Ģimenes studija

Vai vidējais vērtējums ir objektīvs rādītājs skolēna uzņemšanai augstskolā?

Ģimenes studija

Cepam piparkūkas kopā ar Kapseļu ielas bērniem

Vardarbība ģimenē: kā to pamanīt un iespējas novērst

Lai novērstu vardarbību pret bērniem ārpusģimenes aprūpē, jādomā par prevenciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vardarbība ģimenē tiek rafinēti slēpta, uzraugošajām institūcijām ir grūti izvērtēt audžuģimeņu spēju rūpēties par bērniem. Diskusiju raidījumā “Ģimenes studija” rosināja nesenie notikumi, kad atklājās fiziska un emocionāla vardarbība pret astoņiem bērniem audžuģimenē. Šobrīd tiek izvērtēts, kā pārstrukturēt bāriņtiesas darbu un veikt preventīvu darbu..

Jau ziņots, ka novembrī prokuratūra cēlusi apsūdzību audžuvecākiem, kuri vairāku gadu garumā vērsuši fizisku un emocionālu vardarbību pret astoņiem bērniem, tostarp divas nepilngadīgās meitas cietušas no audžutēva seksuālās vardarbības.

Ja personība tendēta būt varmāka, tad var vardarbība notikt jebkur. Ir jautājumi – vai neviens neko šajā gadījumā nemanīja? Kāds raidījuma klausītājs raksta, ka laukos par šādiem gadījumiem mēdz klusēt, jo baidās no atriebības, ja ziņos institūcijām. Izrādās, ka par konkrēto gadījumu bāriņtiesas rīcībā bija informācija.

Pat ne par aizdomām, bet reāls bērna viedoklis, kas bāriņtiesas profesionālim bija zināms, bet tam nesekoja rīcība.

Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere raidījumā pauž, ka viņa ļoti cer, ka vairāk šādi kolēģi bāriņtiesā nestrādās. “Ceru, ka (konkrētais darbinieks) nebūs vairs bāriņtiesas darbinieku rindās. Rupja kolēģa nolaidība un normatīvo aktu neievērošana.”

Nodibinājuma “Plecs” vadītāja Inga Oliņa uzsver, ka valstij jādomā par prevenciju, lai šādi gadījumi neatkārtotos. Jāizvērtē, cik sagatavoti ir cilvēki, kuri savās ģimenēs uzņem bērnus: “Aizbildņiem tagad ir kursi – divi moduļi – juridiskā izglītība, otrs saistīts ar bērna audzināšanau atbilstīgajā vecumposmā.”

No šī gada 1.janvāra Latvijā darbojas atbalsta centri uzņemošajām ģimenēm – apmācības, atbalsta grupas un citi pasākumi, skaidro labklājības ministrijas pārstāve Jana Muižniece.

Vērtības sabiedrībā šajā gadsimtā ir dažādas. Bērnus izņem no bioloģiskajām ģimenēm, bērns nokļūst pie cilvēkiem, kuri arī nespēj par viņiem rūpēties, bieži bērni ceļo no vienas ģimenes pie otras. “Mēs runājam par sabiedrību kopumā. Prevencija ir pamatu pamats, dārgs pasākums, bet ļoti nepieciešams pasākums,” pauž Muižniece.

 Par aizbildni var kļūt jebkurš, tas arī ātrāks process nekā citas ārpusģimenes aprūpes formas. Nospiedošā atbildība ir bāriņtiesai, kurai jāvērtē bērna un ģimenes savietojamība.

Vasarā labklājības ministrija kopā ar tieslietu ministriju sniedza paziņojumu, ka jāvērtē bērnu atbalsta sistēma, kāda tā varētu būt nākotnē, kura ir tā iestāde, kura visus šos pasākumus izvērtē un analizē, kur visas ziņas ir vienuviet.

Jādomā, kā pārstrukturēt bāriņtiesas darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti