Lasi kopā ar bērnu! Medijpratības pasaka par Vilku manipulatoru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šī pasaka bērniem palīdzēs labāk saprast mediju pasauli, ļaus izprast ziņu publicēšanas ceļu, mācīs kritiski vērtēt izlasīto, būs iespēja izzināt jaunus vārdus un jēdzienus. Mēs iesakām izmantot iespēju lasīt grāmatu kopā ar bērnu, jo viņam var būt nepieciešami pieaugušo paskaidrojumi.

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

 „CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators” ir medijpratības pasaka bērniem.

Pasakas autore Solvita Denisa-Liepniece, Marinas Heniņas ilustrācijas.

Grāmata veidota kā izglītojošs un izklaidējošs stāsts bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem.

Pasaka palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un mācīties kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto, tostarp, internetā atrastos apgalvojumus tādās lapās, kas nav uzticami mediji, paturot prātā, ka ne viss ir tāds, kā tas izskatās.

Publicēsim šo pasaku turpinājumos.

Pasaku publicēsim turpinājumos, katrā publikācijā ir pieejama arī pasakas pilna versija, ja esat nepacietīgi un ieinteresēti lasītāji, esam izveidojuši arī medijpratības skaidrojošās vārdnīcas apkopojumu, ko varat izprintēt un izmantot ērtākai teksta izpratnei. (Pilnajā versijā skaidrojumi pieejami katras lapas apakšpusē).

CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators

Ievads

Jaunās tehnoloģijas bija ievērojami vienkāršojušas dzīvi – mamma Kaza, izmantojot speciālu web-aukles sistēmu, tagad no savas darbavietas varēja vērot, kā mājās draiskojas kazlēni. Viņa internetā pasūtīja produktus. Kad viņa devās prom, Vilks nemaz nevarēja iekļūt mājā, jo domofonā bija ievietota kamera, un, lai cik smalkā balstiņā Vilks arī dziedātu, ekrānā spīdēja viņa ilkņi un kazlēni durvis vaļā nevēra.

Reiz Vilks mēģināja iekļūt mājā, informāciju iegūstot sociālajos medijos. Tomēr vecākie kazlēni un mamma pieteica mazuļiem, lai tie nesazinās ar svešiniekiem un lai nestāsta, ar ko nodarbojas ģimenes locekļi, un nerāda mājas fotouzņēmumus. Un arī paziņām internetā nekad neizpauž personīgu informāciju par vecākiem un drošības sistēmām mājās. Arī trīs sivēntiņus notvert kļuva daudz sarežģītāk, visi trīs brāļi abonēja elektronisko apkārtrakstu par celtniecības jaunumiem un bija lieliski informēti par betona un akmens izturīgumu un ķieģeļu mūrējuma priekšrocībām. Ar zaķiem nebija labāk, zaķi bija tikpat gudri.

Zināšanas ir spēks

Vilks nebija atmetis cerību, ka vienā jaukā (vilku izpratnē) dienā tomēr aprīs pelēkos kazlēnus kopā ar visiem viņu 14 radziņiem un 28 kājiņām. Un sivēntiņus līdz ar viņu 25 kvadrātmetru dzīvojamo platību un 6 x 2 metrus lielo terasi. Jā, jā. Jūs pareizi sapratāt! Vilks ir ļoti labi iemācījies rēķināt. Un arī lasīt.

Sākumā viņš lasīja pasakas, pēc tam – stāstus. Bet tad ķērās klāt laikrakstiem un grāmatām un īpaši rūpīgi studēja zinātnisko literatūru. Viņš gribēja uzzināt, kā manipulēt ar ļoti apetītlīgo un kalorijām bagāto meža dzīvnieku apziņu. Kas tā par apziņu, un ko ar to dara? Citiem vārdiem sakot, Vilks bija nolēmis zvēriņus apvest ap stūri un panākt, lai tie viņa ķetnās ielēktu paši. Un tad viņš tos... caps – un ciet! Vilks brīnišķīgi saprata, ka to izdarīt nebūs tik vienkārši.

Tas ir krietni sarežģītāk, nekā dažas reizes uzpūst sivēnu mājiņai vai nodziedāt dziesmiņu pie mammas Kazas un septiņu kazlēnu mitekļa. Taču Vilks zināja, kā vārdā to dara. Internetā pamanot tādus ēdienus kā piena sivēns vai pildīts kazlēns, viņš ikreiz izdrukāja to receptes. Katra recepte sastāvēja no vairākām secīgām darbībām. Proti, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, vajadzēja veikt soli pa solim: noķert, nomazgāt, apcepināt... sasālīt... Divsimt četrdesmit astoto reizi pārlasījis savu mīļāko recepti „Viltotais zaķis” (jā, jā, Vilks skaitīja, tā sakot, veidoja statistiku), Vilks nodevās sapņiem.

Vairākas minūtes viņš pilnīgā klusumā pētīja attēlu. Un, šķiet, pat sajuta kārdinošo smaržu. Tad aplaizījās un norūca smalkajās, asajās ūsās: „Ir pienācis laiks mežā izkaisīt radziņus un nadziņus.” Pēc tam Vilks nolaizīja attēlu un paslēpa to aiz auna kažoka, kas karājās viņa istabā pie sienas. Tur viņš glabāja visas receptes. Vilks kaldināja viltīgu un ļaunu plānu – panākt, lai dzīvnieki paši atnāktu pie viņa uz alu pusdienās. Vilks saprata, ka ātra rezultāta nebūs, viņu gaidīja pamatīgs darbs – diendienā pārliecināt dzīvniekus, ka vilki nemaz nav plēsoņas. Vēl jo vairāk, viņi tādi nekad nav bijuši – tas ir tikai mīts!

Turpinājums sekos rīt.

Izprintējiet "Tradicionālo un sociālo mediju skaidrojošo vārdnīcu", tā palīdzēs izprast tekstu:

Dokumenti

Tradicionālo un sociālo mediju skaidrojošā vārdnīca

Lejuplādēt

16.65 KB

 

 

 

 

Šeit pieejama visa grāmata "CAPS UN CIET jeb Vilks manipulators":

 

Dokumenti

Caps un ciet

Lejuplādēt

87.2 MB

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti