Klase

«Klase» 12. sērija

Klase

Pēcstundas ar Gustavu Terzenu

Karjeras plāns

Ko darīt pēc 9. klases? Skolēni karjeras izvēles priekšā

Mācības 9. klasē jauniešiem ir grūts posms, jo jākārto pamatskolas beigšanas pārbaudījumi un jāpieņem lēmums karjeras izvēlē. Karjeras iespējas nosaka ne tikai interese, bet arī mācību rezultāti un materiālās iespējas.

Uzziņai: Valters. Liepājas Raiņa 6. vidusskolas 9. klase. “PuMPuRS” jauniešu  projekta dalībnieks. Pēc 9. klases vēlas mainīt skolu. Brīvajā laikā apmeklē nodarbības improvizācijas teātrī. Nodarbojas art ekstrēmo skrituļslidošanu. Piedalās sacensībās Latvijā un pasaulē. Aktīvs kendamas kustības entuziasts.

Valters ir  piedzimis un visu mūžu dzīvojis Liepājā, viņa ģimenē ir pieci cilvēki, Valters stāsta raidījumā "Klase".

Ar ekstrēmo skrituļslidošanu Valters nodarbojas astoņus gadus. “Sāku braukāt, jo kaimiņš Emīls Ašmanis bija ļoti profesionāls skrituļslidotājs,” atceras Valters.

Emīls arī Valteram uzdāvināja pirmās skrituļslidas. Vecāki no sākuma domāja, ka pamēģinās un pārstās interesēties par šo sporta veidu. Tad, kad Valters pats nopirka pirmās slidas, tad vecāki saprata, ka interese ir paliekoša. Valteram Liepājā ir sava komanda, tajā pārsvarā ir BMX braucēji.

“Man ir treneris, kurš pirms tam bija kā draugs. Ar viņu var ļoti labi izrunāties, viņš var ļoti palīdzēt arī tad, ja kaut kas sāp, ja kaut kas nesanāk. Viņš ir tas, dēļ kā manas atzīmes ir uzlabojušās. Viņš ir tas, kurš saka: “Tev ir jāmācās,” skaidro Valters. “Es gribu mācīties, lai man ir kāds mērķis, “saka Valters, bet piebilst: “Par skolu es pārāk sajūsmā neesmu.”

9. klase ir salīdzinoši grūtāka, jo jādomā par karjeru, salīdzinoši daudz kontroldarbu. Tagad Valteram ir konsultācijas projektā “PuMPuRS”, kas palīdz uzlabot sekmes.

“Es mācos 9. klasē, un visi man gandrīz katru dienu jautā, ko es darīšu pēc 9. klases. Es vēl īsti neesmu atradis to skolu, kur mācīties. Vienīgais, ko es zinu simtprocentīgi, ka es nepalikšu Liepājā, es braukšu vai nu uz Rīgu vai kādu citu pilsētu,”

savas domas pauž Valters.

Karjeras un izglītības portāla “Prakse.lv” projektu vadītāja Amanda Brizga pauž, ka mainīt vidi un uzsākt mācības lielā pilsētā var būt salīdzinoši grūtāk tiem jauniešiem, kuri nāk no laukiem, līdz ar to jāskatās iespējas.

Mācoties profesionālajā skolā, iespējams saņemt valsts stipendiju, kas var būt lielisks atbalsts.

Valters nav izvēlējies nākotnes profesiju, bet vēlas mācīties Rīgā vai Ventspilī – ārpus mājas, lai iemācītos patstāvību. Svarīgs faktors ir stipendija.

Pieņemt lēmumu par profesijas izvēli ir grūts, bet ļoti svarīgs lēmums, uzskata Valters.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti