Ģimenes studija

Droša guļvieta zīdainim: vai gulēšana kopā ar vecākiem tiešām ir bīstama

Ģimenes studija

Dažādas Ziemassvētku gaidīšanas laika tradīcijas ģimenēs

Uzkrājumi bērna nākotnei: kādi ierobežojumi naudas pieejamībā jāņem vērā vecākiem

Krājkonts vai cūciņa? Kā veidot uzkrājumus bērna nākotnei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ir jābūt zināmai finanšu pratībai, lai krātu līdzekļus bērna nākotnei. Īstermiņā tas varētu būt krājkonts, ilgākā termiņā var skatīties uz akciju tirgu, ieguldījumu fondos, arī nekustamajos īpašumos, bet tas jau nākamais zināšanu līmenis, lai varētu izvērtēt riskus un ieguvumus, speciālisti pauž raidījumā "Ģimenes studija".

"Swedbank" Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons skaidro, ka dažādās aptaujās parādās uzkrājumu veidošana bērniem kā aktuāls jautājums vecākiem. Viens ir vēlamais, jo ne visi nonāk līdz reālai rīcībai. Ir arī uzskats, ka bērnam pašam jātiek galā ar savu dzīvi un finansēm, tai skaitā izglītības iegūšanu.

Finanšu nozares speciālists, pensiju fondu pārvaldītāja „Indexo” izpilddirektors Toms Kreicbergs uzsver, ka primārais jautājums par uzkrājumu bērnam ir nevis finanses izglītībai vai nākotnei, bet iespējas situācijā, kad ģimenē notiek kas negaidīts vai slikts. Otrs, jaunāks mērķis ir krāt izglītībai, to aizvien vairāk dara arī Latvijā. Kā krāt – to ir grūti saprast bez minimālas finanšu pratības. Īsākam laikam derēs krājkonts vai termiņa depozīts; ja bērna augstskolai vēlas krāt, tad jābūt lielākām finanšu zināšanām.

Reinis Jansons norāda, ka

uzkrājuma ceļi ir dažādi, nepieciešamas zināšanas, lai izvērtētu dažādos piedāvājumus gan no vēlmju, gan iespēju viedokļa.

Ja grib tikai krāt, tas ir vienkārši, ja grib arī pelnīt, tad jāiedziļinās vairāk.

Nākamais solis aiz krājkonta - skatīties uz speciāliem risinājumiem bērna uzkrājumu veidošanai. Jāzina, cik ļoti grib ieguldīties, cik ilgs ir laiks, cik ļoti uzkrājumā grib iesaistīt bērnus, lai bērns apgūst finanšu pamatus.

Nekustamais īpašums ir izplatīts uzkrājuma veids, īpaši to uzkrāj vecvecāki, jo to redz kā stabilu un drošu, šo uzkrājuma veidu raksturo Rīgas apgabaltiesas zvērināts notārs Ilze Metuzāle. Cits jautājums – vai nekustamais īpašums pieder nepilngadīgam mazbērnam vai paliek ģimenes nākotnei. Īpašumiem ir mīnuss, ka tie prasa rūpi, - ir gan labumi, gan pienākumi, gan izdevumi, kas saistīti ar uzturēšanu. Testaments ir labs veids, kurā norāda gan īpašumu, gan personu, kura mantos, gan papildu noteikumus. Piemēram, bažījoties, ko 18 gadus sasniegušais jaunietis darīs ar īpašumu, var iekļaut testamentā noteikumus, kā ir tiesības rīkoties ar mantojumu.

Visdrošākais uzkrājuma veids ir krājkonts; ja krāj cūciņā, tad tas nav droši. Nevajag paniski baidīties no riska ieguldījuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti