«Ko rāda pulkstenis?» - Turaidā notiks radošās darbnīcas ģimenēm ar bērniem

Turaidas muzejrezervāts  aicina ģimenes ar bērniem piedalīties radošajās darbnīcās “Ko rāda pulkstenis?”, kurās bērniem būs iespēja iepazīt dažādus pulksteņu veidus – saules pulksteni, smilšu pulksteni, viduslaiku pils pulksteni un citus, kā arī būs iespēja tikties ar saules pulksteņu pētnieku, astronomu Mārtiņu Gillu, ar kuru šogad sadarbībā tiek veikta saules pulksteņu padziļināta izpēte, lai izveidoti zinātniski  pamatotas saules pulksteņu rekonstrukcijas Turaidas pils pagalmā, paziņojumā presei informēja pasākuma organizatori.

Radošās darbnīcas notiks 18. jūlijā no plkst. 15.00 līdz 17.00. Pulksten 15.30 kopā ar Izglītojošā darba un komunikācijas nodaļas vadītāju Guntu Zaķīti visiem būs iespēja doties ekskursijā “Turaidas pils laikrāžu noslēpumi”.

Darbnīcās bērniem pašiem būs iespējams izgatavot gan saules pulkstenīti, gan izveidot īpašo ciparnīcu, gan kopā ar fizikas skolotāju Jāni Čeksteru izprast, kā pulkstenis strādā un kas viņam “vēderā”. Sekojot smilšu pulksteņa ritmam, varēs sacensties augstākā pils torņa būvēšanā un Turaidas ziņneša garākā ceļa veidošanā, kā arī izmēģināt muzejrezervāta sagatavoto neparasto galda spēli “Ciemos pie Turaidas fogta”.

Turaidas muzejrezervāta direktores vietniece zinātniskajā darbā Vija Stikāne: “Arheoloģiskās izpētes gaitā Turaidas mūra pilī ir atrasti divi viduslaiku saules pulksteņi, kas pieder pie vecākajiem zināmajiem stacionārajiem saules pulksteņiem Latvijā.  Viens no tiem ir izgatavots no māla, otrs – no balta kaļķakmens, un tie pašlaik apskatāmi pils ekspozīcijās, kas stāsta par Turaidas pils būvvēsturi un Turaidu Rīgas arhibīskapijas sastāvā 13.–16. gadsimtā. Saules pulksteņi viduslaikos bija nepieciešami reliģisko rituālu laika noteikšanai, daudz retāk tos izmantoja saimnieciskām vajadzībām, un 15.–16. gadsimtā tie bija nepieciešami, lai regulētu stundu skaitīšanu mehāniskajos pulksteņos.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti