta sērijā par savu pieredzi programmas lietošanā dalīsies kāda ģimene, kura būs kādu laiku jau strādājusi ar programmu. Tāpat ir paredzētas izglītojošas un informatīvas lekcijas, kā arī slēgta ''Facebook'' grupa, kurā visi programmas dalībnieki varēs uzdot neskaidros jautājumus, uz kuriem reizi nedēļā atbildēs sertificēts uzvedības analītiķis.

Programma būs pieejama vismaz 200 Rīgas iedzīvotāju ģimenēm (projekta ietvaros), bet kopumā ir paredzēts programmu izdalīt 700 Latvijas ģimenēm. Ja pieprasījums pēc programmas būs lielāks – pēc vienošanās ar licences autoriem to varēs  izdalīt vairāk ģimenēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt