Lasi kopā ar bērnu! Medijpratības pasakas par Vilku manipulatoru 6. turpinājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī pasaka bērniem palīdzēs labāk saprast mediju pasauli, ļaus izprast ziņu publicēšanas ceļu, mācīs kritiski vērtēt izlasīto, būs iespēja izzināt jaunus vārdus un jēdzienus. Mēs iesakām izmantot iespēju lasīt grāmatu kopā ar bērnu, jo viņam var būt nepieciešami pieaugušo paskaidrojumi.

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

 „CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators” ir medijpratības pasaka bērniem.

Pasakas autore Solvita Denisa-Liepniece, Marinas Heniņas ilustrācijas.

Grāmata veidota kā izglītojošs un izklaidējošs stāsts bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem.

Pasaka palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un mācīties kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto, tostarp, internetā atrastos apgalvojumus tādās lapās, kas nav uzticami mediji, paturot prātā, ka ne viss ir tāds, kā tas izskatās.

Publicēsim šo pasaku turpinājumos.

Pasaku publicēsim turpinājumos, katrā publikācijā ir pieejama arī pasakas pilna versija, ja esat nepacietīgi un ieinteresēti lasītāji, esam izveidojuši arī medijpratības skaidrojošās vārdnīcas apkopojumu, ko varat izprintēt un izmantot ērtākai teksta izpratnei. (Pilnajā versijā skaidrojumi pieejami katras lapas apakšpusē).

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

Akcija - par mata tiesu no izgāšanās

Pēc tam, ietagojis pazīstamus žurnālistus, Vilks pievērsa viņu uzmanību. Tad Vilks vēlreiz uzrakstīja preses relīzi par šo video, un žurnālisti atkal sāka aicināt viņu uz intervijām, lai ierakstītu eksperta vilka viedokli.

Uz tikšanos ar žurnālistiem Vilks nolēma rūpīgi sagatavoties. Šai reizei, Vilks apņēmās, jābūt īpašai. Ja parasti viņš sniedza intervijas ar vesti mugurā un apsējis kaklasaiti, tad tagad nolēma parādīties neparastā ampluā: proti, dārzkopja veidolā.

Vilks tirgū nopirka augļus un dārzeņus. Viņš lāgā nezināja, kā tos visus sauc, kā audzē un kā ēd, taču nosprieda, ka gan jau galā tiks. Tomātus Vilks izkārtoja dobēs, gurķus nolika saulītē „nogatavoties”, bet burkānus ieraka ar lakstiem zemē. Žurnālistus viņš sagaidīja panamas cepurē ar uzrakstu „Āžiem slava” un krekliņā ar saukli „Mieru pasaulei”. Vilks svarīgi soļoja starp dobēm, laistīja dobēs gulošos tomātus, piekārtoja gurķus, kas bija rūpīgi salikti uz avīzes, un novāca burkānu ražu – operatori filmēja katru katru viņa soli, katru deguna kustību, taču neuzdeva nevienu jautājumu, un Vilks klusēja.

Pēc tam sekoja uzruna un pret Vilka rīkli pavērsās virkne mikrofonu. Sākumā viņš pateicās visiem, kas atnākuši, bet tad dobjā balsī teica: „Mēs esam ilgi klusējuši, taču nu pienācis laiks runāt skaļi. Šajā pasaulē ir daudz viltus, daudz melu. Un mēs vairs nespējam klusēt. Mēs, vilki, esam nekrietnas cīņas upuri. Mēs jau sen ciešam pazemojumus no zaķiem. Viņi gadsimtiem ilgi mūsu piesegā darījuši savas ļaundarības. Mežs ir pilns ar propagandu, kas vērsta pret vilkiem. Paskatieties, cik daudz pasaku sarakstīts par ļaunajiem vilkiem. Bet parādiet kaut vienu, kas stāstītu par ļaunajiem zaķiem! Mums vairs nav, no kā baidīties. Mums vairs nav, ko slēpt. Mēs esam miermīlīgi dzīvnieki. Vilks – tas skan cēli. Jā, mēs īstenībā esam veģetārieši, kaut arī tas meža brālībā nemaz nav tik prestiži. Mēs tikai bijām spiesti apēst zaķu mielasta pārpalikumus. Tieši viņi ir īstie plēsoņas.”

Vēlāk Vilks uzaicināja žurnālistus nogaršot paša gatavotos vitamīnu kokteiļus: avokado un banānu, burkānu un apelsīnu. Arī pats Vilks pielika pie lūpām šo, viņaprāt, draņķi – un tieši šai brīdī iezibsnījās fotokameru objektīvi. Uzņēmums ar vilku un kokteiļiem vispirms parādījās internetā. Tur Vilks izlasīja „redaktora sleju”, no kuras saprata, ka viņa plāns ar dārzu bijis par mata tiesu no izgāšanās. Autors savu sleju sāka tā: „Mēs atbraucām ciemos pie Vilka, kas ar muļķīgu sejas izteiksmi staigāja pa dārzu. Dārzā viss bija izdarīts ačgārni. Tas bija skaidrs pat pilnīgam iesācējam dārzkopībā. Bet tiklīdz Vilks sāka stāstīt, kļuva skaidrs, kāpēc sarkanie tomāti guļ melnajā augsnē.”

Vilks saprata, ka nākamreiz jābūt uzmanīgākam, bet kopumā šis sabiedrisko attiecību notikums bija izdevies. Vilkam ne tikai bez mitas zvanīja žurnālisti, vēstules sociālajos medijos rakstīja arī paziņas dzīvnieki. Pārsvarā citi vilki. Vilks viņiem sociālajos medijos izveidoja slēgtu grupu. Pēc viņa stāsta par to, kāpēc un ko viņš dara, vilki sāka tā zvaigāt no smiekliem, ka likās – motorzāģus iedarbinājusi vesela mežacirtēju brigāde.

Turpinājums sekos rīt.

Izprintējiet "Tradicionālo un sociālo mediju skaidrojošo vārdnīcu", tā palīdzēs izprast tekstu:

Dokumenti

Tradicionālo un sociālo mediju skaidrojošā vārdnīca

Lejuplādēt

16.65 KB

 

 

 

 

 

Šeit pieejama visa grāmata "CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators":

 

Dokumenti

Caps un ciet

Lejuplādēt

87.2 MB

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti