Stāsti

Divu bērnu māmiņa: Bērniņa ienākšanai pasaulē pilnībā sagatavoties nemaz nav iespējams

Stāsti

Tellgrēnu ģimene: Bērnība ir tikai vienreiz, tāpēc vecākiem ir ļoti svarīgi būt blakus

Lapiņu ģimene: Laiks ar bērniem nav jāmeklē, vienkārši jāvēlas to izmantot

Lapiņu ģimene: Laiks ar bērniem nav jāmeklē, vienkārši jāvēlas to izmantot

Jau pirmdien tiks dots starts piektajam labdarības maratonam „Dod pieci!”, kura laikā trīs radio ''pieci.lv'' dīdžeji – Toms Grēviņš, Magnus Eriņš un Marta Grigale - septiņas dienas no stikla studijas Doma laukumā atskaņos dziesmas par ziedojumu. Šogad akcija aicina vecākiem vairāk laika veltīt savām atvasēm un par labdarības akcijā saziedotajiem līdzekļiem, tiks izveidota atbalsta programma vecākiem.

Gatavojoties akcijai, mēs iepazīstinām ar dažādu ģimeņu stāstiem. Šoreiz par Lapiņu ģimeni, kura audzina identiskās dvīnes. Lai gan abi vecāki ir aizņemti dažādos darbos, ģimene laiku ar bērniem atrod spēlēs un kopīgā strādāšanā pie ģimenes biznesa.

Māris un Inta Lapiņi ir vecāki dvīnēm Annai un Elizabetei. Lai gan, kā saka paši vecāki, bērni ir dažādi raksturā, meitas ir identiskās dvīnes un, kad Latvijas Radio viesojās pie Lapiņiem Jaunmārupē, tās nebija iespējams atšķirt.

Māris ir mājražotājs, tāpēc daudz strādā no mājām. Sieva Inta tikmēr ir pilna laika darbinieks, tomēr brīvos brīžos tik un tā palīdz vīram mājražošanā. Meitām ir 10 gadi, un viņas mācās 4. klasē. Māris atceras, ka meitiņu piedzimšanas laiks bijis ļoti saspringts.

„Jo vienai no meitai jau astotajā dzīves dienā bija operācija. Līdz ar to tas viss bija diezgan tāds satraucošs brīdis, bet par laimi viss ir forši,” smaidot stāsta Māris.

Inta tikmēr atzīst, ka kaut kādā ziņā pat ilgais laiks slimnīcā, ko nācās pavadīt, ģimenei ir palīdzējis. Slimnīcā toreiz jaunajai mammai parādīja, kā darīt, kā pareizi ar bērnu jāstrādā un visas pārējās lietas.

„Un mēs iegājām tādā kā režīmā. Īstenībā pats vieglākais ir, ja bērniem ir režīms – tad to dari, tad to. Un tad vecākiem ir skaidrs un arī bērni saprot, kas ir jādara. Un īstenībā ar šo režīmu dzīvojam mēs joprojām, viņas pieturas pie tā, ka tajā laikā notiek tas, tajā laikā tas,” stāsta Inta.

Arī tētis Māris par režīmu piekrīt. Viņš arī atzīst, ka ar meitām kopā ir vairāk nekā mamma, tomēr tad, kad abi ir mājās, uzmanību meitām dala vienādi.

„Protams, tā kā mani bērni biežāk redz, tad atnāk Inta no darba mājās, tad pirmais uzklūp viņai virsū. Bet pēc tam jau kaut ko tur [kopā]. Pārbaudīt mājasdarbus. Eksaktās zinātnes uz mani, humanitārās uz Intu. Tad kaut ko padarīt, vēl kaut ko. Bērni nekad netiek atstumti nost no tā visa,” stāsta Māris.

Vecāku kopā būšana notiek arī caur darbu. Lai gan meitām tikai 10 gadu, jau tagad tās palīdz mammai un tētim mājražošanā. Arī tas ir laiks kopā.

„Nu, lai bērni saprot, ka nauda nerodas vienkārši tā, nokrīt klēpī. Īstenībā nevar cerēt uz loteriju. Tas tā ļoti reti veicas vinnēt kaut ko. Palīdz mums burciņas iepakot un sašķirot. Par ko tad arī viņas tiek atalgotas. Pēc tirdziņiem katru reizi viņām krājkasītē tiek sava artava ielikta,” stāsta Inta Lapiņa.

Māris gan atzīst, ka, protams, ir gadījumi, kad laiku izbrīvēt bērniem nevar. Piemēram, kad mājās saražoto jādodas pārdot.

„Bet tā cenšamies vienmēr atrast to laiku. Ttas laiks ar bērniem, ģimeni mums ir svarīgs.

It sevišķi brīvdienās, kad ir laiks, mums, var teikt, obligāts pasākums ir galda spēles.

Kas bērniem, latviski runājot, šausmīgi patīk. Līdz ar to tam ir atvēlētas tās divas stundas obligāti. Vienīgais ja nu tiešām tētis nav mājās,” stāsta Māris.

Abi vecāki uzskata - teikt, ka ir tik daudz darba un bērniem nav laika, drīzāk ir aizbildināšanās. Laiku, ja tiešām grib, var atrast.

„Laiku var atrast visam. Grāmatu palasīt, iziet ārā. Laiks nav jāmeklē, laiks ir. Vienkārši - vai ir vēlēšanās viņu izmantot tajā virzienā, kā to vajadzētu reizēm,” uzskata Māris Lapiņš.

Viņš gan atzīst, ka ir reizes, kad gribas mieru, jo nav laika vai arī ir citi darbi. Bez šādiem gadījumiem iztikt nevar. Bet tas nedrīkst kļūt par ikdienas ieradumu.

„Tagad ir lielākā sezona, kad visiem vajag dāvanas, svētki tuvojas, svētku galdi jāklāj, tad ir tā, ka tas laiks bišku pietrūkst. Bet nu tāpat, piever acis, strādā līdz 12 vakarā, bet tās divas stundas sestdienā vai svētdienā atrodi tiem bērniem,” saka Māris.

Abi vecāki uzskata, ka viņu ģimenes dzīve ir pareiza. Laiks ar bērniem nenotiek tikai tāpēc, ka to tā vajag darīt, bet bērni tiek iesaistīti darbos, ar tiem kopā spēlēs spēles, iekopj arī mazdārziņu. Tādēļ vecāki,  skatoties uz savām meitām, saka, ka tām ir divi lieliski piemēri - ko tie dara, tas tiek darīts pareizi.

"Dod pieci!" 2018

Laikā no 17. līdz 23.decembrim notiek sabiedrisko mediju labdarības akcija „Dod pieci”.

Šogad akcijā runājam par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. 

Maratonā iegūtie līdzekļi caur labdarības organizāciju Ziedot.lv tiks novirzīti jaunas mācību sistēmas izveidei un ieviešanai vecākiem, kuru ģimenē ienāks bērns. Pirmo reizi maratona mērķi var atbalstīt arī ar „Ziedot.lv” dāvanu kartēm.

Konteksts:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad runās par vajadzību veltīt vairāk kvalitatīva laika bērnam. Uzsverot, ka bērniem vajadzīga mīlestība un nedalīta uzmanība no abiem vecākiem, Latvijas Radio 5 dīdžeji aicinās ziedot piecus eiro par dziesmu pieci.lv ēterā, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības vecākiem: kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Maratons notiek Doma laukumā līdzās Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti