Ģimenes studija

Mūsdienas svarīga prasme - pašvadīta mācīšanās. Tā jāapgūst skolēniem un skolotājiem

Ģimenes studija

Ziemassvētki tuvojas: Pirmssvētku darbiņi kopā ar bērniem

Maskošanās tradīcijas senatnē un mūsdienās

Latviešu maskošanās tradīcijas – citādība, vaļība un sociālā statusa maiņa

Maskošanās rituāls gada tumšajā laikā – rudenī un ziemā – ir būtiska latviešu tradicionālās kultūras sastāvdaļa. No Mārtiņiem novembrī līdz Meteņiem februārī, bet dažos novados arī jau no Miķeļiem septembra beigās līdz pat Jurģiem aprīlī notika maskošanās. Mūsu senčiem maskošanās bija būtiska, tagad ir grūti šo tradīciju uzturēt dzīvu. 

Senatnē tumšajā rudens vai ziemas laikā svētku sastāvdaļa būtu maskošanās. Latviešu tradīcijai raksturīgi, ka lielākajā vairumā maskas tika radītas uz vietas. Pienāca svētku vakars, un masku materiālus savāca no visa, kas mājās pieejams, pauž masku tradīciju pētniece Aīda Rancāne.

Lielākais maskošanās laiks ir Ziemassvētku vakars. Gāja no mājas mājā, tad kādā lielākā mājā palika, lai uzdancotu.

Masku grupu nosaukumi tiek pielāgoti svētkiem, kuros tās dodas. Masku tēli ir dažādi, tradīcija ir pieļāvusi, ka masku tēli piedalās dažādos svētkos, ne konkrētas maskas konkrētos svētkos.

Pasaulē pārsvarā maskojas vīrieši vai sievietes pēc reproduktīvā vecuma. Mūsu reģionā maskojas arī sievietes.

Sociālantropoloģe Agita Lūse pauž, ka katrā tradīcijā ir kas unikāls, ir atrodams daudz kopīgā maskošanās tradīcijās dažādos laikos un pasaules vietās.

Broņeslava Maļinovska teorija saka, ka rituāliem ir noteikta funkcija sabiedrībā tradīcijās laikā un vietā. Maskošanās tradīcijas ir mazināt trauksmi cilvēkos, maskošanos veic pirms atbildīgiem pasākumiem.

Maskošanās ir citādība, vaļība un sociālā statusa maiņa; kad svētki beidzas, tad iestājas atkal kārtība, uzsver Rancāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt